Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə Türkiyənin Antalya şəhərində ezamiyyətdə olub.
Validə Əlizadə UNEP, UNESCO, FAO və UNDP-in himayəsi altında yaradılmış Avropa və Mərkəzi Asiya üçün Biomüxtəliflik və Ekosistem üzrə Hökumətlərarası Elmi-Siyasi Platforma (IPBES) tərəfindən regional qiymətləndirmə çərçivəsində keçiriləcək sənədləşmə işlərinin aparılması üzrə növbəti işçi toplantısında aparıcı ekspert kimi iştirak edib.
Bu fəaliyyətin məqsədi regional və subregional səviyyələrdə biomüxtəliflik, ekosistem funksiyaları və ekosistem xidmətləri sahəsində elm-siyasət qarşılıqlı əlaqəsini gücləndirməkdən ibarətdir. Qiymətləndirilmələr, potensial kritik nöqtələr, əks-əlaqə və uzlaşmanın vurğulanması yolu daxil olmaqla insan və təbiət arasında qarşılıqlı münasibətə dair keçmiş, indiki və gələcək bilik vəziyyəti təhlil etməyə imkan verəcəkdir.
Qeyd edək ki, V. Əlizadə Avropa və Mərkəzi Asiya regionları üçün biomüxtəliflik və ekosistem xidmətlərinin qiymətləndirilməsi üzrə 3 il müddətində (2015-2017) IPBES-in aparıcı eksperti kimi fəaliyyət göstərəcəkdir.

Director of the Institute of Botany, corresponding member of ANAS Valida Alizadeh was on scientific mission in Antalya, Turkey.
Valida Alizadeh as a leading expert took part in the regular meeting of workers to conduct work on the documentation in the framework of the regional assessment of the Intergovernmental Science-Policy Platform (IPBES) on biodiversity and ecosystem services in Europe and Central Asia, created under the auspices of UNEP, UNESCO, FAO and UNDP.
Main directions of activity of IPBES - strengthening the science-policy interface on biodiversity, ecosystem functions and ecosystem services at the regional and subregional levels. Estimates, potential critical points of interaction will allow to analyze the state of knowledge on the interaction between man and nature.
Note that, V.Alizadeh for 3 years (2015-2017) will act as a leading expert on of IPBES on assessment of biodiversity and ecosystem services in Europe and Central Asia regions.