Bugün AMEA Botanika İnstitutunda 20 Yanvar hadisələrinin 27-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Tədbir iştirakçıları şəhidlərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
İnstitutun Həmkarlar Komitəsinin sədri, b.ü.f.d. Oqtay Mirzəyev 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi həkk olunduğunu qeyd edərək, uzun illər sovet imperiyasının əsarətində yaşamış xalqın öz azadlığı uğrunda cəsarət nümayiş etdirdiyi şərəfli bir tarix oldugunu vurğulayib. Qeyd etdi ki, 1990-cı il 20 yanvar günü keçmiş SSRİ rəhbərliyinin Azərbaycanla bağlı apardığı qərəzli siyasətə qarşı etiraz əlaməti olaraq küçələrə çıxmış dinc əhaliyə divan tutulub. Bu qanlı hadisələrdə xalqımız 133 şəhid verib, 744-ə yaxın insan yaralanıb.
Tədbirdə k.e.d. Siracəddin Sərkərov, b.e.d. Səyyarə İbadullayeva, b.e.d. Xuraman Xəlilova, MM qərərgah rəisi Nazim Xəlilov və başqaları 20 Yanvar hadisələrini xalqımızın qəhrəmanlıq tarixi kimi səciyyələndirərək fikirlərini bildiriblər.

Институт отметил 27 годовщину событий 20 января
Мероприятие, посвященное 27-й годовщине трагедии 20 Января, состоялось в Институте ботаники НАНА. Минутой молчания участники мероприятия почтили память жертв . Председатель Комитета Свободного Профсоюза Института кандидат технических наук Огтай Мирзаев отметил, что трагедия 20 января была выгравирована на страницах истории героической борьбы за свободу и территориальную целостность Азербайджана и подчеркнул, что люди, которые в течение многих лет жили в рабстве советской империи, вошли в славную историю мужества за их свободу.
Он отметил, что 20 января 1990 года мирный протес гражданского населения т против преднамеренной политики, проводимой руководством бывшего СССР против Азербайджана. В этом кровавом событии 133 человека погибло и около 744 получили ранения.
На мероприятии, к.э.д. Сиракаддин Саркаров, т. Самолет Ибадуллаева, д.э. Хураман Халилова, начальник районного управления полиции Назим Халилов и другие, охарактеризовали события 20 января как героическую историю нашего народа.