Bugün AMEA Botanika İnstitutunda 20 Yanvar hadisələrinin 27-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Tədbir iştirakçıları şəhidlərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad etdilər.
İnstitutun Həmkarlar Komitəsinin sədri, b.ü.f.d. Oqtay Mirzəyev 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi həkk olunduğunu qeyd edərək, uzun illər sovet imperiyasının əsarətində yaşamış xalqın öz azadlığı uğrunda cəsarət nümayiş etdirdiyi şərəfli bir tarix oldugunu vurğulayib. Qeyd etdi ki, 1990-cı il 20 yanvar günü keçmiş SSRİ rəhbərliyinin Azərbaycanla bağlı apardığı qərəzli siyasətə qarşı etiraz əlaməti olaraq küçələrə çıxmış dinc əhaliyə divan tutulub. Bu qanlı hadisələrdə xalqımız 133 şəhid verib, 744-ə yaxın insan yaralanıb.
Tədbirdə k.e.d. Siracəddin Sərkərov, b.e.d. Səyyarə İbadullayeva, b.e.d. Xuraman Xəlilova, MM qərərgah rəisi Nazim Xəlilov və başqaları 20 Yanvar hadisələrini xalqımızın qəhrəmanlıq tarixi kimi səciyyələndirərək fikirlərini bildiriblər.

The Institute of Botany commemorate the 27th anniversary of January 20 events
Today an event devoted to the 27th anniversary of January 20 events was held at the Institute of Botany of ANAS. The event participants commemorated the martyrs with a minute of silence.
Dr. Ogtay Mirzaev, chairman of the Trade Committee of Institute noted that the tragedy of January 20 was engraved in the pages of the history of the heroic struggle for the freedom and territorial integrity of Azerbaijan and stressed that people who had lived in slavery of the Soviet empire for many years entered the glorious history of courage for their freedom.
He noted that on January 20, 1990 peaceful people who went out the streets as a sign of objection against the preconceived policy of the former USSR Government with regards to Azerbaijan were brutally killed. Soviet military units were brought into Baku and mass butchery event was procreated against the peaceful people. In this bloody event 133 people became martyrs and about 744 were wounded.