AMEA Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əli-zadə, İnstitutun baş elmi işçisi, a.ü.f.d. Əmrah Məmmədov və gənc mütəxəssisi Xatirə Qasımova 6-8 dekabr 2016-cı iltarixlərində Birləşmiş Ərəb Əmirliyinin Dubay şəhərində keçirilən “Marginal mühitdə gələcək ərzaq və qida təhlükəsizliyi üçün Kinoyanın istifadəsi” adlı Beynəlxalq konfransda iştirak ediblər. Konfrans Şoran Torpaqlarda Əkinçiliyin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (İCBA), BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı təşkilatının (FAO) və Zayed Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə təşkil olunub.
Dünyanın müxtəlif ölkələrindən 200-dən çox tədqiqatçının iştirak etdiyi konfransda Ə.Məmmədov “Kinoyanın gilli torpaqlarda duzluluq şəraitinə davamlılığı: ilk təcrübə” adlı plenar məruzəilə çıxış edib.
AMEA Botanika İnstitutunun direktoru Validə Əli-zadənin rəhbərlik etdiyi azərbaycanlı nümayəndə heyəti Şoran Torpaqlarda Əkinçiliyin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (İCBA) general direktoru Dr. İsmahane Elouafi, İCBA-da elmi tədqiqat və həmin təşkilatın innovasiya şöbəsinin direktoru Dr. Shoaib İsmail və Ölkə Proqramları şöbəsinin direktoru (AsiyaRegionu) və İslam İnkişaf Bankının Ölkə Programları İdarəsi (Ərəb Regionu) müdiri Mr. Mohammad Jamal Al-Saati ilə xüsusi təşkil edilmiş görüşə dəvət olunublar. Görüş zamanı Kür-Araz ovalığında şoran torpaqların fitobərpası, kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsinə yönəlmiş işlərin genişləndirilməsi üzrə müzakirə aparılıb.

Employees of the Institute of Botany attended by at an international conference in Dubai UAE
Director of ANAS Institute of Botany, corresponding member of of ANAS Valida Alizadeh, chief researcher of the same institute, PhD in Agriculture Amrah Mammadov and young specialist Hatira Gasimova participated in the international conference "The use of quinoa for further food and nutrition security in the marginal environments" which took place on December 6-8, 2016 in Dubai, UAE.
The conference was held by organizational support of the International Centre for the Development of Agriculture in Saline Soils (ICBA), the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and Zayed University.
The conference, which was attended by more than 200 researchers from around the world, heard the report A.Mammadov "Sustainability quinoa to salinity conditions in clay soils: first experience."
Azerbaijani delegation led by Valida Alizadeh, met with the Director General of the International Centre for the Development of Agriculture in Saline Soils (ICBA), Dr. Ismahane Elouafi, Director of ICBA Innovation Division, Dr. Schoaib Ismail, Director of state programs (Asian region) and head of the Office of the state programs of the Islamic Development Bank (Arab region) Mohammed Jamal Al-Saati.
At the meeting, were held discussions regarding the expansion of activities aimed at the restoration of phyto-saline soils, as well as the development of agriculture in the Kur-Araz lowland.