AMEA Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əli-zadə, İnstitutun baş elmi işçisi, a.ü.f.d. Əmrah Məmmədov və gənc mütəxəssisi Xatirə Qasımova 6-8 dekabr 2016-cı iltarixlərində Birləşmiş Ərəb Əmirliyinin Dubay şəhərində keçirilən “Marginal mühitdə gələcək ərzaq və qida təhlükəsizliyi üçün Kinoyanın istifadəsi” adlı Beynəlxalq konfransda iştirak ediblər. Konfrans Şoran Torpaqlarda Əkinçiliyin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (İCBA), BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı təşkilatının (FAO) və Zayed Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə təşkil olunub.
Dünyanın müxtəlif ölkələrindən 200-dən çox tədqiqatçının iştirak etdiyi konfransda Ə.Məmmədov “Kinoyanın gilli torpaqlarda duzluluq şəraitinə davamlılığı: ilk təcrübə” adlı plenar məruzəilə çıxış edib.
AMEA Botanika İnstitutunun direktoru Validə Əli-zadənin rəhbərlik etdiyi azərbaycanlı nümayəndə heyəti Şoran Torpaqlarda Əkinçiliyin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəzin (İCBA) general direktoru Dr. İsmahane Elouafi, İCBA-da elmi tədqiqat və həmin təşkilatın innovasiya şöbəsinin direktoru Dr. Shoaib İsmail və Ölkə Proqramları şöbəsinin direktoru (AsiyaRegionu) və İslam İnkişaf Bankının Ölkə Programları İdarəsi (Ərəb Regionu) müdiri Mr. Mohammad Jamal Al-Saati ilə xüsusi təşkil edilmiş görüşə dəvət olunublar. Görüş zamanı Kür-Araz ovalığında şoran torpaqların fitobərpası, kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsinə yönəlmiş işlərin genişləndirilməsi üzrə müzakirə aparılıb.

Директор Института ботаники НАНА, член-корреспондент НАНА Валида Ализаде, главный научный сотрудник того же института, доктор философии по аграрным наукам Амрах Мамедов и молодой специалист Хатира Гасымова приняли участие в международной конференции «Использование киноа для дальнейшей продовольственной и пищевой безопасности в маргинальной среде», которая состоялась 6-8 декабря 2016 года в городе Дубае ОАЭ.
Конференция прошла при совместной организационной поддержке Международного центра по развитию земледелия на засоленных почвах (ICBA), Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO) и Университета Зайед.
На конференции, в которой принимали участие более 200 исследователей из разных стран мира, был заслушан доклад А.Мамедова «Устойчивость киноа к условиям засоления в глинистых почвах: первый опыт».
Азербайджанская делегация, возглавляемая Валидой Ализаде, встретилась с генеральным директором Международного центра по развитию земледелия в засоленных почвах (İCBA), доктором Исмахане Элоуафи, директором Отдела инноваций İCBA, доктором Щоаиб Исмаилом, директором Отдела государственных программ (Азиатский регион) и заведующим Управлением государственных программ Исламского банка развития (Арабский регион) Мухаммедом Джамалом Ал-Саати. На встрече были проведены обсуждения касательно расширения работ, направленных на фито-восстановление засоленных земель, а также развитие сельского хозяйства в Кура-Араксинской низменности.