“Mən bir ağac əkmişəm" layihəsinin iştirakçılarına təlim keçirildi
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun dəstəyilə “Mən bir ağac əkmişəm” layihəsi çərçivəsində Bakı Dövlət Universitetinin və Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri AMEA Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağında oldular. Layihə üzrə növbəti təlim MNB-nın canlı kolleksiyasına eksursiya ilə başladı. MNB-nın elmi işçisi Nərgiz Əliyeva iştirakçılara bağa introduksiya edilmiş müxtəlif bitkilərin (Azərbaycan florasına aid endem və nadir  bitkilər, dərman bitkiləri və s.) təbii yayılma əraziləri, onların əhəmiyyəti, mühafizə problemləri haqqında geniş məlumat verdi.
Təlimlər AMEA Botanika İnstitutunun laboratoriyalarında davam etdirildi. İnstitutun Bitki ehtiyatları şöbəsinin əməkdaşı, b.e.d. Lətafət Mustafayeva iştirakçılara laboratoriyada dərman bitkiləri ilə aparılan elmi-tədqiqat işləri haqqında ümumi məlumat verərək bioloji fəal maddələrin rolu, bitki materiallarının analizə hazırlanması, təcrübə aparmaq üçün istifadə olunan avadanlıq və aparatlardan istifadə qaydaları ilə tanış etdi.
Doktorant Şəhla Mirzəyeva Herbari Fondunda saxlanılan dəyərli tip nümunələri, onların saxlanılma şəraiti və rəqəmsallaşdırılaraq Avropa məlumat bazasına daxil edilməsi prossesini izah etdi. Gənc mütəxəssis Xanım Həsənova muzeydə nümayiş olunan “Azərbaycanın yaşıl xəzinəsi” adlı sərgi haqqında ətraflı məlumat verdi.

Within the framework of the project “I planted a tree” with a support of the Youth Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, the students of Baku State University and Baku Higher Oil School visited the Institute of Botany and Central Botanical Garden of ANAS. The next training on the project started with an excursion to the live collection of the CBG. Nargiz Aliyeva, scientific employee of the CBG gave broad information to the participants on the habitats of various plants (endemic and rare, medicinal and other plant species of the Azerbaijan) introduced to the garden, their importance and protection problems.
The trainings continued at the one of laboratories of the Institute of Botany of ANAS. Dr. Latafat Mustafayeva, employee of the Department of Plant Resources of the Institute gave general information about the scientific –researches carried out with the medicinal plants, the role of biologically active substances and introduced the use rules of equipments employed for the preparation of plant materials to analysis.
PhD student Shahla Mirzayeva provided information about valuable type samples, their storage condition and explained the process of their digitalization and inclusion to the European database. Young specialist Khanim Hasanova provided broad information about the exhibition “Green Treasure of Azerbaijan” introduced at the museum.