“Mən bir ağac əkmişəm" layihəsinin iştirakçılarına təlim keçirildi
Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Gənclər Fondunun dəstəyilə “Mən bir ağac əkmişəm” layihəsi çərçivəsində Bakı Dövlət Universitetinin və Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri AMEA Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağında oldular. Layihə üzrə növbəti təlim MNB-nın canlı kolleksiyasına eksursiya ilə başladı. MNB-nın elmi işçisi Nərgiz Əliyeva iştirakçılara bağa introduksiya edilmiş müxtəlif bitkilərin (Azərbaycan florasına aid endem və nadir  bitkilər, dərman bitkiləri və s.) təbii yayılma əraziləri, onların əhəmiyyəti, mühafizə problemləri haqqında geniş məlumat verdi.
Təlimlər AMEA Botanika İnstitutunun laboratoriyalarında davam etdirildi. İnstitutun Bitki ehtiyatları şöbəsinin əməkdaşı, b.e.d. Lətafət Mustafayeva iştirakçılara laboratoriyada dərman bitkiləri ilə aparılan elmi-tədqiqat işləri haqqında ümumi məlumat verərək bioloji fəal maddələrin rolu, bitki materiallarının analizə hazırlanması, təcrübə aparmaq üçün istifadə olunan avadanlıq və aparatlardan istifadə qaydaları ilə tanış etdi.
Doktorant Şəhla Mirzəyeva Herbari Fondunda saxlanılan dəyərli tip nümunələri, onların saxlanılma şəraiti və rəqəmsallaşdırılaraq Avropa məlumat bazasına daxil edilməsi prossesini izah etdi. Gənc mütəxəssis Xanım Həsənova muzeydə nümayiş olunan “Azərbaycanın yaşıl xəzinəsi” adlı sərgi haqqında ətraflı məlumat verdi.

В рамках проекта «Я посадил дерево» при поддержке Фонда Молодежи при Президенте Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, студенты Бакинского Государственного Университета и Бакинской Высшей Нефтяной Школы посетили Институт Ботаники и Центральный Ботанический Сад НАНА . Следующий трейнинг по проекту начался с посещения живой коллекции ЦБС. Наргиз Алиева, научный сотрудник ЦБС, представила участникам обширную информацию о местообитаниях различных растений (эндемичных и редких, лекарственных и других видов растений Азербайджана), интродуцированных в саду, об их важности и проблемах охраны.
Трейнинги продолжались в одной из лабораторий Института Ботаники НАНА. Д-р Латафат Мустафаева, сотрудник Отдела Растительных Ресурсов Института, дала общую информацию о научных исследованиях, проводимых с лекарственными растениями, о роли биологически активных веществ и правилах использования оборудования, используемые для подготовки растительных материалов для анализов.
Докторант Шахла Мирзоева предоставила информацию о ценных типах образцов, состоянии их хранения и объяснила процесс их оцифровки и включения в европейскую базу данных. Молодой специалист Ханум Гасанова представила обширную информацию о выставке «Зеленая Сокровищница Азербайджана», представленной в музее.