ABŞ Botanika Bağları Cəmiyyətinin nümayəndələrinin Botanika İnstitutunda təqdimat seminarı keçirilib
25.09.2017
AMEA Botanika İnstitutunda ABŞ-ın aparıcı Botanika bağlarının təmsil olunduğu Botanika Bağları Cəmiyyətinin (BBC) nümayəndələrinin iştirakı ilə təqdimat seminar keçirilib. Seminarı İnstitutun direktoru, akademik Validə Əlizadə açaraq təşkilatlararası  imzalanmış əməkdaşlıq memorandumundan söz açıb. Qeyd edib ki, bu memorandum gələcəkdə təcrübə mübadiləsi və müştərək layihələr üzərində işləmək üçün perspektivlər açır.
Seminarda BBC-in baş kordinatoru Dr. Andrey Bunting, Botanika bağlarının aparıcı kuratorları Peter Zale (Longwood Bağları), Vincent Marrocco (Morris Arboretum), Phil Douglas (Çikaqo Botanika Bağı), Matt Lobdell (Morris Arboretum Bağı), Henrik Sjoman (Gothenburg Botanika Bağları) təmsil etdikləri təşkilatların  fəaliyyətindən  bəhs edən məruzələr təqdim ediblər. Sonda əməkdaşları maraqlandıran suallar ətrafında qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər müddətində qonaqlar Azərbaycanın yabanı florasının öyrənilməsi məqsədilə Zaqatala, Qax, Lerik və Lənkəran ərazilərində müştərək tədqiqatlar aparıblar. Toplanan bitki və toxum nümunələri bioloji müxtəlifliyin mühafizəsi məqsədilə İnstitutun Toxum bankına təhvil verilib.

Состоялось мероприятие с участием представителей Совета ботанических садов США
В Институте ботаники НАНА состоялось мероприятие с участием представителей Совета ботанических садов (СБС) США.
На мероприятии директор института, академик Валида Ализадерассказала о меморандуме о сотрудничестве, подписанном между двумя структурами, и довела до сведения, что этот документ откроет широкие возможности для обмена опытом и работы над совместными проектами в дальнейшем.
Далее главный координатор СБС Андрей Бантинг, ведущие координаторы данной сферы Питер Зале (Лонгвудские сады), Фил Дуглас (Чикагские ботанические сады), Винсент Марокко, Мет Лобдел (Сад Морриса Арборетрума), Генрих Сжоман (Геттенбургские ботанические сады) выступили с докладами о деятельности организаций, представителями которых они являлись.
В ходе визита  гости провели исследования в Закатальском, Гахском, Лерикском, Ленкоранском районах в области дикорастущей флоры Азербайджана. Собранные образцы были переданы в Семенной банк института в целях охраны биологического разнообразия.