ABŞ Botanika Bağları Cəmiyyətinin nümayəndələrinin Botanika İnstitutunda təqdimat seminarı keçirilib
25.09.2017
AMEA Botanika İnstitutunda ABŞ-ın aparıcı Botanika bağlarının təmsil olunduğu Botanika Bağları Cəmiyyətinin (BBC) nümayəndələrinin iştirakı ilə təqdimat seminar keçirilib. Seminarı İnstitutun direktoru, akademik Validə Əlizadə açaraq təşkilatlararası  imzalanmış əməkdaşlıq memorandumundan söz açıb. Qeyd edib ki, bu memorandum gələcəkdə təcrübə mübadiləsi və müştərək layihələr üzərində işləmək üçün perspektivlər açır.
Seminarda BBC-in baş kordinatoru Dr. Andrey Bunting, Botanika bağlarının aparıcı kuratorları Peter Zale (Longwood Bağları), Vincent Marrocco (Morris Arboretum), Phil Douglas (Çikaqo Botanika Bağı), Matt Lobdell (Morris Arboretum Bağı), Henrik Sjoman (Gothenburg Botanika Bağları) təmsil etdikləri təşkilatların  fəaliyyətindən  bəhs edən məruzələr təqdim ediblər. Sonda əməkdaşları maraqlandıran suallar ətrafında qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər müddətində qonaqlar Azərbaycanın yabanı florasının öyrənilməsi məqsədilə Zaqatala, Qax, Lerik və Lənkəran ərazilərində müştərək tədqiqatlar aparıblar. Toplanan bitki və toxum nümunələri bioloji müxtəlifliyin mühafizəsi məqsədilə İnstitutun Toxum bankına təhvil verilib.

ANAS Institute of Botany An event held meeting with the participation of representatives of the US Botanic Garden (USBG).
At the event, Director of the Institute, Academician Valida Alizadeh told about the memorandum on cooperation signed between the two structures, and brought to the attention that, this document will open wide opportunities for the exchange of experience and work on joint projects in the future.
Further, the main coordinator of USBG Andrew Banting, the leading coordinators in this field, Peter Zale (Longwood Gardens), Phil Douglas (Chicago Botanical Gardens), Vincent Morocco, Met Lobdel (Garden of Morris Arboretrum) and Heinrich Schomann (Gottenburg Botanical Gardens) delivered papers on the activities of the organizations which representatives they are.
During the visit, the guests conducted research in the field of wild-growing flora of Azerbaijan in the Zakatala, Gakh, Lerik, Lankaran regions. For protection of biological diversity samples which have been collected transferred to Seed Bank of institute.