AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında yeni istehsal müəssisələrinin təməli qoyulub
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) Ekspertlər Şurası tərəfindən təsdiq edilən yeni layihələr əsasında “Zirehli jilet” istehsalı, “Yeni nəsil ultrasəsli elektron xəbərləşməli su sayğaclarının və mərkəzi idarəetmə sistemləri” müəssisəsi, “İstixanalar istehsal edən mexaniki” zavodu və “Qurğuşun turşulu akkumulyatorlar” istehsal kompleksinin tikintisinə başlanılıb.
Tikinti ilə əlaqədar keçirilən tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açıb. Görüşün əhəmiyyətindən danışan alim bildirib ki, uzunmüddətli səmərəli fəaliyyət nəticəsində YT Parkda 6-ya yaxın rezident fəaliyyətə başlamışdır: “Görülən işlər fundamental elmlərin daha da inkişaf etməsinə və AMEA-nın elmi müəssisələrində elmlə biznesin vəhdətinin təşkilinə təkan verəcək”.
Akademik A.Əlizadə AMEA-nın biliklər iqtisadiyyatının qurulması istiqamətindəki fəaliyyətindən söz açaraq, burada innovasiya fəaliyyətinin effektiv mexanizm əsasında aparılması sahəsində dünya təcrübəsinin tətbiq edildiyini bildirib. Bu məqsədlə islahatların davam etdirildiyini deyən alim elmi-tədqiqat işlərinin istehsalata transfer edilməsi, texnoloji, elmtutumlu milli məhsulların istehsalı və intellektual biznesin formalaşdırılması istiqamətində  mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA İşlər İdarəsinin rəisi, siyasi elmlər doktoru Fətəli Abdullayev çıxış edərək YT Parkın Prezident İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli sərəncamı ilə yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Parkın yaradılmasında əsas məqsəd iqtisadiyyatın davamlı inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə, elmi tədqiqatların aparılmasına və yeni texnologiyaların işlənilməsi üzrə müasir komplekslərin yaradılmasına dövlət dəstəyini daha da artırmaqdır.
F.Abdullayevin sözlərinə görə, son zamanlar YT Parkda kənd təsərrüfatı, müdafiə təyinatlı sahələr və digər istiqamətlərdə bir sıra mühüm layihələr həyata keçirilmişdir. Yaxın vaxtlarda isə bir sıra məhsulların bazara çıxarılması nəzərdə tutulur.
Tədbirdə çıxış edən Bolqarıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri vəzifəsini icra edən Yanko Yanakiev iki ölkə arasında münasibətlərin möhkəm təməl üzərində qurulduğunu vurğulayaraq, bütün istiqamətlərdə birgə fəaliyyətin səmərəli olacağına əminliyini ifadə edib.
“EPC Group” MMC-nin prezidenti Reza Vəziri elm və istehsalatın birgə tətbiqinin elmi araşdırmaların bazarın tələbatına uyğunlaşdırılması baxımından əhəmiyyətli olduğunu deyib, bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən mütəxəssislərə nailiyyətlər arzulayıb.
Bolqarıstanın MONBAT şirkətinin baş icraçı direktoru Atanas Bobokov, Bolqarıstan-Azərbaycan Ticarət Palatasının sədri Dimitar Bratanov və “İFS Group” həmtəsisçisi Ramin Əhmədov çıxış edərək birgə fəaliyyətin hər iki ölkənin elm və iqtisadiyyatı üçün uğurlu olacağını bildiriblər.
Türkiyədə ağıllı su sayğacları istehsalında qabaqcıl şirkətlərdən olan “Euromet” şirkətinin rəhbəri Recai Çoşkun texnoparkda tikintisinə başlanılan “Yeni nəsil ultrasəsli elektron xəbərləşməli su sayğaclarının və mərkəzi idarəetmə sistemləri” zavodu barədə məlumat verib. Bildirib ki, burada dünya standartlarına cavab verən yeni nəsil su sayğaclarının istehsalı nəzərdə tutulur.
Sonra Yüksək Texnologiyalar Parkında yeni rezidentlik statusu alan hüquqi layihələrə  şəhadətnamələr təqdim edilib. Akademik Akif Əlizadə rezidentliyə qəbul edilən 4 layihə rəhbərini təbrik edərək, onlara gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Tədbirin sonunda “Zirehli jilet” istehsalı, “Yeni nəsil ultrasəsli elektron xəbərləşməli su sayğaclarının və mərkəzi idarəetmə sistemləri” müəssisəsi, “İstixanalar istehsal edən mexaniki” zavodu və “Qurğuşun turşulu akkumulyatorlar” istehsal kompleksinin təməlqoyma mərasimi keçirilib.

В Парке высоких технологий НАНА была заложена основа новых производственных предприятий
На основе новых проектов, утвержденных Экспертным советом Парка высоких технологий (Парк ВТ) НАНА, началось строительство заводов по производству «Бронированных жилетов», «Ультразвуковых электронных счетчиков воды нового поколения и централизованных систем управления», «Тепличных модулей» и «Свинцово-кислотных аккумуляторов».
Мероприятие, организованное в связи со строительством, вступительным словом открыл президент НАНА, академик Акиф Ализаде. Говоря о значении встречи, ученый отметил, что в результате долгосрочной эффективной деятельности в Парке ВТ приступил к деятельности около 6 резидентов: «Проделанная работа даст толчок еще большему развитию фундаментальных наук и организации единства науки и бизнеса в научных учреждениях НАНА».
Говоря о деятельности НАНА в сфере строительства экономики знаний, академик А.Ализаде отметил, что здесь был применен мировой опыт в области осуществления инновационной деятельности на основе эффективного механизма. Сообщив о продолжении реформ с этой целью, ученый довел до внимания, что проделана важная работа в направлении трансфера научно-исследовательских работ в производство, производства технологических, наукоемких национальных продуктов, а также формирования интеллектуального бизнеса.
Выступивший затем начальник Управления делами, доктор политических наук Фатали Абдуллаев отметил, что Парк ВТ НАНА был создан Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 8 ноября 2016 года. Сказал, что основная цель создания Парка высоких технологий является укрепление государственной поддержки для повышения устойчивого развития и конкурентоспособности экономики, расширения сфер инноваций и высоких технологий, основанных на современных научных и технологических достижениях, создания современных комплексов по проведению научных исследований и разработке новых технологий.
По словам Ф.Абдуллаева, в последнее время в ПВТ был осуществлен ряд важных проектов в области сельского хозяйства, обороны и в других направлениях. А в ближайшее время планируется вынести на рынок ряд продуктов.
Выступивший на мероприятии исполняющий обязанности чрезвычайного и полномочного посла Болгарии в Азербайджане Янко Янакиев, подчеркнув налаживание отношений между двумя странами на прочном фундаменте, выразил уверенность в эффективности совместной деятельности во всех сферах.
Президент ООО “EPC Group” Реза Вазири, отметив эффективность совместного внедрения науки и производства с точки зрения приведения научных исследований в соответствие с требованиями рынка, пожелал успехов специалистам, осуществляющим деятельность в этом направлении.
Генеральный исполнительный директор компании MONBAT Болгарии Атанас Бобоков, председатель Торговой палаты Болгария-Азербайджан Димитар Братанов и соучредитель “İFS Group” Рамин Ахмедов в своих выступлениях отметили, что совместная деятельность будет успешной для экономики двух стран.
Глава ведущей компании “Euromet” в Турции по производству умных счетчиков воды Реджаи Джошкун проинформировал о строительстве в технопарке завода «Ультразвуковых электронных счетчиков воды нового поколения и централизованных систем управления». Сказал, что здесь планируется производство отвечающих мировым стандартам счетчиков воды нового поколения.
Затем были представлены свидетельства юридическим проектам, получившим статус нового резидента в Парке высоких технологий. Академик Акиф Ализаде поздравил руководителей 4-х проектов, пожелал им успехов в дальнейшей деятельности.
В заключение состоялась церемония закладки фундамента комплекса по производству «Бронированных жилетов», «Ультразвуковых электронных счетчиков воды нового поколения и централизованных систем управления», «Тепличных модулей» и «Свинцово-кислотных аккумуляторов».