Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) illik hesabatına dair fikirlərini bölüşüb. Bildirib ki, son zamanlar akademiyada humanitar sahədə həyata keçirilən islahatlar İEB-in yaradılmasını zəruri etmişdir. Hesabatda öz əksini tapan faktlar, aparılan elmi tədqiqatlar və əldə olunan nailiyyətləri bölmənin səmərəli fəaliyyətinin nəticəsi kimi qiymətləndirmək olar.
Y.Mahmudov ölkə Prezidenti İlham Əliyevin YAP-ın VI Qurultayında tarix elminə dair səsləndirdiyi fikirləri xatırladıb. Bildirib ki, dövlət başçısının məruzəsində Azərbaycan alimlərinin qarşısına tarix elminin inkişafına dair strateji hədəflər, konkret vəzifələr qoyulmuşdur.
Alimin sözlərinə görə, son zamanlar AMEA-da əldə olunan ən böyük nailiyyətlərdən biri də gənclərin elmə cəlb olunması ilə bağlı həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlərdir. O, bu istiqamətdə AMEA-da yaradılmış magistratura təhsilinin əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib.
Akademiyada fəaliyyət göstərən alimlərin elmi əsərlərinin dünyanın nüfuzlu jurnallarında çapı məsələsinə toxunan Y.Mahmudov ölkə elminin dünya elminə inteqrasiyası üçün bu sahədə ciddi tədbirlərin görülməsinin önəmini vurğulayıb. Həmçinin əldə olunan elmi nailiyyətlərin ölkə və dünya ictimaiyyətinə operativ çatdırılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.

Purposeful measures are taken to attract young people to science
Director of the Institute of History, acad. Yagub Mahmudov shared his views on the annual report of the Department of Social Sciences (DSS) at the meeting of the Presidium of ANAS. He underlined that humanitarian reforms in the Academy recently made it necessary for the establishment of the DSS.
Y.Mahmudov recalled the views of President Ilham Aliyev on the history of science at the 6th congress of the NAP.
According to the scientist, one of the greatest achievements recently gained at ANAS is the purposeful measures taken to attract young people to science. He emphasized the importance of the magistracy education created in ANAS in this direction.
Y. Mahmudov underlined the importance of taking serious measures in this area for the integration of science into world science. He also pointed out the importance of the rapidly acquiring scientific achievements to the country and the world community.