Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) illik hesabatına dair fikirlərini bölüşüb. Bildirib ki, son zamanlar akademiyada humanitar sahədə həyata keçirilən islahatlar İEB-in yaradılmasını zəruri etmişdir. Hesabatda öz əksini tapan faktlar, aparılan elmi tədqiqatlar və əldə olunan nailiyyətləri bölmənin səmərəli fəaliyyətinin nəticəsi kimi qiymətləndirmək olar.
Y.Mahmudov ölkə Prezidenti İlham Əliyevin YAP-ın VI Qurultayında tarix elminə dair səsləndirdiyi fikirləri xatırladıb. Bildirib ki, dövlət başçısının məruzəsində Azərbaycan alimlərinin qarşısına tarix elminin inkişafına dair strateji hədəflər, konkret vəzifələr qoyulmuşdur.
Alimin sözlərinə görə, son zamanlar AMEA-da əldə olunan ən böyük nailiyyətlərdən biri də gənclərin elmə cəlb olunması ilə bağlı həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlərdir. O, bu istiqamətdə AMEA-da yaradılmış magistratura təhsilinin əhəmiyyətini xüsusi qeyd edib.
Akademiyada fəaliyyət göstərən alimlərin elmi əsərlərinin dünyanın nüfuzlu jurnallarında çapı məsələsinə toxunan Y.Mahmudov ölkə elminin dünya elminə inteqrasiyası üçün bu sahədə ciddi tədbirlərin görülməsinin önəmini vurğulayıb. Həmçinin əldə olunan elmi nailiyyətlərin ölkə və dünya ictimaiyyətinə operativ çatdırılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.

В НАНА осуществляются целенаправленные меры, направленные на привлечение молодежи в науку
На заседании Президиума НАНА директор Института истории, академик Ягуб Махмудов поделился своим мнением о годовом отчете Отделения общественных наук (ООН). Сказал, что в последнее время реформы, осуществляемые в академии в гуманитарной сфере создали необходимость учреждения Отделения общественных наук. Отметил, что факты, нашедшие свое отражение в отчете, проведённые научные исследования и достигнутые успехи можно оценить как результат эффективной деятельности отделения.
Я.Махмудов напомнил высказывания Президента страны Ильхама Алиева об исторической науке на 6 съезде ПЕА. Подчеркнул, что в докладе главы государства перед азербайджанскими учеными были поставлены  конкретные задачи и стратегические цели по развитию исторической науки.
По словам ученого, одним из самых больших результатов, достигнутых в последнее время в НАНА, являются целенаправленные меры, предпринятые в связи с привлечением молодежи в науку. В этом направлении он особо отметил важность магистерского образования в НАНА.
Коснувшись вопроса издания научных трудов ученых академии в авторитетных журналах мира, Я.Махмудов подчеркнул важность принятия серьезных мер для интеграции отечественной науки в мировое научное пространство. Также довел до внимания важность оперативного доведения до общественности страны и мира полученных научных достижений.