AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi Lənkəran Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
Lənkəran Dövlət Universiteti (LDU) ilə AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi arasında elmi və təcrübi əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb.
Peşəkar kadr hazırlığını yüksəltmək məqsədi daşıyan müqavilədə müştərək tədqiqat və layihələrin həyata keçirilməsi, birgə elmi seminar, simpozium və konfransların təşkili nəzərdə tutulur. Müqavilə çərçivəsində, həmçinin elmi tədqiqat məqsədi ilə Lənkəran-Astara bölgəsinə birgə ekspedisiyalar təşkil olunacaq.
Tədbirdə LDU-nun rektoru vəzifəsini icra edən, professor Natiq İbrahimov çıxış edərək son illər ölkəmizdə elm və təhsilin inkişafı sahəsində görülən işlərdən, iqtisadiyyatın yüksəldilməsinin əhalinin rifahına müsbət təsirindən danışıb.
Prezident İlham Əliyevin ölkəmizin cənub bölgəsində kənd təsərrüfatını əsaslı dirçəltmək məqsədilə imzaladığı son sərəncamların əhəmiyyətini qeyd edən N.İbrahimov bildirib ki, çayçılıq, tərəvəzçilik, sitrusçuluq, çəltikçilik və baramaçılığın inkişafı ilə bağlı imzalanan bu mühüm dövlət sənədləri ali təhsil müəssisələrinin üzərinə peşəkar kadr hazırlığının səviyyəsini yüksəltmək vəzifəsini qoyur. İki qurum arasında imzalanan müqavilə məhz bu məqsədə xidmət edir.
Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, professor Fərman Quliyev isə çıxışında cənub bölgəsində çayçılığın və sitrus meyvəçiliyin əvvəlki şöhrətinin qaytarılması istiqamətində başlanan işlərə köməklik göstərəcəklərini, müştərək işlərin hər iki qurum üçün faydalı olacağını bildirib.

Lankaran State University (LSU) and Lankaran Regional Scientific Center of ANAS signed an agreement on scientific and practical cooperation.
The agreement, aimed at raising the professional staff training at joint research and implementation of projects, joint scientific seminars, symposiums and conferences. Joint expeditions to the Lankaran-Astara region will be organized for the purpose of scientific research.
Acting rector of the LSU, Professor Natig Ibrahimov spoke about the work done in science and education development in our country over the past years and the positive impact of the economy.
Noting the importance of the recent decrees signed by President Ilham Aliyev for agricultural revival in the southern region of Azerbaijan, N. Ibrahimov said that these important state documents signed on the development of tea, vegetable growing, citrus fertilizers, pheasant and barberry were the task of increasing the level of professional training puts it. The agreement signed between the two organizations serves this purpose.
joint efforts will be beneficial for both organizations in the direction of returning to the previous glory of tea and citrus fruits in the southern region, Director of the Lankaran Regional Scientific Center of ANAS, Professor Farman Guliyev noted.