Bu gün AMEA-da sənaye və mühərrik yağları sahəsində tədqiqatlarla, yüksək keyfiyyətli yağların əldə edilməsi istiqamətində 4 elmi müəssisə – Neft Kimya Prossesləri, Aşqarlar Kimyası, Qeyri-üzvi Kimya və Polimer Materialları institutları fəaliyyət göstərir. Bu qurumların elmi potensialı əsas etibarilə elmi-tədqiqat və təcrübə-konstruktor işlərinin nəticəsi olaraq keyfiyyətli yağların əldə edilməsinə istiqamətlənib.
Bu barədə məlumatı AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YTP) direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev verib. Onun sözlərinə görə, 2013-2018-ci illərdə AMEA-da bu istiqamətdə yerinə yetirilən innovativ layihələr çərçivəsində elmtutumlu istehsalın gücləndirilməsi, sənayedə elmin rolunun artırılması və bir sıra strateji əhəmiyyətli məhsulların respublikaya idxalının qarşısı alınaraq onların elmi əsaslarla yerli istehsalı təşkil edilib.
Prezident İlham Əliyevin imzaladığı 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncama əsasən, AMEA Təcrübə Sənaye Zavodunun (TSZ) bazasında Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması elm ictimaiyyəti üçün vacib hadisə olmaqla yanaşı, müasir elm və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə olan dövlət dəstəyi kimi qiymətləndirilir.
Qısa müddət ərzində alim və mütəxəssislərin iştirakı ilə “AMEA Təcrübə Sənaye Zavodu” MMC-də onlarla yeni adda sürtkü materiallarının yerli xammal əsasında xarici analoqlarını bir çox əsas göstəricilərinə görə üstələyən yeni nəsil sürtkü materiallarının istehsalına başlanılıb. TSZ “Ekstremal aşağı temperatur şəraitində işləyən sürtkü materiallarının alınması üsuluna və “Yüksək sürətli lokomotivlərin dartı reduktorlarında işlədilən yarımmaye sürtkü materialının alınması üsulu”na aid patentlər alıb. Zavodda 2013-2018-ci illər ərzində bir sıra yeni məhsulların istehsal texnologiyaları mənimsənilib, normativ-texniki sənədləri işlənib hazırlanıb və həmin məhsulların kütləvi istehsalına başlanılıb.
“AMEA Təcrübə Sənaye Zavodu” MMC-də keçirilmiş audit yoxlamalarının nəticələrinə görə, beynəlxalq standartlar üzrə bir sıra sertifikatlara layiq görülüb. Paralel olaraq əsas fəaliyyəti müxtəlif texnikalar üçün yeni nəsil yüksək texnoloji yağlar istehsal etməkdən ibarət olan “Millers Oils Azerbaijan” MMC şirkəti 2017-ci ildə “Millers Oils” Ltd (Böyük Britaniya) və AMEA-nın “Elm və Texnologiya Parkı” MMC şirkətlərinin təsisi etdiyi birgə müəssisəsi kimi fəaliyyətə başlayıb. Hazırda bu şirkətin “Tədqiqat və inkişaf mərkəzi”ndə ən son texnologiyalardan istifadə edərək layihələşdirilmiş bir sıra dünya standartlarına uyğun keyfiyyətli məhsullar istehsal edilir.
“Millers Oils” Ltd şirkəti 1887-ci ildə Böyük Britaniyada Qərbi Yorkşirdə təsis edilərək, yerli toxuculuq sənayesini yüksək keyfiyyətli sürtkü yağları ilə təchiz etməyə başlayıb. Şirkət bu gün çoxsaylı mükafatlara layiq görülmüş yüksək keyfiyyətli brend sürtkü yağlarını və yanacaq təmizləmə məhlullarını dünyanın 50-dən artıq ölkəsinə satır. 2017-ci ilin noyabr ayından fəaliyyət göstərməyə başlayan Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti “Millers Oils Azerbaijan” MMC şirkəti yüksək keyfiyyətli transmissiya, sənaye və mühərrik yağlarının istehsalına başlayıb.
Son bir il ərzində respublikada sənaye və mühərrik yağları istehsal edən bir neçə müəssisə fəaliyyətə başlayıb və qısa müddətdə onlarla çeşiddə strateji əhəmiyyətli məhsul istehsal edilərək satışa çıxarılıb. Bu, ölkəmizdə iqtisadiyyatın inkişafı üçün ilk baxışdan yaxşı göstərici hesab edilir. Lakin yalnız normativ-texniki sənədlər və resepturlar əsasında geniş laboratoriya-stend sınaqları ilə məhsulların keyfiyyəti yoxlanıldıqdan sonra və alınan müsbət rəyə uyğun olaraq onların kütləvi istehsalına icazə verilməlidir.
Hazırda bu prosedurların həyata keçirilməsi icbari xarakter daşımadığı üçün yeni yaranmış irili-xırdalı yerli müəssisələrin təklif etdikləri yağların keyfiyyəti alıcılarda haqlı olaraq bir sıra şübhələr və narazılıqlar yaradır. Respublikamızda yağların istehsalı ilə məşğul olan müəssisələrin istehsal etdiyi məhsulların keyfiyyətinə obyektiv nəzarəti təmin etmək məqsədilə müvafiq texniki komitə və ya elmi-ekspertiza şurasının yaradılmasına ciddi ehtiyac vardır.
Ölkəmizdə sənayə və mühərrik yağlarının keyfiyyətinə nəzarət etmək hüququna malik akkreditasiya edilmiş nadir laboratoriyalardan biri də AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti olan “AMEA Təcrübə-Sənayə Zavodu” MMC-yə məxsusdur. Görülən bütün bu işlər Azərbaycanda artıq ciddi problemə çevrilmiş saxta və keyfiyyətsiz sənaye və mühərrik yağlarının istehsalının qarşısının alınmasına yönəlib.

Вугар Бабаев: «Предотвращение производства поддельных промышленных и моторных масел является одним из основных вызовов современности»
27.02.2018
Сегодня в НАНА в направлении получения высококачественных масел функционируют 4 научных учреждения – Институт нефтехимических процессов, Институт химии присадок, Институт неорганической химии и Институт полимерных материалов. Научный потенциал этих организаций в основном направлен на получение качественных масел в результате научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.
Об этом сообщил директор Парка высоких технологий  (ПВТ) НАНА, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев. По его словам, в рамках инновационных проектов, реализованных в этом направлении в НАНА в 2013-2018 годах, было достигнуто укрепление наукоемкого производства, повышение роли науки в производстве и организация на научных основах местного производства ряда стратегически важных продуктов, путем предотвращения их импорта в республику.
Создание Парка высоких технологий (ПВТ) согласно Распоряжению Президента Ильхама Алиева от 8 ноября 2016 года расценивается как государственная поддержка, направленная на расширение сферы инноваций и высоких технологий, основанной на современных научных и технологических достижениях.
За короткое время с участием ученых и специалистов в ООО «Опытно-промышленный завод НАНА» на основе местного сырья было начато производство смазочных материалов нового поколения, превосходящих своих зарубежных аналогов по основным показателям.
ОПЗ получил патенты за «Метод получения смазочных материалов, работающих в условиях экстремально низкой температуры» и «Метод получения полужидких смазочных материалов, используемых в тяговых редукторах высокоскоростных локомотивов». На заводе в течение 2013-2018 годов были освоены технологии производства ряда новых продуктов, разработаны нормативно-технические документы и началось массовое производство этих продуктов.
За последний год в республике начало функционировать несколько предприятий, занимающихся производством промышленных и моторных масел, и за короткое время ими были выпущены в продажу десятки ассортиментов продукции стратегического значения. Это, на первый взгляд, является хорошим показателем для развития экономики в нашей стране. Однако, только после тестирования качества продукции с обширными лабораторными испытаниями на основе нормативно-технической документации, в соответствии с полученным положительным отзывом, должно быть разрешено их массовое производство.
В настоящее время внедрение этих процедур не является обязательным, а качество смазочных материалов, предлагаемых недавно созданными крупными отечественными предприятиями, создает ряд сомнений и неудовлетворенности. Существует серьезная потребность в создании соответствующего технического комитета или научного экспертного совета для обеспечения объективного контроля за качеством продукции, производимой предприятиями, производящими масла.
Одна из редких лабораторий, аккредитованных для контроля качества промышленных и моторных масел в нашей стране, принадлежит ООО «Опытно-промышленный завод НАНА», которая является резидентом Парка высоких технологий НАНА.
Предотвращение производства поддельных и некачественных промышленных и моторных масел, ставших серьезной проблемой в Азербайджане, является одной из главных задач современной эпохи.