AMEA Botanika İnstitutunun Təhsil şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşad Səlimovun həmmüəllifi olduğu elmi məqalə nüfuzlu Elsevier nəşriyyatının “Current Opinionin Environmental Sustainability” impakt faktorlu jurnalında çap olunub.(https://doi.org/10.1016/j.cosust.2018.02.004)
“Planetar davamlılıqda gənc mütəxəssislərin vacibliyi” (Early-career experts essential for planetary sustainability) adlı unikal məqalənin hazırlanmasında Biomüxtəliflik və Ekososistem Xidmətləri üzrə Hökümətlərarası Elm-Siyasət Platformasının (IPBES) Qlobal Qiymətləndirmə Ekspert qrupunun 16 gənc mütəxəssisi iştirak edib.
Məqalədə gənc mütəxəssislərin nəsillər arasında körpü olmaqla kompleks problemlərin həlli üçün yeni yolların hazırlanmasında əsas rolundan bəhs edilir. Müəlliflər karyera potensialının artırılmasını nəzərdə tutan beynəlxalq, sahələrarası və davamlı inkişaf üzrə 16 proqramı təhlil ediblər. Bu proqramlar çərçivəsində gənc mütəxəssislərin ixtisasartırma treyninqlərinin gələcəkdə davamlı inkişaf liderlərinin təlimi, nəsillərarası öyrənməyi və fikir mübadiləsini təşviq edən güclü institusional əməkdaşlıq üçün vacibliyi statistik faktlarla sübut olunub.

Научная статья д-ра Рашада Салимова, заведующего отделом образования Института ботаники НАНА, напечатана в журнале с высоким уровнем импакт-фактора «Актуальный взгляд на экологическую устойчивость» издательства Elsevier. (https://doi.org/10.1016/ j.cosust.2018.02.004).
16 молодых ученых из Группы экспертов по Глобальной оценке Межправительственной научно-политической платформы по биоразнообразию и экосистемным услугам (МПБЭУ) приняли участие в подготовке уникальной статьи, озаглавленной «Эксперты с ранней карьерой», важные для устойчивости планеты.
В статье рассматривается роль молодых специалистов в разработке новых путей решения сложных проблем, являющихся мостом между поколениями. В рамках этих программ статистические факты доказали важность проведения трейнингов молодых специалистов для усиленного организационного сотрудничества, способствующего обучению между поколением и обмену идеями среди будущих лидеров профессионального развития.