16 - 19 aprel 2018-ci il tarixlərində AMEA Botanika İnstitutunun doktorantı Aytən Fətdayeva və magistrantı Lalə İsgəndərova Almatı şəhərində (Qazaxıstan) keçrilən “Between Europe and the Orient” adlı simpoziumda iştirak ediblər. Volksvagen Fondunun dəstəyi ilə təşkil olunan simpoziumun məqsədi Mərkəzi Asiya və Qafqazda təbii və ictimai elmlər üzrə maliyyələşdirilən layihələrdə iştirak edən gənc tədqiqatçıları və alimləri bir araya toplamaq, qarşılıqlı fikir mübadiləsinin aparılmasına şərait yaratmaq idi.
Tədbir çərçivəsində müvafiq seksiyalar üzrə 18 şifahi məruzələr dinlənilib. Berlin Botanika Bağı və Botanika Muzeyinin (BGBM, Almaniya) direktoru prof. Dr. Thomas Borschun “Cənubi Qafqazda bitki müxtəlifliyinin mühafizəsi üsullarının hazırlanması” proqramı üzrə Scutellaria L., Pyrus L. və Campanula L. bitki cinslərinin öyrənilməsi, onların filogenetik mənşəyini müəyyən etmək üzrə aparılan müasir tədqiqat işlərinə dair məruzəsi xüsusi maraq kəsb edib.
Simpoziumda gənc tədqiqatçıların və digər alimlərin də iştirak etdiyi 50-dən çox poster-məruzəsi dinlənilib və sərgilənib. Botanika İnstitutunun alimlərinin həmmüəllif olduqları “Azərbaycan və qonşu ölkələrdə Scutellaria-nın (Lamiaceae) müxtəlifliyi və təkamülü” və “Herbari infrastrukturunun inkişafı və mühafizəsi” mövzusunda poster-məruzəsi uğurla təqdim olunub.

Айтан Фатдаева, докторант Института Ботаники НАНА, и Лала Исгандарова, магистрант того же института, приняли участие в симпозиуме «Между Европой и Востоком», проходившем в Алматы, Казахстан, 16-19 апреля 2018 года. Цель симпозиум, организованного при поддержке Фонда Волксваген, состоял в том, чтобы объединить молодых исследователей и ученых, участвующих в проектах, финансируемых в области естественных и социальных наук в Центральной Азии и на Кавказе, и обеспечить условия для взаимного обмена мнениями.
В рамках мероприятия было прослушано 18 устных лекций по соответствующим разделам. Особый интерес вызвала лекция проф. Д-р Томас Борш, директора Ботанического сада и Ботанического музея (Берлин-Далем) о современных исследованиях, проведенных для изучения растительного гена Scutellaria L., Pyrus L. и Campanula L. и определения их филогенетического происхождения по программе «Разработка Методов для Сохранения Разнообразия Растений на Южном Кавказе.
Более 50 постеров-лекций молодых исследователей и других ученых, участвовавших в симпозиуме, были прослушаны и продемонстрированы. Со стороны института ботаники успешно представлены постеры-лекции по теме «Разнообразие и Эволюция Scutellaria (Lamiaceae) в Азербайджане и соседних странах» и «Развитие и Сохранение Инфраструктуры Гербария».