22 may - Beynəlxalq Biomüxtəliflik Günüdür
22 may - Beynəlxalq Biomüxtəliflik Günüdür. Bu barədə qərar 20 dekabr 2000-ci ildə BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən elan edilib.
Bu günün qeyd edilməsində əsas məqsəd dünyanın diqqətini təbii və antropogen faktorların təsirinə məruz qalan biomüxtəlifliyin qorunmasına yönəltməkdir. Hər il bir deviz altında qeyd edilən bu günün 2018-ci ildəki şüarı “Biomüxtəliflik və 25 illik fəaliyyət”dir.
Qeyd edək ki, 1992-ci ildə Keniyanın Nayrobi şəhərində Bioloji Müxtəliflik haqqında Beynəlxalq Konvensiya qəbul olunub. Konvensiya dünya miqyasında planetin bioloji irsinin mühafizəsi məqsədilə yaradılıb.
Azərbaycan sözügedən sənədə 2000-ci ildə qoşulub.
Konvensiyanın təməl prinsiplərinə uyğun olaraq respublika ərazisində bioloji müxtəlifliyin qorunması ilə bağlı xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin mövcud şəbəkəsi genişləndirilib, yeni milli parklar, dövlət təbiət qoruqları yaradılıb, həmin ərazilərdə mühafizə rejiminin gücləndirilməsi, bu sahədə hüquqi bazanın möhkəmləndirilməsi və mövcud qanunvericiliyin beynəlxalq hüquq normalarına uyğunlaşdırılması istiqamətində müvafiq tədbirlər görülüb.
Hazırda ölkədə 9 milli park, 11 dövlət təbiət qoruğu və 24 dövlət təbiət yasaqlığı mövcuddur. Ümumilikdə, xüsusi mühafizə olunan təbiət sahələri ölkə ərazisinin 10,3 faizini təşkil edir. Bu ərazinin 3,7 faizi milli parkların payına düşür.

22 мая - Международный день биоразнообразия. Решение об этом было принято Генеральной Ассамблеей ООН 20 декабря 2000 года.
Главная цель этого дня заключается в обращении внимания мирового сообщества на биоразнообразие, подвергающееся воздействию природных и антропогенных факторов. Лозунг отмечающегося ежегодно этого дня в 2018 году является «Биоразнообразие и 25-летняя деятельность».
Отметим, что в 1992 году в городе Найроби Кении была принята Международная конвенция о биологическом разнообразии. Конвенция была создана в целях защиты биологического наследия планеты в мировом масштабе.
Азербайджан присоединился к данному документу в 2000 году.
В соответствии с основными принципами Конвенции в связи с сохранением биоразнообразия на территории республики была расширена существующая сеть особо охраняемых природных территорий, созданы новые национальные парки, государственные природные заповедники, усилен режим охраны на этих территориях, приняты меры по приведению существующего законодательства в соответствие с международными правовыми нормами.
В настоящее время в стране действуют 9 национальных парков, 11 государственных природных заповедников и 24 государственного природного заказника. В целом, особо охраняемые природные территории составляют 10,3% территории страны. 3,7% этой территории отведено национальным паркам.