22 may - Beynəlxalq Biomüxtəliflik Günüdür
22 may - Beynəlxalq Biomüxtəliflik Günüdür. Bu barədə qərar 20 dekabr 2000-ci ildə BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən elan edilib.
Bu günün qeyd edilməsində əsas məqsəd dünyanın diqqətini təbii və antropogen faktorların təsirinə məruz qalan biomüxtəlifliyin qorunmasına yönəltməkdir. Hər il bir deviz altında qeyd edilən bu günün 2018-ci ildəki şüarı “Biomüxtəliflik və 25 illik fəaliyyət”dir.
Qeyd edək ki, 1992-ci ildə Keniyanın Nayrobi şəhərində Bioloji Müxtəliflik haqqında Beynəlxalq Konvensiya qəbul olunub. Konvensiya dünya miqyasında planetin bioloji irsinin mühafizəsi məqsədilə yaradılıb.
Azərbaycan sözügedən sənədə 2000-ci ildə qoşulub.
Konvensiyanın təməl prinsiplərinə uyğun olaraq respublika ərazisində bioloji müxtəlifliyin qorunması ilə bağlı xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin mövcud şəbəkəsi genişləndirilib, yeni milli parklar, dövlət təbiət qoruqları yaradılıb, həmin ərazilərdə mühafizə rejiminin gücləndirilməsi, bu sahədə hüquqi bazanın möhkəmləndirilməsi və mövcud qanunvericiliyin beynəlxalq hüquq normalarına uyğunlaşdırılması istiqamətində müvafiq tədbirlər görülüb.
Hazırda ölkədə 9 milli park, 11 dövlət təbiət qoruğu və 24 dövlət təbiət yasaqlığı mövcuddur. Ümumilikdə, xüsusi mühafizə olunan təbiət sahələri ölkə ərazisinin 10,3 faizini təşkil edir. Bu ərazinin 3,7 faizi milli parkların payına düşür.

May 22 - International Day of Biodiversity
May 22 - International Day of Biodiversity. The decision on this was taken by the UN General Assembly on December 20, 2000.
The main goal of this day is to draw the attention of the world community to biodiversity that is exposed to natural and anthropogenic factors. The slogan of this year's annual celebration in 2018 is "Biodiversity and 25-year activities".
It should be noted that, in 1992, was adopted International Convention on Biological Diversity in Nairobi, Kenya. The Convention was established to protect the world's biological heritage on a global scale.
Azerbaijan joined to this document in 2000.
In accordance with the Convention main principles in connection with the protection of biodiversity, on the territory of the Republic the existing network of specially protected natural areas was expanded, new national parks, state nature reserves were created, the protection regime was strengthened in these territories, measures were taken to bring the existing legislation into line with international legal norms.
Currently, there are 9 national parks, 11 state nature reserves and 24 nature reserve in the country. In general, specially protected natural areas make up 10.3% of the country's territory. 3.7% of this territory is allocated to national parks.