2018-ci ilin iyun ayında Azərbaycanın görkəmli alimi, tanınmış ictimai xadim, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, əməkdar elm xadimi, biologiya elmləri doktoru, professor Cəlal Əlirza oğlu Əliyevin anadan olmasının 90 illiyi tamam olur.
Akademik Cəlal Əliyev fundamental araşdırmaları və elmi nailiyyətləri ilə Azərbaycanda biologiya elminin bir sıra yeni istiqamətlərini müəyyənləşdirmiş və onun aktual problemlərinin həllinə sanballı töhfələr vermişdir. Alimin nəzəriyyə və təcrübənin vəhdətini daim əsas götürməklə qazandığı nəticələrin tətbiqi respublika iqtisadiyyatının inkişafı və məhsuldarlığın yüksəldilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etmişdir. Cəlal Əliyevin ölkədə bioloji müxtəlifliyin mühafizəsi və səmərəli istifadəsi strategiyasının işlənib hazırlanmasında mühüm xidməti vardır. Yetirmələri dünyanın müxtəlif tədqiqat mərkəzləri və tədris ocaqlarında bu gün də uğurla çalışan alim mötəbər beynəlxalq elmi təşkilatlarla əlaqələrin qurulması və Azərbaycan elminin nailiyyətlərinin tanıdılması üçün təqdirəlayiq işlər görmüşdür.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycanda biologiya elminin inkişafında, müasir kadr potensialının formalaşdırılmasında və ümumən elmin təşkilində uzunmüddətli ardıcıl fəaliyyətini nəzərə alaraq akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə birlikdə akademik Cəlal Əliyevin 90 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Azerbaijani President Ilham Aliyev has signed an order to mark the 90th anniversary of academician Jalal Aliyev
23.05.2018
In June 2018, prominent Azerbaijani scientist, famous public figure, active member of Azerbaijan National Academy of Sciences, honored scientist, doctor of biological sciences, Professor Jalal Aliyev is 90.
Fundamental research and scientific achievements academician Jalal Aliyev defined a number of new directions of biological science in Azerbaijan and made a significant contribution to the solution of its actual problems. Application of the results achieved by scientists, always guided by the unity of theory and practice, is of great importance from the point of view of developing and increasing the productivity of the economy of the republic. Jalal Aliyev has great merit in developing a strategy for the protection of biological diversity in the country and its effective use. The scientist, whose students are still successfully working in various research centers and educational institutions of the world, has done a worthy endeavor to establish links with authoritative international scientific organizations and promote the achievements of Azerbaijani science.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, taking into account the long-term consistent activities on the development of biological science in Azerbaijan, the formation of modern human resources and the organization of science in general, in order to ensure the holding of the 90th anniversary of academician Jalal Aliyev,
I resolve:
1. Azerbaijan National Academy of Sciences jointly with the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan to prepare and implement a plan of events dedicated to the 90th anniversary of academician Jalal Aliyev.
2. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan shall resolve issues arising from this Order.