2018-ci ilin iyun ayında Azərbaycanın görkəmli alimi, tanınmış ictimai xadim, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, əməkdar elm xadimi, biologiya elmləri doktoru, professor Cəlal Əlirza oğlu Əliyevin anadan olmasının 90 illiyi tamam olur.
Akademik Cəlal Əliyev fundamental araşdırmaları və elmi nailiyyətləri ilə Azərbaycanda biologiya elminin bir sıra yeni istiqamətlərini müəyyənləşdirmiş və onun aktual problemlərinin həllinə sanballı töhfələr vermişdir. Alimin nəzəriyyə və təcrübənin vəhdətini daim əsas götürməklə qazandığı nəticələrin tətbiqi respublika iqtisadiyyatının inkişafı və məhsuldarlığın yüksəldilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etmişdir. Cəlal Əliyevin ölkədə bioloji müxtəlifliyin mühafizəsi və səmərəli istifadəsi strategiyasının işlənib hazırlanmasında mühüm xidməti vardır. Yetirmələri dünyanın müxtəlif tədqiqat mərkəzləri və tədris ocaqlarında bu gün də uğurla çalışan alim mötəbər beynəlxalq elmi təşkilatlarla əlaqələrin qurulması və Azərbaycan elminin nailiyyətlərinin tanıdılması üçün təqdirəlayiq işlər görmüşdür.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycanda biologiya elminin inkişafında, müasir kadr potensialının formalaşdırılmasında və ümumən elmin təşkilində uzunmüddətli ardıcıl fəaliyyətini nəzərə alaraq akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinin keçirilməsini təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə birlikdə akademik Cəlal Əliyevin 90 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

В июне 2018 года исполняется 90 лет со дня рождения выдающегося азербайджанского ученого, известного общественного деятеля, действительного члена Национальной Академии Наук Азербайджана, заслуженного деятеля науки, доктора биологических наук, профессора Джалала Алирза оглу Алиева.
Фундаментальными исследованиями и научными достижениями академик Джалал Алиев определил ряд новых направлений биологической науки в Азербайджане и внес солидный вклад в решение ее актуальных проблем. Применение результатов, достигнутых ученым, всегда руководствовавшимся единством теории и практики, имеет большое значение с точки зрения развития и повышения продуктивности экономики республики. Джалалу Алиеву принадлежат большие заслуги в разработке стратегии охраны биологического разнообразия в стране и его эффективного использования. Ученый, ученики которого и сегодня успешно работают в различных исследовательских центрах и учебных заведениях мира, проделал заслуживающую одобрения работу по налаживанию связей с авторитетными международными научными организациями и пропаганде достижений азербайджанской науки.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, с учетом многолетней последовательной деятельности по развитию биологической науки в Азербайджане, формированию современного кадрового потенциала и организации науки в целом, в целях обеспечения проведения 90-летнего юбилея академика Джалала Алиева, постановляю:
1. Национальной Академии Наук Азербайджана совместно с Министерством сельского хозяйства Азербайджанской Республики подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 90-летию академика Джалала Алиева.
2. Кабинету Министров Aзербайджанской Республики решить вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.