Botanika İnstitutunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilən tədbir keçirilib.
Tədbiridə İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.e.d. Eldar Novruzov xalqımızın dövlətçilik tarixində misilsiz rolu olan ilk demokratik, parlamentli respublikanın - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi əhəmiyyəti barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, Xalqımızın milli oyanışını və dirçəlişini təcəssüm etdirən, Azərbaycanın milli dövlətçilik ənənələrini daha da zənginləşdirən Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay yaşasa da, tariximizdə silinməz iz buraxıb. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ölkəmizin daxilində və xaricində yaranmış gərgin və mürəkkəb ictimai-siyasi şəraitdə fəaliyyət göstərib. AXC mövcud olduğu qısa müddətdə demokratik dövlət və ordu quruculuğu, iqtisadiyyat, təhsil, aqrar və digər sahələrdə mühüm islahatlar həyata keçirib.1918-ci il mayin 28 də Tiflisdə elan olunmuş İstiqlal Bəyannaməsini diqqətə çatdıran alim Müstəqil Azərbaycan Respublikasının AXC-nin siyasi və mənəvi varisi olduğunu vurğulayib.
İnstitutun ümumi işlər üzrə direltor müavini, İmran Babayev İstiqlal banisi, AXC-nin qurucusu olan Məmmədəmin Rəsulzadənin Azərbaycan və Türk dünyası üçün xidmətlərindən danışıb.

The Institute celebrated 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic
The event devoted to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic was held at the Institute of Botany of ANAS.
Dr. Eldar Novruzov, deputy director on the scientific affairs of the Institute gave information about the historical significance of the Azerbaijan Democratic Republic, the first democratic, parliamentary republic which has played an unprecedented role in our people's history.
He noted that Azerbaijan Democratic Republic, which embodied our People’s national awakening and regeneration, further enriched national statehood traditions left an indelible mark in our history even though it had lived for only 23 months.
Azerbaijan Democratic Republic had been operating in the stressed and complex social-political condition occurred inside and outside of our country.
ADR during its existence for a short period carried out important reforms in the state and military organization, economy, education, agrarian and other fields. The scientist who presented the Declaration of Independence declared in Tbilisi on May 28, 1918 stressed that Independent Azerbaijan Republic is a social and cultural heir of the ADR.
At the end video reflecting the historical moments regarding to the period of Azerbaijan Democratic Republic was demonstrated.