Botanika İnstitutunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilən tədbir keçirilib.
Tədbiridə İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.e.d. Eldar Novruzov xalqımızın dövlətçilik tarixində misilsiz rolu olan ilk demokratik, parlamentli respublikanın - Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi əhəmiyyəti barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, Xalqımızın milli oyanışını və dirçəlişini təcəssüm etdirən, Azərbaycanın milli dövlətçilik ənənələrini daha da zənginləşdirən Xalq Cümhuriyyəti cəmi 23 ay yaşasa da, tariximizdə silinməz iz buraxıb. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ölkəmizin daxilində və xaricində yaranmış gərgin və mürəkkəb ictimai-siyasi şəraitdə fəaliyyət göstərib. AXC mövcud olduğu qısa müddətdə demokratik dövlət və ordu quruculuğu, iqtisadiyyat, təhsil, aqrar və digər sahələrdə mühüm islahatlar həyata keçirib.1918-ci il mayin 28 də Tiflisdə elan olunmuş İstiqlal Bəyannaməsini diqqətə çatdıran alim Müstəqil Azərbaycan Respublikasının AXC-nin siyasi və mənəvi varisi olduğunu vurğulayib.
İnstitutun ümumi işlər üzrə direltor müavini, İmran Babayev İstiqlal banisi, AXC-nin qurucusu olan Məmmədəmin Rəsulzadənin Azərbaycan və Türk dünyası üçün xidmətlərindən danışıb.

28 мая Институт Ботаники НАНА отметил 100-летие Азербайджанской Демократической Республики
В Институте ботаники НАНА состоялось мероприятие, посвященное 100-летию Азербайджанской Демократической Республики.
Д-р Эльдар Новрузов, заместитель директора по научной работе Института, дал информацию об историческом значении Азербайджанской Демократической Республики (АДР), первой демократической парламентской республики, которая сыграла беспрецедентную роль в истории нашего народа.
Он отметил, что несмотря на то, что Азербайджанская Демократическая Республика просуществовала всего 23 месяца(1918-1920), она олицетворяла пробуждение и реорганизацию нашего народа, еще больше обогатила национальные традиции государственности и оставила неизгладимый след в нашей истории.
Азербайджанская Демократическая Республика действовала в напряженном и сложном социально-политическом состоянии, происходящем внутри и за пределами нашей страны.
АДР в течение своего существования за короткий период провела важные реформы в государственной и военной организации, экономике, образовании, аграрной и других областях. Ученый, представивший Декларацию Независимости, провозглашенную в Тбилиси 28 мая 1918 года, подчеркнул, что Независимая Азербайджанская Республика является социальным и культурным наследником АДР.
В конце было продемонстрировано видео, отражающее исторические моменты, относящиеся к периоду Азербайджанской Демократической Республики.