Milli mətbuatımızın banisi Həsən bəy Zərdabinin büstü ziyarət olunub
İyulun 20-də AMEA-nın Botanika İnstitutunda 22 iyul - Milli Mətbuat Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Mətbuat Şurasının və Sputnik Beynəlxalq İnformasiya Agentliyi və Radiosunun təmsilçiləri milli mətbuatımızın banisi Həsən bəy Zərdabinin Botanika İnstitutunun həyətində yerləşən büstünü ziyarət edib, önünə əklil qoyublar.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı Əflatun Amaşov yaradılmasının 143 ilini geridə qoyan mətbuatımızın keçdiyi çətin və şərəfli yoldan danışıb, əlamətdar gün münasibətilə jurnalistləri təbrik edib. O, milli mətbuatımızın bütün dövrlərdə qabaqcıl ideyaların carçısı və daşıyıcısı olduğunu qeyd edib.
“Əkinçi” qəzetinin Azərbaycanın ictimai fikir tarixindəki rolundan danışan Ə.Amaşov ümumilikdə 56 sayı çap olunan bu nəşrin sonradan milli qəzetlərin yaranmasına böyük təkan verdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, “Əkinçi”nin maarifçilik ideyaları öz davamını “Kəşkül”, “Ziya”, “Kaspi”, “Şərqi-rus”, “Molla Nəsrəddin” kimi dövrün tanınmış nəşrlərində tapıb. Bu mətbu orqanlar vasitəsilə xalqın mədəni tərəqqisi uğrunda mübarizə aparılıb.
Ə.Amaşov, həmçinin müasir dövrdə Azərbaycan mediasının inkişaf xüsusiyyətlərindən də söz açıb. Şura sədri əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan siyasi kursun məntiqi nəticəsi kimi bu gün ölkədə azad, demokratik və güclü mətbuatın mövcud olduğunu, hazırda müstəqil mətbuatın formalaşmasına və inkişafına xidmət edən siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
Daha sonra Sputnik Beynəlxalq İnformasiya Agentliyi və Radiosunun rəhbəri Əziz Əliyev çıxış edərək Azərbaycanda söz və mətbuat azadlığına, kütləvi informasiya vasitələrinə ən yüksək səviyyədə diqqət və qayğının göstərildiyini vurğulayıb. O, toplantı iştirakçılarını milli mətbuatın yaranmasının 143-cü illiyi münasibətilə təbrik edib, Zərdabinin maarifçilik xəttinin qorunmasından məmnunluğunu dilə gətirib.
Mərasimdə ölkədə fəaliyyət göstərən televiziya, qəzet və informasiya agentliklərinin nümayəndələri, o cümlədən science.az portalının və Elm TV-nin əməkdaşları da iştirak ediblər.

Посещён бюст основателя нашей национальной печать Гасан бека Зардаби
20 июля в Институте ботаники НАНА было проведено мероприятие, посвящённое Дню национальной печати - 22 июля.
В начале представители Совета прессы и Международного информационного агентства и радио Спутник посетили бюст основателя национальной печати Гасан бека Зардаби расположенный во дворе Института ботаники, и возложили к нему венок.
Выступавший на мероприятии председатель Совета прессы Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Афлатун Амашов рассказал о трудном и достойном пути нашей печати, оставившей позади 143 года, и поздравил журналистов с знаменательным днём. Он отметил, что наша национальная печать во все времена была носителем передовых идей
Рассказав о роли газеты «Экинчи» в азербайджанской истории общественного мнения и о выпуске в общем 56 номеров этого издания, он довёл до внимания, что издание впоследствии дало большой толчок в создании национальных газет. Он отметил, что идеи просвещения «Экинчи» нашли своё отражение в таких известных печатных органах эпохи как «Кешкюль» «Зия», «Каспи», «Шарги-рус», «Молла Насреддин». Посредством этих печатных органов велась борьба за культурный прогресс народа.
А. Амашов также рассказал об особенностях развития медии Азербайджана в современный период. Председатель совета подчеркнул, что политический курс, заложенный общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, является логическим результатом того, что в стране присутствует свободная, демократическая и сильная пресса, отметив что политику, которая служит формированию независимой прессы и ею развитию, с успехом продолжает Президент Ильхам Алиев.
Затем, руководитель Международного информационного агентства и радио Спутник Азиз Алиев выступив, сказал, что в Азербайджане на самом высоком уровне уделяется внимание свободе слова и печати, средствам массовой информации. Он поздравил участников собрания с 143-летием создания национальной печати, выразил своё удовлетворение сохранением линии просвещения заложенной Зардаби.
На мероприятии приняли участие представители телевидения, газет и информационных агентств, в том числе сотрудники портала science.az и Эльм ТВ.