Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasında 2018/2019-cu tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanlarında 700 bal toplayan abituriyentlərlə görüş keçirib.
Görüşdə İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, Fizika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, BDU-nun Riyazi fizika tənlikləri kafedrasının müdiri, akademik Yusif Məmmədov, BDU-nun Mənbəşünaslıq, tarixşünaslıq və metodika kafedrasının müdiri, professor Anar İsgəndərli, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, f.ü.f.d. Famin Salmanlı, Bilik Fondunun əməkdaşları və Könüllülər Birliyinin üzvləri, tələbə adını qazanmış abituriyentlərin valideynləri iştirak ediblər.
Bilik Fondunun icraçı direktoru Oktay Səmədov tələbələri yeni dərs ilinin başlanması münasibətilə, həmçinin əldə etdikləri yüksək nəticəyə görə təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin “Təhsil millətin gələcəyidir” fikrini xatırladan O.Səmədov Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Prezident təqaüdünə layiq görülmüş gəncləri bundan sonra daha da səylə çalışmağa, Azərbaycanın gələcəyi üçün savadlı və gərəkli kadrlar kimi yetişməyə, ölkənin insan kapitalını zənginləşdirməyə çağırıb. Qeyd edib ki, ölkəmizdə təhsilin sürətlə inkişafının nəticəsində ən çox bal toplayan tələbələrin sayı ötən il 15 nəfər olmuşdusa, cari ildə bu rəqəm 29-a çatıb.
Sonra təbrik üçün söz alimlərə verilib.
Akademiklər Nərgiz Axundova, Vaqif Fərzəliyev, Möhsün Nağısoylu, Cavad Abdinov, Yusif Məmmədov, professor Anar İsgəndərli və Bilik Fondunun aparat rəhbəri, professor İsaxan Vəliyev yüksək nailiyyət qazanan tələbələri, onların valideynlərini və müəllimlərini təbrik ediblər. Onlar qəbul imtahanlarında yüksək bal toplayan tələbələrlə alimlərin bir araya gəlməsinin təqdirəlayiq hal kimi dəyərləndiriblər.
Müstəqil həyata qədəm qoyan tələbələr tanınmış elm xadimlərinin elm, təhsil sahəsində uğur qazanmaq, həyatda layiqli yerlərini tutmaq, gərəkli vətəndaş olmaq üçün verdikləri dəyərli tövsiyələri dinləyib, onları maraqlandıran suallara ətraflı cavab alıblar.

A meeting with students who earned 700 points during the entrance exams
ANAS Central Scientific Library, the Knowledge Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan held a meeting with students who earned 700 points during the entrance examinations to higher educational institutions for the 2018/2019 school year.
Academician-secretary of the Department of Social Sciences, academician Nargiz Akhundova, director of the Institute of Additive Chemistry, academician Vagif Farzaliyev, Deputy Director for research of the Institute of Physics, academician Javad Abdinov, director of the Institute of Linguistics after Nasimi, academician Mohsun Naghisoylu, head of the Chair of Mathematical Physics Equations of BSU, Academician Yusif Mammadov, head of the Department of Source Studies, Historiography and Methods of BSU, Professor Anar Iskendarli, Chairman of ANAS Council of Young Scientists and Specialists, Doctor of Philosophy in Physics Famin Salmanli, Volunteer societies, students and their parents.
Executive Director of the "Knowledge" Foundation Oktay Samedov congratulated the students and wished them success. Referring to the words of the national leader Heydar Aliyev "Education is the future of the people", he wished the entrants awarded the Presidential scholarship in accordance with the Order of President Ilham Aliyev, assiduously mastered the knowledge, become worthy personnel, replenishing the country's human capital. He noted that as a result of the rapid development of education in our country, the number of students who scored the most points last year was 15, and this year reached 29 people.
Then, academicians Nargiz Akhundova, Vagif Farzaliyev, Mohsun Naghisoylu, Javad Abdinov, Yusif Mammadov, Professor Anar Iskenderli and the head of the staff of the Knowledge Foundation Professor Isakhan Veliyev delivered speeches. They congratulated students, parents and teachers, wished successes in science and education.