Monqolustan Prezidenti Xaltmaaqiyn Battulqa sentyabrın 25-də AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı (YT Park) ilə tanış olub.
Monqolustan Prezidentinə bu qurumun fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Bildirilib ki, ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 2016-cı il 8 noyabr tarixli Sərəncamı ilə yaradılan YT Park elm, texnologiya və innovasiya vasitəsilə milli iqtisadi inkişafa töhfə verməyi qarşısına məqsəd qoyub. YT Parkın əsas fəaliyyət istiqamətləri elmlə istehsalat arasında birbaşa əlaqənin yaradılması, təcrübə-sənaye miqyasında yeni texnoloji proseslərin mənimsənilməsi, eyni zamanda neft-kimya və texniki təyinatlı məhsulların istehsalından ibarətdir.
Diqqətə çatdırılıb ki, parkda müxtəlif mühərrik, kompressor və hidravlik yağlar, plastik sürtkü materialları kimi təqribən 60 adda innovativ məhsul istehsal olunur. Bu məhsullar xaricdən idxal olunanlardan keyfiyyətcə qat-qat üstündür. Eləcə də “Zavod elmi-tədqiqat sınaq laboratoriyası”nda Yüksək Texnologiyalar Parkında istehsal edilən məhsulun, xammalın və yarımfabrikatların keyfiyyətinə nəzarət olunur.
Monqolustan Prezidenti AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı ilə tanışlıqdan məmnun qaldığını bildirib.

25 сентября Президент Монголии Халтмаагийн Баттулга ознакомился с Парком высоких технологий (ПВТ) Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА).
Президент Монголии был подробно проинформирован о деятельности Парка высоких технологий НАНА. Было сообщено, что Парк высоких технологий стал местом, где объединились люди науки и производства. Парк высоких технологий создан Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 8 ноября 2016 года. В этом парке, созданном на территории опытно-промышленного завода НАНА, производится около 60 наименований инновационной продукции – различные двигатели и компрессоры, гидравлические масла, пластиковые смазочные материалы. Было отмечено, что основным направлением деятельности ПВТ является создание прямой связи между наукой и производством, освоение новых технологических процессов в опытном и опытно-промышленном масштабе, а также производство нефтехимической продукции и товаров технического назначения.
Было доведено до внимания, что производимая в настоящее время в парке продукция намного качественнее товаров, импортируемых из-за рубежа. Кроме того, в «Заводской научно-исследовательской опытной лаборатории» осуществляется контроль над качеством продукции, сырья и полуфабрикатов, производимых в Парке высоких технологий.