Monqolustan Prezidenti Xaltmaaqiyn Battulqa sentyabrın 25-də AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı (YT Park) ilə tanış olub.
Monqolustan Prezidentinə bu qurumun fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Bildirilib ki, ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 2016-cı il 8 noyabr tarixli Sərəncamı ilə yaradılan YT Park elm, texnologiya və innovasiya vasitəsilə milli iqtisadi inkişafa töhfə verməyi qarşısına məqsəd qoyub. YT Parkın əsas fəaliyyət istiqamətləri elmlə istehsalat arasında birbaşa əlaqənin yaradılması, təcrübə-sənaye miqyasında yeni texnoloji proseslərin mənimsənilməsi, eyni zamanda neft-kimya və texniki təyinatlı məhsulların istehsalından ibarətdir.
Diqqətə çatdırılıb ki, parkda müxtəlif mühərrik, kompressor və hidravlik yağlar, plastik sürtkü materialları kimi təqribən 60 adda innovativ məhsul istehsal olunur. Bu məhsullar xaricdən idxal olunanlardan keyfiyyətcə qat-qat üstündür. Eləcə də “Zavod elmi-tədqiqat sınaq laboratoriyası”nda Yüksək Texnologiyalar Parkında istehsal edilən məhsulun, xammalın və yarımfabrikatların keyfiyyətinə nəzarət olunur.
Monqolustan Prezidenti AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı ilə tanışlıqdan məmnun qaldığını bildirib.

On September 25, President of Mongolia Haltmaagiin Buttulga got acquainted with the High Technologies Park (HTP) of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
The President of Mongolia was informed in detail about the activities of the High Technologies Park of ANAS. It was reported that, Park of High Technologies became a place where people of science and industry united. The high-tech park was created by the order of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev on November 8, 2016. About 60 names of innovative products are produced in this park, created in the territory of the pilot plant of ANAS: various engines and compressors, hydraulic oils, plastic lubricants. It was noted that the main direction of HTP activities is the creation of a direct link between science and production, the mastering of new technological processes on the experimental and pilot scale, as well as the production of petrochemical products and technical goods.
It was brought to the attention that, the production currently produced in the park is much better than the goods imported from abroad. In addition, in the "Factory Research Experimental Laboratory", control is exercised over the quality of products, raw materials and semi-finished products produced in the High Technology Park.
The President of Mongolia expressed satisfaction with getting acquainted with the High Technologies Park of ANAS.