AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına aid veb-saytların monitorinqinin nəticələri açıqlanıb
Məlumdur ki, AMEA Rəyasət Heyəti 15 iyul 2015-ci il tarixdə “AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının monitorinqi haqqında” qərar qəbul etmişdir. Qərara əsasən, Azərbaycanda formalaşan e-elm mühiti çərçivəsində akademiyanın veb-strukturu və onun əhatə etdiyi veb-saytların monitorinqinin həyata keçirilməsi İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılmışdır.
AMEA Elmi Müəssisələrinin Direktorları Şurasının növbəti iclasında AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev akademiyanın elmi qurumlarının veb-saytlarının cari il üzrə monitorinqinin nəticələrinə dair çıxış edib.
Alim AMEA-nın monitorinqə cəlb olunmuş 55 elmi müəssisə və təşkilatından 48-nin veb-saytının olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, 2018-ci ilin fevral-iyun aylarını əhatə edən monitorinqə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun mütəxəssislərindən ibarət qrup cəlb olunub. Monitorinq çərçivəsində akademiyanım elmi müəssisələrinə məxsus bir sıra veb-saytlar dizayn, proqram təminatı, xəbərlərin dinamikası, informasiyanın dolğunluğu və aktuallığı daxil olmaqla, 16 bənddən ibarət meyarlara əsasən təhlil edilib, qiymətləndirilmə aparılıb.
Sonra R.Əliquliyev veb-saytların ünvanlarının domen zonaları üzrə paylanması, ünvanların təşkilatın adına və fəaliyyətinə uyğunluğu, bu resursların axtarış sistemi, təhlükəsizliyi, xəbərlərin yenilənməsi, statistika sayğacları və digər meyarlar üzrə nəticələri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Alim AMEA-nın rəsmi veb-portalı olan sicence.gov.az-ın qiymətləndirmə zamanı qarşıya qoyulan 16 tələbin hər birinə cavab verdiyini nəzərə çatdırıb. Əlavə edib ki, bu portal AR Prezident Administrasiyasının apardığı monitorinqin nəticələrinə görə də dövlət qurumlarının saytları arasında ön sıralarda yer alıb.
Akademik-katib çıxışının sonunda veb-saytların yaradılması və idarə edilməsinə dair bir sıra təklif və tövsiyələrini səsləndirib. O, akademiyanın veb-saytı olmayan elmi müəssisə və təşkilatlarının müasir tələblərə cavab verən veb-saytlarının yaradılmasının, onların az domen zonasında yerləşdirilməsinin, eləcə də veb-saytların veb-analitikasının aparılması üçün “Google Analytics” sayğacından istifadə edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
“AzScienceNet şəbəkəsinin GEANT-a qoşulması çoxdillilik tələb edir” – deyən R.Əliquliyev bu məqsədlə veb-saytların 3 dildə (Azərbaycan, ingilis, rus) yaradılmasının məqsədəuyğun olduğunu bildirib.
Alim, həmçinin AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının veb-saytlarının fəaliyyətinin yüksək səviyyədə təşkili üçün müvafiq seminar və treninqlərin keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib.

It is known that the Presidium of ANAS made a decision on July 15, 2015 on "Monitoring of websites of scientific institutions and organizations of ANAS". According to the decision, the Institute of Information Technology was responsible for monitoring the web site of the academy and its web sites within the framework of the e-learning environment in Azerbaijan.
Academician-secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev delivered a speech at the next meeting of the Board of Directors of the Scientific Institutions of ANAS.
48 websites of 55 scientific institutions and organizations involved in the monitoring. A group of specialists from the Institute of Information Technology involved in the monitoring, covering February and June 2018. Within the monitoring framework, a number of websites belonging to academy’s scientific institutions were analyzed and evaluated based on criteria consisting of 16 items, including design, software, news dynamics, information availability and relevance, academician underlined.The scientist said that science.gov.az, the official web portal of ANAS, responded to each of the 16 requirements during the evaluation and said that the portal was among the top sites of state agencies for the results of the monitoring conducted by the AR Presidential Administration.
At the end of his speech, he delivered a series of suggestions and recommendations regarding the creation and management of websites. He emphasized the importance of using the Google Analytics meter for the creation of web-sites of the Academy's non-web-based scientific institutions and organizations, their placement in their smaller domain zone, and web analytics of websites.
"Connection of AzScienceNet to GEANT requires multilingualism," said R. Alguliev, saying that it is expedient to create websites in 3 languages (Azerbaijani, English, Russian).
The scientist also noted the importance of holding relevant seminars and trainings for high-level organization of the websites of ANAS scientific institutions and organizations.