Bütün dövrlərdə olduğu kimi hazırki dövrdə də elmi biliklərin cəmiyyətdə təbliği aktual mövzulardandır. Cəmiyyətin bu sahədə zəruri informasiya ilə təminatı bilavasitə elm və texnikanın dinamik inkişafı ilə bağlıdır.
Son illər elmin populyarlaşdırılmasını yüksək səviyyədə təşkil etmək, Azərbaycan elmində baş verən yeniliklərin və əldə olunmuş nəticələrin təbliği AMEA-nın fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərdəndir.
AMEA Botanika İnstitutunda son illərdə aparılan elmi-tədqiqatları işıqlandırmaq, müasir elmi çağırışları təbliğ etmək, həyata keçirilən müxtəlif layihələrdə, habelə elm-təhsil sahəsində əldə olunmuş nəticələrlə ictimaiyyəti tanış etmək, gənclərdə elmi fəaliyyətə maraq oyatmaq üçün elmi-populyar üslubda materialların işlənməsi ön plana çəkilir.
Bu baxımdan AMEA Botanika İnstitutunda 2010-cu ildən başlayaraq hər il iki dildə (Azərbaycan və İngilis) çap olunan “Botanika dünyası” adlı məlumat bülleteni öz dəyərli töhfələrini verir. Bu məlumatlar yerli və xarici alimlər arasında əməkdaşlıq körpülərinin qurulmasında olduqca əhəmiyyətlidir və alimlərimizin dünya elminə inteqrasiyasına şərait yaradır.
Növbəti 15-ci sayı dərc olunmuş bülleten Botanika İnstitutunun 2018-ci ildəki elmi fəaliyyətinə həsr olunub. Jurnalda Azərbaycan botanika elminin inkişafında misilsiz xidmətləri olan görkəmli alimlərin yubileylərinə həsr olunmuş tədbirlər, İnstitutda həyata keçirilən uğurlu layihələrin nəticələri, alimlərimizin xarici işgüzar səfərləri, eləcə də institutu ziyarət edən xarici qonaqlar, beynəlxalq elmi seminarlar, elm-təhsil çərçivəsində gənc kadrların hazırlığı, əməkdaşların elmi nailiyyətləri, müştərək ekspedisiyalar və s. haqqında məlumatlar öz əksini tapıb.

Опубликован очередной номер бюллетеня "Мир ботаники"
Как и во все периоды, популяризация научных знаний в обществе является одной из актуальных проблем. Основное информирование общества в этой области напрямую связано с динамичным развитием науки и техники. Высокий уровень популяризации науки в последние годы, пропаганда инноваций и достижений в науке   Азербайджана является одним из приоритетов НАНА.
С 2010 года информационный бюллетень «Мир Ботаники», издается ежегодно на двух языках (азербайджанском и английском).  В журнале сообщается о последних научных исследованиях Института ботаники НАНА, продвижении современных научных задач, представлены общественности результаты различных проектов в области науки и образования, а также научно-популярные материалы   для привлечения внимания молодежи к научной деятельности. Эта информация очень важна для создания мостиков в сотрудничестве местных и зарубежных ученых и способствует интеграции наших ученых в мировую науку.
Институтом ботаники НАНА опубликован 15-й выпуск бюллетеня «Мир ботаники», отражающий в себе научно организационную деятельность учреждения за 2018 год.
Издание освещает мероприятия, посвященные юбилеям выдающихся ученых, имеющих заслуги в развитии ботанической науки в Азербайджане, результаты проектов, международное научное сотрудничество, научные семинары, экспедиции и т.д.