Recep Tayyip Ərdoğan Universitetinin (Türkiyə) professoru, b.ü.e.d. Vaqif Hətəmov AMEA Botanika İnstitutunun qonağı olub. Qeyd edək ki, yüksək ixtisaslı professor V. Hətəmov əmək fəaliyyətinə Botanika İnstitutunda başlamış, namizədlik və doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edərək perspektivli bir alim kimi formalaşmışdır. O, 1978-1998-ci illər ərzində burada çalışmış və İnstitutun fəal tədqiqatçılarından biri kimi özünü göstərmişdir. Sonralar elmi tədqiqatlarını Turkiyədə davam etdirən həmkarımız doğma Botanika İnstitutu ilə əlaqəsini kəsməmiş, kadr hazırlığında iştirak etmişdir.
İnstitutun direktoru, akademik Validə Əlizadə, elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.e.d. Eldar Novruzov, Mikologiya  laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın professoru Dilzarə Ağayeva və Sistematika və biomüxtəliflik şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Rəşad Səlimovun iştirakı ilə keçən görüşdə qonağa İnstitutun müasir elmi-tədqiqat istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri, keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib və İnstitutun elmi fəaliyyətində, birgə layihələrində iştirak etməyə dəvət olunub. Həmçinin, Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyəti ictimayi birliyinin son zamanlar fəaliyyətinin bərpası, qarşıya qoyulmuş hədəflər, xaricdə yaşayan botanik həmvətənlərimizin birliyin fəaliyyətinə cəlb edilməsi, qarşılıqlı görüləcək işlər geniş müzakirə edilib.
Botanika İnstitutunun herbari və laboratoriyaları ilə tanışlıqdan sonra görülən işləri yüksək qiymətləndirən prof. V.Hətəmov qarşılıqlı əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi üçün geniş imkanların yaradıldığını vurğulayıb.

Dr. Vagif Hatamov, professor of Recep Tayyip Erdogan University (Turkey) visited the Institute of Botany of ANAS. Note that highly qualified professor Vagif Hatamov started his carrier at the Institute of Botany of ANAS and became a promising scientist by defending Candidate's and Doctoral dissertations. He worked here in 1978-1998 and showed himself as one of the active researchers of the Institute. Later our colleague who continued his scientific research in Turkey didn’t end the relationship with native Institute of Botany and participated in the personnel training.
Academician Valida Alizade, Director of the Institute of Botany of ANAS, Dr. Eldar Novruzov, Director Deputy on General Affairs, ANAS professor Dilzara Agayeva, Head of the Laboratory of Mycology and Dr. Rashad Salimov, Head of the Department of Systematics and Biodiversity gave broad information about the up-to-date scientific research, international relationships, held events of the Institute and invited him to participate in the scientific activity as well as joint projects of the Institute. The restoration of the activity of “Society of Azerbaijan Botanists” public union, targets set forward, the involvement of compatriots living abroad to the activity of the union and works to be jointly carried out were also discussed.
Following the acquaintance with the herbarium and laboratories of the Institute of Botany V. Hatamov highly appreciated the implemented works and stressed that there are great opportunities for mutual collaboration and exchange of experience.