Botanika İnstitutunun alimlərinin məqaləsi beynəlxalq jurnalda dərc edilib
Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın həqiqi üzvü Validə Əlizadə və həmin institutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, Toxum Bankı sektorunun müdiri, elmi işçi Aidə İbrahimovanın həmmüəllifi olduğu məqalə Britaniyanın Kyu Kral Botanika Bağının Minilliyin Toxum Bankı Tərəfdaşlığı (MTBT) tərəfindən hazırlanan "Samara" beynəlxalq  jurnalında çapdan çıxıb.
“Azərbaycanda Bitkilərin Qorunmasının Qlobal Srategiyası Hədəf 8-nə nail olmaq” adlı məqalədə Azərbaycanın bitki və genetik müxtəlifliyinin qorunması üzrə xüsusilə endem, təhlükə altında olan və faydalı prioritet növlərin ex situ mühafizəsinə dair aparılan elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri əks olunub. Tədqiqatlar AMEA Botanika İnstitutu və Minilliyin Toxum Bankı Tərəfdaşlığı arasında 2012-ci ildən başlayaraq Qafqaz florasının qorunması istiqamətində həyata keçirilən bir sıra layihələr çərçivəsində aparılmışdır. Bu layihə Bioloji müxtəlifliyin mühafizəsi və davamlı istifadəsi üzrə BMT-nin Biomüxtəliflik Konvensiyasının Bitkilərin Qorunmasının Qlobal Strategiyası (GSPC) Hədəf 8” fəaliyyət planında və Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunması və davamlı istifadəsi üzrə 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiyada əksini tapmış məqsədlərin reallaşdırılmasına öz töhvəsini verir.
Qeyd edək ki, Jurnal MTBT-nin əməkdaşlıq etdiyi 70-dən çox ölkədən olan 300-dən çox elmi təşkilata göndərilir.

The article of the scientists of the Institute of Botany was published in international journal
The article of academician Valida Alizade, Director of the Institute of Botany of ANAS and scientific worker Aida Ibrahimova, Head of the Seed Bank Sector was published in the international journal “Samara” prepared by the Millennium Seed Bank Partnership of Royal Botanic Gardens, Kew
The article “To Achieve the Global Strategy Target 8 for the Conservation of Plants of Azerbaijan” covers the conclusions of the research works carried out for the ex situ  conservation of plant and genetic diversity of Azerbaijan, specially endemics, endangered and useful priority species. The research was conducted within the framework of a number of projects towards the protection of the Caucasus flora started since 2012 between the Institute of Botany of ANAS and the Millennium Seed Bank Partnership.
Note that the journal is being sent to the partners of MSBP, more than 300 scientific organizations of over 70 countries