Fevralın 12-də “Sabahın alimləri” VIII respublika müsabiqəsinin açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Təhsil nazirinin müavini Məhəbbət Vəliyeva ölkə başçısının rəhbərliyi ilə təhsil sahəsində aparılan islahatlardan danışıb. Bildirib ki, tətbiq olunan kurikulumlar yeni düşüncəli, geniş dünyagörüşlü gənclərin hazırlanmasına yönəldilib.
Nazir müavini ölkəmizdə ənənəvi olaraq keçirilən “Sabahın alimləri” müsabiqəsinin məqsədinin gənclərin diqqətini yaşadığımız mühitdə olan problemlərə və onların həllinə yönəltmək olduğunu deyib. Bildirib ki, ötən il ümumtəhsil məktəblərini qızıl və gümüş medalla bitirmiş məzunlardan 42 nəfəri son iki ildə keçirilmiş “Sabahın alimləri” müsabiqəsinin qalibləri və ya iştirakçıları olub. Onlardan bir qismi yüksək nailiyyətlərlə ali təhsil müəssisələrində və xarici ölkələrin tanınmış universitetlərində təhsillərini davam etdirirlər.
Tədbirdə Gənclər və idman nazirinin müavini Fərhad Hacıyev, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev, Heydər Əliyev Mərkəzinin departament direktoru Məhəbbət Mehdiyeva və digərləri çıxış edərək ölkədə həyata keçirilən gənclər, təhsil və elm siyasətinin uğurlarından danışıb, müsabiqənin gənclərin istedad, bacarıq və potensialının üzə çıxarılması baxımından əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıblar.
Qeyd edək ki, 2012-ci ildən etibarən keçirilən müsabiqə Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, AMEA, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin təşkilatçılığı ilə reallaşır. Müsabiqəyə ölkə miqyasında maraq ildən-ilə artmaqdadır. Ümumilikdə müsabiqənin final mərhələsində indiyədək 1187 şagird iştirak edib, onlardan 529 nəfəri müxtəlif mükafatlara layiq görülüb.
Müsabiqə riyaziyyat, fizika, kimya, biologiya, tibb və sağlamlıq, ekologiya, mühəndislik, kompüter elmləri üzrə keçirilir. Qaliblərə təşkilatçılar tərəfindən pul mükafatı, diplom, medal və hədiyyələr təqdim olunur. Ən yaxşı layihələrin qalibləri isə ABŞ-da hər il dünyanın 75 ölkəsindən 1800-dən çox şagirdin qatıldığı Intel ISEF sərgisində iştirak edəcək.

The opening ceremony of the 8th republican competition "Scientists of Tomorrow" was held on February 12.
Deputy Minister of Education Mahabbat Valiyeva spoke about the reforms carried out in the field of education by the head of the country. She noted that the applied curriculums were aimed at the preparation of young.
Deputy Minister of Youth and Sports Farhad Hajiyev, vice-president of ANAS, academician Dilgam Tagiyev, executive director of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan Elchin Babayev, director of the Heydar Aliyev Center Mahabbat Mehdiyeva and others spoke about the achievements of science policy and stressed the importance of the competition in terms of revealing talents, talents and potential of the youth.
It should be noted that the contest held since 2012 is being organized by the Ministry of Education, the Ministry of Youth and Sports, the National Academy of Sciences, the Heydar Aliyev Center, the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan and the Republican Committee of Free Trade Unions of Azerbaijan. The interest in the contest is growing year by year. Totally, 1187 pupils participated in the final stage of the competition, 529 of them were awarded various awards.
The competition is held on mathematics, physics, chemistry, biology, medicine and health, ecology, engineering and computer science. The winners are awarded prizes, diplomas, medals and presents by the organizers. Winners of the best projects will participate in the Intel ISEF Fair, where more than 1800 pupils from 75 countries of the world are present every year.