27-29 mart 2019-cu il tarixlərində AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağında (MNB) Elm Gününə həsr olunan “Qafqaz florasının nadir bitkiləri” mövzusunda elmi-maarifləndirici sərgi təşkil edilib. Əsas məqsəd Azərbaycanda son illərdə nadir bitki növlərinin tədqiqi ilə bağlı məlumatları və bu sahədə alimlərin əldə etdiyi elmi nailiyyətləri ictimaiyyətə çatdırmaq olub.
Sərginin açılış mərasimində çıxış edən MNB-nin direktoru, biologiya elmləri doktoru Vahid Fərzəliyev Qafqaz florasının zənginliyi və onun flora müxtəlifliyinin öyrənilməsində Mərkəzi Nəbatat Bağının rolundan bəhs edib. O, Elm Günü münasibətilə əməkdaşları təbrik edib, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə bu sahədə aparılan işlərin vacibliyini qeyd edərək, müasir dünyada aparılan elmi-tədqiqat işlərinin əhəmiyyətindən, yeni yanaşma üsullarından danışıb, ölkəmizin flora zənginliyinin mühafizəsinin vacibliyini qeyd edib.
Tədbirdə iştirak edən digər qonaqlar sərginin əhəmiyyətindən, son illər ölkəmizdə biomüxtəlifliyin qorunması sahəsində əldə olunan uğurlardan danışıblar.
Sonra iştirakçılar sərgidə nümayiş etdirilən eksponatlarla və nadir bitkilərin toplandığı kolleksiya sahələri ilə tanış olublar.

Организована выставка на тему «Редкие растения флоры Кавказа»
27-29 марта в Центральном ботаническом саде (ЦБС) Национальной Академии Наук Азербайджана была организована научно-образовательная выставка «Редкие растения флоры Кавказа» с целью донесения до общественности научные достижения в области изучения редких растений в Азербайджане.
Выступивший на церемонии открытия выставки, директор ЦБС, доктор биологических наук Вахид Фарзалиев рассказал о роли Центрального ботанического сада в изучении богатства и разнообразия флоры Кавказа. Он поздравил сотрудников с Днем науки и пожелал им успехов в их деятельности.
Директор Института ботаники НАНА, академик Валида Ализадеотметила важность проводимой в этой области работы и рассказал о научных исследованиях в современном мире, о новом подходе, подчеркнув значимость сохранения растительного богатства нашей страны.
Затем участники ознакомились с экспонатами, выставленными на выставке, и площадками с редкими растениями.