27-29 mart 2019-cu il tarixlərində AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağında (MNB) Elm Gününə həsr olunan “Qafqaz florasının nadir bitkiləri” mövzusunda elmi-maarifləndirici sərgi təşkil edilib. Əsas məqsəd Azərbaycanda son illərdə nadir bitki növlərinin tədqiqi ilə bağlı məlumatları və bu sahədə alimlərin əldə etdiyi elmi nailiyyətləri ictimaiyyətə çatdırmaq olub.
Sərginin açılış mərasimində çıxış edən MNB-nin direktoru, biologiya elmləri doktoru Vahid Fərzəliyev Qafqaz florasının zənginliyi və onun flora müxtəlifliyinin öyrənilməsində Mərkəzi Nəbatat Bağının rolundan bəhs edib. O, Elm Günü münasibətilə əməkdaşları təbrik edib, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə bu sahədə aparılan işlərin vacibliyini qeyd edərək, müasir dünyada aparılan elmi-tədqiqat işlərinin əhəmiyyətindən, yeni yanaşma üsullarından danışıb, ölkəmizin flora zənginliyinin mühafizəsinin vacibliyini qeyd edib.
Tədbirdə iştirak edən digər qonaqlar sərginin əhəmiyyətindən, son illər ölkəmizdə biomüxtəlifliyin qorunması sahəsində əldə olunan uğurlardan danışıblar.
Sonra iştirakçılar sərgidə nümayiş etdirilən eksponatlarla və nadir bitkilərin toplandığı kolleksiya sahələri ilə tanış olublar.

ANAS Central Botanical Garden (CBG) organized a scientific and educational exhibition on "Rare plants of the Caucasus flora" with the aim of conveying to the public scientific advances in the study of rare plants in Azerbaijan on March 27-29.
Speaking at the opening ceremony of the exhibition, Director of CBG, Doctor of Biological Sciences Vahid Farzaliev spoke on the role of the Central Botanical Garden in studying the richness and diversity of the Caucasian flora. He congratulated the staff on the Science Day and wished them success in their activities.
Director of ANAS Institute of Botany, academician Valida Alizade noted the importance of the work carried out in this area and spoke about research in the modern world, about the new approach, stressing the importance of preserving the plant wealth of our country.
Then, the participants got acquainted with the exhibits on display at the exhibition and the sites with rare plants.