Elm Günü çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistraturasında təhsil alan magistrantları arasında “Magistr-2019” müsabiqəsi keçirilib. Müsabiqəyə təqdim olunan 35 magistrantın işləri AMEA prezidentinin sərəncamı ilə yaradılan Ekspert Komissiyası tərəfindən qiymətləndirilib.
Qiymətləndirmə bir sıra meyarlar, o cümlədən tələbələrin DİM tərəfindən keçirilən magistraturaya qəbul imtahanında topladıqları balları, onların imtahan sessiyalarında qazandıqları ümumi orta müvəffəqiyyət göstəricilərini, yerli və xarici jurnallarda nəşr olunan elmi məqalələrini, təcrübə keçmədə iştiraklarını, elmi tədqiqat layihələrində, konfrans və s. tədbirlərdə iştiraklarını nəzərə alınaraq aparılıb.
Botanika İnstitutunun II kurs magistrantı Lalə İsgəndərova “Magistr-2019” müsabiqəsinin nəticələrinə görə I yerə layiq görülüb. Sərəncama əsasən, I yerin qalibinə pul mükafatı və diplom təqdim ediləcək. Qeyd edək ki, Lalə İsgəndərova cari ilin yanvar ayında Berlin Freie Universitetində (Almaniya) Bitkilərin Molekulyar Filogenetikası üzrə təşkil olunan ixtisas kursunda iştirak etmişdir.

Master’s student of the Institute of Botany won the competition “Master’s student -2019”
Within the framework of the “Science Day”, the competition “Master’s student -2019” was held among master’s students studying in the magistracy of Azerbaijan National Academy of Sciences. The works of 35 master’s students presented to the competition were evaluated by the Expert Commission established by the order of the ANAS president.
Several criteria, such as points scored by students during the entrance exam to the magistracy held by the State Examination Center, total average success rates they gained at the examination sessions, scientific articles published in local and international journals, participation in trainings, scientific research projects, conferences and other events were considered during the evaluation.
Lala Isgandarova, 2nd year master’s student of the Institute of Botany of ANAS was awarded the first place for the results of the comptetion “Master’s student-2019”. Note that Lala Isgandarova participated in the specialization course organized on the Molecular Phylogenetics of Plants in the Free University of Berlin (Germany) in January of this year.