Doktorantura təhsili üzrə milli idarəetmə portalının təqdimatı olub
Aprelin 12-də “Azərbaycanda doktorantura təhsilinin Avropa ali təhsil məkanının tələblərinə uyğun yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi – “Nizami” layihəsinin yekunlarına həsr olunan tədbirdə doktorantura təhsili üzrə milli idarəetmə portalının təqdimatı keçirilib.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun dəstəyi ilə yaradılmış portalı AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, b.ü.f.d.  Esmira Əlirzayeva təqdim edib.
O, bildirib ki, Azərbaycan və ingilis dillərində fəaliyyət göstərən portalın əsas məqsədi mövcud məlumatlara əlyetərliliyin artırılması istiqamətində dövlət siyasətinə dəstək verilməsi və Azərbaycanda təhsil alan bütün doktorantlar haqqında məlumatların bir bazada cəmləşdirilməsidir. Sistemin Fransanın Monpelye Universitetində mövcud olan portal əsasında yaradıldığını deyən E.Əlirzayeva doktorant və elmi rəhbərlərin qeydiyyatdan keçərək məlumatlarını yerləşdirməsi prosesini izah edib.
İdarə rəisi doktorantların hər il keçdikləri attestasiyanın nəticələrinin də sistemdə əksini tapacağını və dissertasiya müdafiəsindən sonra belə onlar haqqında məlumatların portalda saxlanılacağını bildirib.
Qeyd olunub ki, burada ölkəmizdə doktorantura təhsil sistemi ilə bağlı mövcud rəsmi sənədlər, doktoranturaya qəbul olmaq iddiasında olan şəxslərin hüquq və vəzifələri haqqında məlumatlar yer alıb.
E.Əlirzayeva bildirib ki, AMEA-nın bütün elmi qurumlarında bu portala məsul şəxslər fəaliyyət göstərəcək. Sistemin xaricdə təhsil almaq istəyən şəxslər üçün də nəzərdə tutulduğunu deyən alim portalda doktorantların işlə təmin olunması üçün imkanların təqdim edildiyini vurğulayıb.
Sonda məruzəçi plagiatlığın qarşısının alınması və şəffaflığın təmin olunması üçün doktorantların avtoreferatlarının elektron variantlarının portalda yerləşdirilməsinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib.

Состоялась презентация Национального портала управления по докторскому образованию
12 апреля на мероприятии, посвященном итогам проекта «Реконструкция и развитие докторантуры в Азербайджане в соответствии с требованиями Европейского пространства высшего образования – «Низами», прошла презентация Национального портала управления докторским образованием.
Портал, созданный при поддержке Института информационных технологий НАН Азербайджана, представила руководитель Управлением международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева.
Она довела до сведения, что основной целью портала, который будет функционировать на азербайджанском и английском языках, является поддержка государственной политики по расширению доступности информации о существующих данных и объединение информации о докторантах, обучающихся в Азербайджане. Э. Алирзаева сказала, что система была создана на основе портала, доступного в Университете Монпелье во Франции и объяснила процесс размещения информации, путем регистрации докторантов и научных руководителей.
Также Э. Алирзаева подчеркнула, что в системе будут отражены результаты аттестации, которую докторанты ежегодно проходят, и информация о них будет храниться на портале после защиты диссертации.
Руководитель управления также отметила, что здесь размещена информация об официальных документах, принятых относительно системы докторского образования в нашей стране, о правах и обязанностях лиц, которые претендуют на поступление в докторантуру.
По ее словам, ответственные лица этого портала будут работать во всех научных организациях НАНА. Э. Алирзаева сказала, что система была разработана для тех, кто хочет учиться за границей, отметив, что в портале будут предоставлены возможности для трудоустройства.
В заключение она подчеркнула, что для предотвращения плагиата и обеспечения прозрачности планируется разместить на портале электронные версии авторефератов докторантов.