AMEA Botanika İnstitutu “Azərkosmos” ASC tərəfindən keçirilən yeni müsabiqənin qalibi olub
AMEA Botanika İnstitutu “Azərkosmos” ASC tərəfindən cari ildə elan edilmiş “Azərbaycanın davamlı inkişafı naminə Yer səthinin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin təşviqi” müsabiqəsinin ikinci mərhələsi üzrə qalibi olub. Müsabiqənin məqsədi “Azersky” peykindən əldə olunan təsvirlərin ölkə daxilində istifadəsini təşviq etmək və Azərbaycanda Yer səthinin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına təkan verməkdir.
Müsabiqəyə təqdim olunan “Böyük Qafqazın cənub-şərq hissəsinin meşə ekosistemlərinin öyrənilməsi” layihəsinə əsasən AMEA Botanika İnstitutunda Böyük Qafqazda (Quba rayonu)  meşə ekosistemlərinin flora və bitkiliyinin müasir vəziyyəti müxtəlif antropogen amillərin və iqlim dəyişkənliyinin təsiri altında tədqiq ediləcəkdir.
11 sentyabr 2019-cu il tarixində “Azərkosmos” ASC rəhbərliyi müsabiqədən uğurla keçən 10 layihənin rəhbərləri və iştirakçıları ilə görüş keçirib. Görüşdə qalib layihələrin təqdimatı və müsabiqənin tələblərə uyğun olaraq əvvəlcədən qeyd olunmuş ərazinin “Azersky” peyki vasitəsi ilə çəkilmiş təsvirləri təmənnasız olaraq təmin edilmişdir.

Институт ботаники стал победителем конкурса, проводимого ООО «Азеркосмос»
Институт ботаники НАНА стал победителем второго этапа конкурса «Продвижение услуг дистанционного наблюдения земной поверхности во имя устойчивого развития Азербайджана», объявленного ООО «Азеркосмос».
Целью конкурса является содействие использованию спутниковых снимков «Azersky» в пределах страны и стимулирование развития служб дистанционного наблюдения поверхности Земли в Азербайджане.
Согласно проекту «Изучение лесных экосистем юго-восточной части Большого Кавказа», современное состояние флоры и растительности лесных экосистем на Большом Кавказе (Губинский район) будет изучаться под влиянием различных антропогенных факторов и климатической изменчивости.
Руководство ООО «Азеркосмос» встретилось с участниками 10 успешных проектов.
В ходе встречи была представлена презентация проектов-победителей и спутниковых снимков «Azersky» на указанной территории в соответствии с требованиями конкурса.