Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşlarının C3 və C4 bitkilərin quraqlıq stresinə fizioloji-biokimyəvi adaptasiyası adlı monoqrafiyası nəşr edilmişdir
16.09.2019
Mərhum akademik C.Ə.Əliyev, akademiyanın vitse prezidenti I.M.Hüseynova, akademiyanın müxbir üzvü N.M. Quliyev və Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.e.d. H.Q.Babayevin həmmüəllif olduqları C3 və C4 bitkilərin quraqlıq stresinə fizioloji-biokimyəvi adaptasiyası adlı monoqrafiya nəşr edilmişdir. Kitabda bitkilərdə quraqlıq və digər abiotik stres amillərinin təsirinə qarşı yaranan biokimyəvi adaptasiyanın öyrənilməsinə dair geniş orijinal materiallar və ədəbiyyat məlumatları ümumiləşdirilmişdir. Əsas diqqət fotosintez mexanizmlərinə görə fərqlənən ali bitkilərin toxumalarında və onların subhüceyrə fraksiyalarında stres zamanı karbonun və malatın metabolizmində iştirak edən fermentlərin aktivliklərinin subhüceyrə lokalizasiyasının, izoferment spektrlərinin, onların aktivliklərinin aktivator, inhibitor və bəzi aralıq metabolitlərlə tənzimlənməsinin, fiziki-kimyəvi və kinetik xassələrinin dəyişməsinin öyrənilməsinə yönəldilmişdir. Fermentlərin və köklərdə proton nasoslarının aktivliklərinin dəyişməsi müqayisəli təhlil olunmuşdur. Kitab biokimya, bitki fiziologiyası, enzimologiya, eləcə də fotosintez sahəsində tədqiqat aparan elmi işçilər üçün nəzərdə tutulmuşdur. Kitabdan, həmçinin uyğun ixtisaslar üzrə təhsil alan ali məktəb tələbələri və müəllimlər də istifadə edə bilərlər.

A monograph titled Physiological and biochemical adaptation of C3 and C4 plants to drought stress of the employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies has been published
16.09.2019
A monograph titled Physiological and biochemical adaptation of C3 and C4 plants to drought stress co-authored by the late academician J.A.Aliyev, vice president of ANAS I.M.Huseynova, correspondent member of ANAS N.M.Guliyev and leading research fellow of the laboratory of Enzymology of Photosynthetic Carbon Assimilation, doctor of biological sciences H.G.Babayev has been published. The book summarizes extensive original materials and literature on the study of the biochemical adaptation of plants to the effects of drought and other abiotic stressors. The authors mainly focused on the enzymes involved in the carbon and nitrogen metabolism in tissues and subcellular fractions of higher plants differing in photosynthetic mechanisms, their subcellular localization, isoenzyme spectra, effects of inhibitors and regulation of these enzymes by some metabolites and changes in physicochemical and kinetic properties under stress.  Changing of enzymes and activity of proton pumps in the roots were comparatively analyzed. The book is intended for researchers working in biochemistry, plant physiology, enzymology, and photosynthesis. The book can also be used by high school students who study relevant specialties and teachers.