AMEA Botanika institutunun direktoru, Azərbaycan Botanikləri Cəmiyyətinin sədri, akademik Validə Əli-zadə, AMEA-nın professoru, b.e.d. Dilzarə Ağayeva, b.ü.f.d. Kəmalə Əsədova İtaliyanın Padua (Padova) şəhərində İtaliya Botanika Cəmiyyətinin və İtaliya Bitkiçilik Biologiyası Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Konqresdə iştirak ediblər. Müasir biologiya elminin aktual problemlərinə həsr olunmuş Konqresdə bitki sistematikası, taksonomiyası, fiziologiyası, biokimyası sahələrində müasir yanaşmalarla çoxsaylı təqdimatlar dinlənilib. Akademik V.Əli-zadə “Azərbaycanın Quba və Qusar rayonlarının yabanı otlarının morfoloji və molekulyar identifikasiyası”, professor, b.e.d. D.Ağayeva “Azərbaycanda Castanea sativaq qabığı göbələklərin molekulyar və morfoloji xarakteristikası”, b.ü.f.d. K.Əsədova “Azərbaycanda Xəzər dənizinin sahil hissəsinin floral tərkibinin və bitki örtüyünün tranformasiyası” mövzularında təqdimat ediblər.
Səfər müddətində akademik V. Əli-zadə 1545-ci ildə yaradılmış, Avropada ən qədim hesab olunan və 1997-ci ildə UNESKO-nun Milli İrs Siyahısına daxil edilmiş Padua Botanika Bağının direktoru prof. Dr. Barbara Baldan ilə görüşüb və gələcəkdə mütəxəssislərin burada təcrübə keçməsinin mümkünlüyü müzakirə olunub. Həmçinin, Milan Universitetinin professoru Sara Vitalini ilə dərman əhəmiyyətli bitkilərin biokimyəvi tərkibinin öyrənilməsi və alınan ekstraktların həyat keyfiyyətinə təsirini araşdırmaq üçün imkanlar barədə söhbət aparılıb, İtaliya və Azərbaycan MEA arasında bağlanmış ikitərəfli memorandum əsasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin məqsədəuyğunluğu qeyd edilib.

Scientists of the Institute of Botany of ANAS participated in the 6th Congress of the Italian Botanical Society
23.09.2019
Director of the Institute of Botany of ANAS, academician Valida Alizade, president of Society of Azerbaijan Botanists, ANAS professor, Dr. Dilzara Agayeva and Dr. Kamala Asadova participated in the Congress jointly organized by Italian Botanical Society and  the Italian Society for Plant Biology in Padova, Italy. Numerous presentations with modern approaches in the field of plant systematics, taxonomy, physiology and biochemistry were delivered in the congress devoted to topical issues of modern biology.
Presentations “Morphological and molecular identification of native grasses of Guba and Gusar regions of Azerbaijan” by academician Valida Alizade, “Molecular and morphological characterization of the fungus bark of Castanea sativa in Azerbaijan” by Dr. Dilzara Agayeva and “Transformation of floral composition and vegetation of the Caspian Sea coast in Azerbaijan” by Dr. Kamalya Asadova were made.
During the visit academician Valida Alizade met Prof. Dr. Barbara Baldan, Director of Padova Botanical Garden, which is the oldest garden created in 1545 and included to the National Heritage List of UNESCO in 1997. They dicussed the possibility of training of specialists here in future. Discussions were continued with Milan University prof. Sara Vitalini on the study of biochemical composition of medicinal plants and opportunities for the analysis of the influence of obtained extract to life quality. The importance of developing relations based on the bilateral Memorandum signed between Italy and Azerbaijan ANAS is highlighted.