Rəyasət Heyətinin bu gün keçirilən iclasında akademiyanın magistraturasında tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi barədə AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edib. Magistraturada tədris prosesinin təşkili və qarşıda duran vəzifələrdən danışan akademik-katib bu il AMEA-nın magistraturasına 22 ixtisas 75 ixtisaslaşma üzrə 120 nəfərin qəbul olunduğunu, keçən illə müqayisədə 2019-cu ildə bu rəqəmin iki dəfə artdığını diqqətə çatdırıb. Tədris prosesinə cəlb olunan müəllimlərin AMEA-nın tanınmış alimləri sırasından seçildiyini deyən Ə.Sadıqov burada beş akademik, 19 müxbir üzv, 41-i professor olmaqla 66 elmlər doktoru və 101-i dosent olmaqla 127 fəlsəfə doktorunun dərs dediyini nəzərə çatdırıb.
Öz çıxışında 2019-cu ildən AMEA-da ödənişli magistr təhsilinə başlanıldığını xatırladan akademik-katib magistr hazırlığının 26 elmi tədqiqat institutu ilə aparıldığını qeyd edib.
Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov tədris-metodiki sənədlərin, xüsusilə sillabusların tədris ili başlanana qədər hazırlanıb təsdiqlənməsi üçün müvafiq təhsil şöbələrinə vaxtında təqdim olunmasını tövsiyə edib.

Совершенствуется образовательный процесс в магистратуре НАНА
На сегодняшнем заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов говорил об усовершенствовании образовательного процесса в магистратуре Академии. Говоря об организации образовательного процесса в магистратуре и предстоящих задачах, академик-секретарь сообщил, что в этом году в магистратуру НАНА по 22 специальностям и 75 специализациям поступили 120 человек, и, таким образом, по сравнению с прошлым годом, в 2019 году число поступивших в магистратуру Академии выросло вдвое. Сказав, что к образовательному процессу привлечены известные ученые НАНА, Аминага Садыгов отметил, что магистрантам преподают 66 докторов наук, из которых пятеро являются академиками, 19 – членами-корреспондентами и 41 - профессорами, и 127 докторов философии, 101 из которых является доцентом.
В своем выступлении академик-секретарь напомнил, что с 2019 года в НАНА организовано обучение в магистратуре и на платной основе, и сообщил, что магистерская подготовка ведется в 26-ти научно-исследовательских институтах.
На заседании Президиума член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов рекомендовал институтам подготовить учебно-методические документы, особенно силлабусы до начала учебного года и вовремя представить их в соответствующие отделы образования на утверждение.