AMEA Rəyasət Heyətinin 4 mart 2015-ci il tarixli qərarına əsasən, akademiyada doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları ingilis dilindən akademik İELTS proqramı üzrə keçirilir.
Bu imtahan AMEA-nın gənc alimlərinin ingilis dilində oxu, danışıq və yazı bacarıqlarının inkişaf etdirilməsinə, onların xarici ədəbiyyatdan sərbəst istifadəsinə, beynəlxalq elmi tədqiqat mərkəzləri ilə əlaqələrinin genişləndirilməsinə və nüfuzlu elmi bazalardan istifadə imkanlarının artırılmasına zəmin yaradıb.
Bununla yanaşı, iddiaçılar xarici dildən doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarında alman və ya fransız dilini seçmək hüququna malikdirlər.
Bu dillərdən iddiaçıların biliklərinin müvafiq tələblərə uyğun qiymətləndirilməsini təmin etmək məqsədilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə “Alman və fransız dillərindən doktorluq və qəbul imtahanlarının keyfiyyətinin yüksəldilməsi haqqında” sərəncam imzalayıb.
Sənədə əsasən, AMEA-nın doktoranturasına növbəti qəbul və cari ilin qış imtahan sessiyasından başlayaraq doktorluq imtahanlarında iddiaçılar müstəqil olaraq alman dilindən B2 səviyyəsi üzrə Höte sertifikat imtahanı, fransız dilindən isə B1 və ya B2 səviyyəsi üzrə DELF imtahanı verərək imtahanın nəticəsini təsdiq edən müvafiq sertifikatı AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinə təqdim etməlidirlər.

According to the decision of the Presidium of ANAS dated March 4, 2015, admission to the doctoral program and doctoral examinations in the Academy are conducted in English under the academic IELTS program.
This exam enhances the skills of young scientists of ANAS to improve their reading, speaking and writing skills in English, their free use of foreign literature, and their relationship with international research centers to increase access to prestigious scientific bases.
In addition, applicants have the right to apply for doctoral studies in a foreign language and to choose German or French for doctoral exams.
The President of ANAS, academician Akif Alizadeh has issued a decree "On improving the quality of doctoral and admission exams in German and French" to provide that applicants' knowledge of these languages is appropriately assessed.
According to the document, applicants to the doctoral exams of ANAS and starting the winter exam session of this year will independently pass the B2 level of Goethe certification exam in German, and pass the DELF exam in French with B1 or B2 level. The staff must submit to the Head Office of Science and Education.