AMEA Rəyasət Heyətinin 4 mart 2015-ci il tarixli qərarına əsasən, akademiyada doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanları ingilis dilindən akademik İELTS proqramı üzrə keçirilir.
Bu imtahan AMEA-nın gənc alimlərinin ingilis dilində oxu, danışıq və yazı bacarıqlarının inkişaf etdirilməsinə, onların xarici ədəbiyyatdan sərbəst istifadəsinə, beynəlxalq elmi tədqiqat mərkəzləri ilə əlaqələrinin genişləndirilməsinə və nüfuzlu elmi bazalardan istifadə imkanlarının artırılmasına zəmin yaradıb.
Bununla yanaşı, iddiaçılar xarici dildən doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarında alman və ya fransız dilini seçmək hüququna malikdirlər.
Bu dillərdən iddiaçıların biliklərinin müvafiq tələblərə uyğun qiymətləndirilməsini təmin etmək məqsədilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə “Alman və fransız dillərindən doktorluq və qəbul imtahanlarının keyfiyyətinin yüksəldilməsi haqqında” sərəncam imzalayıb.
Sənədə əsasən, AMEA-nın doktoranturasına növbəti qəbul və cari ilin qış imtahan sessiyasından başlayaraq doktorluq imtahanlarında iddiaçılar müstəqil olaraq alman dilindən B2 səviyyəsi üzrə Höte sertifikat imtahanı, fransız dilindən isə B1 və ya B2 səviyyəsi üzrə DELF imtahanı verərək imtahanın nəticəsini təsdiq edən müvafiq sertifikatı AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinə təqdim etməlidirlər.

Изменены условия приема в докторантуру НАНА
В соответствии с решением Президиума НАНА от 4 марта 2015 года, вступительные экзамены в докторантуру и докторские экзамены в Академии проводились по программе IELTS.
Этот экзамен позволял молодым ученым НАНА улучшать свои навыки чтения, устной и письменной речи на английском языке, свободно использовать иностранную литературу, расширить свои контакты с международными исследовательскими центрами и доступ к авторитетным научным базам.
Помимо этого, претенденты имеют право подать заявку на вступительные экзамены в докторантуру и докторские экзамены и выбрать немецкий или французский язык как иностранный.
Президент НАНА академик Акиф Ализаде издал указ «О повышении качества докторских и вступительных экзаменов по немецкому и французскому языкам» для обеспечения надлежащей оценки знаний абитуриентов по этим языкам.
Согласно документу, начиная с очередного вступительного экзамена в докторантуру и зимней экзаменационной сессии этого года претенденты индивидуально должны сдать сертифицированный экзамен по немецкому языку Höte B2, а по французскому языку DELF B1 и B2 и представить сертификат, подтверждающий результаты экзамена, в Главное управление науки и образования Президиума НАНА.