Tarix-mədəniyyət qoruqlarının yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Azərbaycanın qədim və orta əsrlər tarixi Şərq və Qərb mədəniyyətləri arasında körpü rolunu oynayaraq yüzillər boyu bəşər sivilizasiyasının inkişafına dəyərli töhfələr vermiş İpək Yolu ilə sıx şəkildə əlaqəlidir. Qədim şəhər yerləri, karvansaraylar, körpülər, qoruyucu qalaların qalıqları və memarlıq abidələri ilə zəngin Azərbaycan ərazisi bu gün də İpək Yolunun parlaq izlərini daşımaqdadır.
Tarixi İpək Yolu dövrünə aid Azərbaycan mədəni irsinin, tarix və mədəniyyət abidələrinin mütəşəkkil qorunmasını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32 ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. “Çıraqqala” və “Şabran şəhəri” tarixi qoruqlarının ərazisi “Çıraqqala–Şabran” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu elan edilsin.
2. Azərbaycan Respublikasının Şəmkir rayonunun tarixi ərazisi “Qədim Şəmkir Şəhəri” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu elan edilsin.
3. Azərbaycan Respublikasının Ağsu rayonunun tarixi ərazisi “Orta Əsr Ağsu Şəhəri” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu elan edilsin.
4. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi “Nizami Gəncəvi məqbərəsi” kompleksinin Gəncə Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun tərkibində fəaliyyətini təmin etsin.
5. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi “Çıraqqala–Şabran”, “Qədim Şəmkir Şəhəri” və “Orta Əsr Ağsu Şəhəri” Dövlət Tarix-Mədəniyyət qoruqlarının idarə olunmasını təmin etsin.
6. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti:
6.1. “Çıraqqala–Şabran” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun sərhədlərini və mühafizə zonalarını Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Şabran və Siyəzən rayon icra hakimiyyətləri ilə birlikdə müəyyənləşdirib təsdiq etsin;
6.2. “Qədim Şəmkir Şəhəri” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun sərhədlərini və mühafizə zonalarını Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Şəmkir Rayon İcra Hakimiyyəti ilə birlikdə müəyyənləşdirib təsdiq etsin;
6.3. “Orta Əsr Ağsu Şəhəri” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun sərhədlərini və mühafizə zonalarını Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Ağsu Rayon İcra Hakimiyyəti ilə birlikdə müəyyənləşdirib təsdiq etsin;
6.4. “Çıraqqala–Şabran”, “Qədim Şəmkir Şəhəri” və “Orta Əsr Ağsu Şəhəri” Dövlət Tarix-Mədəniyyət qoruqlarının ərazilərinin xüsusi rejimini 3 ay müddətində müəyyən edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin;
6.5. “Çıraqqala–Şabran”, “Qədim Şəmkir Şəhəri” və “Orta Əsr Ağsu Şəhəri” Dövlət Tarix-Mədəniyyət qoruqlarının idarə olunması, qorunması, təbliği və fəaliyyətinin maddi-texniki təminatı ilə bağlı zəruri tədbirlər həyata keçirsin;

Древняя и средневековая история Азербайджана, играя роль моста между культурами Востока и Запада, тесно связана с Шелковым путем, который веками вносил ценный вклад в развитие общечеловеческой цивилизации. Территория Азербайджана, богатая древними поселениями, караван-сараями, мостами, остатками оборонительных башен и архитектурными памятниками, и сегодня хранит яркие следы Шелкового пути.
В целях обеспечения организованной охраны культурного наследия, исторических и культурных памятников Азербайджана, относящихся к периоду исторического Шелкового пути, руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, постановляю:
1.Объявить территорию исторических заповедников «Чираггала» и «Город Шабран» Государственным историко-культурным заповедником «Чираггала-Шабран».
2.Объявить историческую территорию Шамкирского района Азербайджанской Республики Государственным историко-культурным заповедником «Древний город Шамкир».
3.Объявить историческую территорию Агсуинского района Азербайджанской Республики Государственным историко-культурным заповедником «Средневековый город Агсу».
4.Министерству культуры Азербайджанской Республики обеспечить функционирование комплекса «Мавзолей Низами Гянджеви» в составе Гянджинского государственного историко-культурного заповедника.
5.Министерству культуры Азербайджанской Республики обеспечить управление государственными историко-культурными заповедниками «Чираггала-Шабран», «Древний город Шамкир» и «Средневековый город Агсу».
6.Кабинету Министров Азербайджанской Республики:
6.1.совместно с Министерством культуры Азербайджанской Республики, Государственным комитетом Азербайджанской Республики по вопросам имущества, Национальной Академией Наук Азербайджана, исполнительной властью Шабранского и Сиязаньского районов установить и утвердить границы и охранные зоны Государственного историко-культурного заповедника «Чираггала-Шабран»;
6.2.совместно с Министерством культуры Азербайджанской Республики, Государственным комитетом Азербайджанской Республики по вопросам имущества, Национальной Академией Наук Азербайджана и Исполнительной властью Шамкирского района установить и утвердить границы и охранные зоны Государственного историко-культурного заповедника «Древний город Шамкир»;
6.3.совместно с Министерством культуры Азербайджанской Республики, Государственным комитетом Азербайджанской Республики по вопросам имущества, Национальной Академией Наук Азербайджана и Исполнительной властью Агсуинского района установить и утвердить границы и охранные зоны Государственного историко-культурного заповедника «Средневековый город Агсу»;
6.4.в 3-месячный срок установить особый режим территорий государственных историко-культурных заповедников «Чираггала-Шабран», «Древний город Шамкир» и «Средневековый город Агсу» и проинформировать Президента Азербайджанской Республики;
6.5.принять необходимые меры, связанные с управлением государственными историко-культурными заповедниками «Чираггала-Шабран», «Древний город Шамкир» и «Средневековый город Агсу», их охраной, пропагандой и материально-техническим обеспечением деятельности;