Noyabrın 13-də AMEA-nın Əsas binasında akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının Təhsil şöbələrinin müdirləri ilə görüş keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin təşkilatçılığı ilə baş tutan görüşdə məqsəd akademiyada tədris prosesinin cari vəziyyəti və növbəti yaz semestrinə hazırlıq işlərinin müzakirəsi olub.
Tədbiri Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov açaraq AMEA-da təhsil prosesinin təşkili, elmi müəssisələrin maddi-texniki bazası, təhsil proqramları, kadr potensialı, təhsil infrastrukturunun qəbul olunmuş dövlət təhsil standartlarına və digər normativ hüquqi aktların tələblərinə uyğunluğu barədə məlumat verib. AMEA-da bu istiqamətdə aparılan məqsədyönlü fəaliyyətin daha da təkmilləşdiriləcəyini deyən F.Kazımov "Magistraturada tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi haqqında" Rəyasət Heyətinin 16 oktyabr 2019-cu il tarixli qərarını xatırladıb. Sözügedən sənədin əhəmiyyətindən söz açan idarə rəisi bu qərardan irəli gələn tapşırıqların vaxtında icra olunmasını tövsiyə edib və elmi müəssisələrin akkreditasiyası ilə bağlı vacib məqamları diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, iclasda AMEA-da doktorantura təhsilinin mövcud vəziyyəti müzakirə olunub, doktorantura və dissertanturaya qəbul, doktorluq imtahanları ilə bağlı əlavə və dəyişikliklər barədə iştirakçılara məlumat verilib.
Görüşün sonunda cari tədris prosesinə dair iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, tədbirdə Elm və təhsil baş idarəsinin rəis müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov, Doktorantura şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər Gülalov və Magistratura şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fikrət Feyziyev də iştirak ediblər.

В НАНА обсуждалось современное состояние учебного процесса
13 ноября в Главном здании НАНА состоялась встреча с руководителями отделов образования научных учреждений и организаций академии.
Целью встречи, организованной Главным управлением науки и образования аппарата Президиума НАНА, было обсуждение текущего состояния учебного процесса в академии и подготовки к очередному весеннему семестру.
Мероприятие открыл начальник Главного управления науки и образования доктор философии по экономике Фаил Казимов. Он проинформировал об организации учебного процесса в НАНА, материально-технической базе научных учреждений, образовательных программах, кадровом потенциале, соответствии образовательной инфраструктуры к требованиям принятых государственных образовательных стандартов и других нормативных правовых актов. Отметив, что целенаправленная деятельность НАНА будет и дальше совершенствоваться, Ф.Казымов напомнил о постановлении Президиума «О совершенствовании учебного процесса в магистратуре» от 16 октября 2019 года.
Говоря о важности этого документа, начальник управления рекомендовал своевременно выполнить задачи, вытекающие из постановления, и выделил важные моменты, касающиеся аккредитации научных учреждений.
Кроме того, на встрече обсуждалось текущее состояние докторантуры. Участники были проинформированы о приеме в докторантуру и диссертантуру, а также об изменениях и дополнениях в докторские экзамены.
В конце встречи были даны ответы на вопросы участников относительно текущего образовательного процесса.
В мероприятии также приняли участие заместитель начальника Главного управления науки и образования, доктор философии по технике Гусейн Гусейнов, заведующий Отделом докторантуры доктор философии по химии Омар Гюлалов и заведующий Отделом магистратуры доктор философии по аграрным наукам Фикрат Фейзиев.