Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun akt zalında AMEA-nın professorlarının koordinasiya şurasının yeni tərkibdə iclası keçirilib.
İclası şuranın sədri, AMEA-nın professoru Rövşən Bəndəliyev açaraq yeni seçilən professorları təbrik edib, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra şuranın elmi katibi, AMEA-nın professoru İlqar Məmmədov iclasın gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
İclasda ölkənin davamlı iqtisadi inkişafı üçün AMEA-nın professorlarının elmi potensialından maksimum dərəcədə istifadə olunması, elmtutumlu iri sənaye obyektlərinə səfərlərin təşkili, o cümlədən AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkına elmi dəstəyin verilməsi və birgə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Daha sonra AMEA-nın yeni seçilən professorları - İbrahim Məmmədov, Qənirə Paşayeva, Kənan Yusifzadə, Səhər Orucova, Fuad Qənbərov və Rəvan Rəhimov çıxış edərək multidissiplinar sahələr üzrə tədqiqat işlərinin aparılmasının vacibliyini vurğulayıblar.
Tədbirdə, həmçinin şuranın daxilində işçi qruplarının yaradılması məsələsi təklif olunub. Elmin ictimaiyyətdə populyarlaşdırılması, Azərbaycanın müxtəlif regionlarında təbliğat və təşviqat işinin gücləndirilməsi məqsədilə bu qrupların təşkilinin zəruriliyi qeyd edilib.

Состоялось заседание Координационного совета профессоров НАНА
В актовом зале Института математики и механики состоялось заседание Координационного совета профессоров НАНА в новом составе.
Открыв заседание, председатель совета профессор НАНА Ровшан Бандалиев поздравил вновь избранных профессоров и пожелал им успехов в их деятельности.
Затем ученый секретарь совета профессор НАНА Ильгар Мамедов проинформировал участников о повестке дня.
На заседании обсуждались вопросы использования научного потенциала профессоров НАНА для устойчивого экономического развития страны, организации поездок в крупные промышленные объекты, а также оказания научной поддержки Парка высоких технологий НАНА и реализации совместных проектов.
Затем новоизбранные профессора НАНА - Ибрагим Мамедов, Ганира Пашаева, Канан Юсифзаде, Сахар Оруджева, Фуад Ганбаров и Раван Рагимов подчеркнули важность проведения междисциплинарных исследований.
На мероприятии также предлагалось создать рабочие группы в составе совета. Было отмечено, что организация этих групп необходимо с точки зрения популяризации науки в обществе, усиления пропагандистской и агитационной работы в разных регионах Азербайджана.