Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun akt zalında AMEA-nın professorlarının koordinasiya şurasının yeni tərkibdə iclası keçirilib.
İclası şuranın sədri, AMEA-nın professoru Rövşən Bəndəliyev açaraq yeni seçilən professorları təbrik edib, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra şuranın elmi katibi, AMEA-nın professoru İlqar Məmmədov iclasın gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
İclasda ölkənin davamlı iqtisadi inkişafı üçün AMEA-nın professorlarının elmi potensialından maksimum dərəcədə istifadə olunması, elmtutumlu iri sənaye obyektlərinə səfərlərin təşkili, o cümlədən AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkına elmi dəstəyin verilməsi və birgə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Daha sonra AMEA-nın yeni seçilən professorları - İbrahim Məmmədov, Qənirə Paşayeva, Kənan Yusifzadə, Səhər Orucova, Fuad Qənbərov və Rəvan Rəhimov çıxış edərək multidissiplinar sahələr üzrə tədqiqat işlərinin aparılmasının vacibliyini vurğulayıblar.
Tədbirdə, həmçinin şuranın daxilində işçi qruplarının yaradılması məsələsi təklif olunub. Elmin ictimaiyyətdə populyarlaşdırılması, Azərbaycanın müxtəlif regionlarında təbliğat və təşviqat işinin gücləndirilməsi məqsədilə bu qrupların təşkilinin zəruriliyi qeyd edilib.

Assembly hall, Institute of Mathematics and Mechanics held a meeting with a new members of Coordinating Council of ANAS Professors.
Opening the meeting, chairman of the Council, Professor of ANAS Rovshan Bandaliev congratulated the newly elected Professors and wished them success in their work.
Then, the Scientific Secretary of the Council, Professor of ANAS Ilgar Mammadov informed the participants on the agenda.
The meeting discussed the use of the scientific potential of ANAS Professors for sustainable economic development of the country, the organization of trips to large industrial facilities, as well as the provision of scientific support to the ANAS High Technology Park and the implementation of joint projects.
Then, the newly elected ANAS Professors - Ibrahim Mammadov, Ganira Pashayeva, Kanan Yusifzade, Seher Orujeva, Fuad Ganbarov and Ravan Rahimov emphasized the importance of conducting interdisciplinary research.
The event also suggested creation of working groups as part of the council. It was noted that, the organization of these groups is necessary from the point of popularizing science in society, strengthening outreach work in different regions of Azerbaijan.