AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının elmi bölmələr üzrə hesabatı başlayıb
Noyabrın 14-də Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın İctimai, Biologiya və Tibb Elmləri, həmçinin Gəncə və Naxçıvan bölmələrinin Gənc Alim və Mütəxəssislər şuralarının cari ilin yekunlarına həsr olunan hesabatları dinlənilib.
İclası GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov açaraq hesabat ilində rəhbərlik etdiyi şuranın elmi-ictimai fəaliyyətində mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, elmlə təhsilin vəhdətinin yaradılması, elmin populyarlığının artırılması, Azərbaycan gəncliyinin potensialının müasir dövrün tələblərinə uyğun inkişaf etdirilməsi, gənc mütəxəssislərin dünya elminə inteqrasiyası, eləcə də onların sosial şəraitinin yaxşılaşdırılması, asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi istiqamətində çoxşaxəli işlər görülüb. F.Salmanov diqqətə çatdırıb ki, cari ildə gənc alimlər yerli və beynəlxalq qrant layihələrdə uğurla iştirak edib, xarici həmkarları ilə birgə tədqiqatlar aparıb, elmi nəticələrini impakt faktorlu jurnallarda dərc etdiriblər.
Sonra iclasda GAMŞ-ın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ulduzə Mehvalıyeva, İctimai Elmlər Bölməsinin katibi Sevinc Nəsirova, Gəncə Bölməsinin katibi Elnur Həsənov və Naxçıvan Bölməsinin katibi Nərgiz İsmayılova hesabatlarını təqdim ediblər.
Bölmə katibləri il ərzində ölkə başçısının sərəncamlarından, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarından irəli gələn tapşırıqlar, keçirilən konfrans və elmi seminarlar, nəşr olunan kitab və monoqrafiyalar, o cümlədən impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görən məqalələr, qrant layihələrdə, beynəlxalq tədbirlərdə iştirak, kadr məsələləri və əldə olunan mühüm elmi nailiyyətlər barədə ətraflı məlumat veriblər.
Daha sonra AMEA GAMŞ-ın idarə heyətinin üzvləri - kimya üzrə fəlsəfə doktoru Əfsun Sucayev, filologiya elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Eşqanə Babayeva və digərləri çıxış edərək hesabatlarla bağlı fikir və təkliflərini bildiriblər.

Советы молодых ученых и специалистов по научным отделениям Академии наук представили отчеты по деятельности
15.11.2019
Очередное заседание Совета молодых ученых и специалистов НАНА (СМУС) состоялось 14 ноября в Институте литературы. На мероприятии были заслушаны годовые отчеты советов по научным отделениям, а также Нахчыванскому и Гянджинскому отделениям.
Выступивший на заседании председатель СМУС, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов отметил, что в научной и общественной деятельности возглавляемого им совета в отчетном году достигнут значительный прогресс. Он отметил, что была проделана большая работа по созданию единства науки и образования, повышению популярности науки, развитию потенциала азербайджанской молодежи в соответствии с современными требованиями, интеграции молодых специалистов в мировую науку, а также улучшению социальных условий молодежи.
Ф. Салманов отметил, что в этом году молодые ученые успешно приняли участие в местных и международных грант проектах, провели совместные исследования с зарубежными коллегами и опубликовали свои научные результаты в журналах с высоким импакт-фактором.
На встрече с докладами выступили секретарь СМУС по Отделению биологических и медицинских наук, доктор философии по биологии Улдуза Мехвалиева, секретарь по Отделению общественных наук Севиндж Насирова, секретарь по Гянджинскому отделению Эльнур Гасанов и секретарь по Нахчыванскому отделению Наргиз Исмаилова. Выступившие говорили о проделанной работе, участии в различных мероприятиях, опубликованных книгах и монографиях.
Свои предложения выдвинули члены управления СМУС – доктор философии по химии Афсун Суджаев, доктор философии по филологии Эшгана Бабаева и другие. Представленные отчеты были приняты советом.