Noyabrın 29-da AMEA-nın Əsas binasında akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının təhsil və beynəlxalq əlaqələr şöbələrinin müdirləri üçün maarifləndirici seminar keçirilib.
Tədbir AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin və Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Seminarı Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov açaraq Nazirlər Kabinetinin “Doktoranturaların yaradılması və doktoranturaya qəbul Qaydaları”nda dəyişiklik edilməsi barədə 13 noyabr 2019-cu il tarixli qərarından danışıb. Qeyd edib ki, doktoranturaya qəbul olmaq istəyənlər xarici dildən, fəlsəfədən və ixtisas fənnindən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində qəbul imtahanları verməlidirlər. O, qüvvədə olan beynəlxalq dil sertifikatına (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF) malik şəxslərin xarici dil üzrə qəbul imtahanından azad olunduqlarını diqqətə çatdırıb.
F.Kazımovun sözlərinə görə, fəlsəfə fənni üzrə imtahanın nəticəsi “məqbul” və ya “qeyri-məqbul”la qiymətləndirilir və ixtisas fənni imtahanına yalnız fəlsəfə fənnindən “məqbul” alan şəxslər buraxılır. İdarə rəisi bildirib ki, yeni qaydalara əsasən, doktorantların əyani təhsildən qiyabiyə və əksinə keçirilməsi ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilatın elmi şuralarının qərarı ilə həmin müəssisə və təşkilatların fəaliyyətini tənzimləyən nizamnaməyə uyğun olaraq həyata keçirilir.
Natiq, həmçinin dissertantlıq yolu ilə yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanması məsələsinə də toxunub: “Fəlsəfə və elmlər doktoru elmi dərəcəsini almaq hüququna əsas iş yeri ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilat olan elmi və elmi-pedaqoji kadrlar malikdirlər. Dissertant olmaq istəyən şəxslərdən azı iki il elmi və ya elmi-pedaqoji iş stajı tələb edilir”.
F.Kazımov, o cümlədən Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiqlənən xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrində doktorantura səviyyəsi üzrə təhsil alacaq Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının seçim qaydaları, onların təhsilinin, eləcə də beynəlxalq ikili diplom proqramlarının həyata keçirilməsinin maliyyələşdirilməsi barədə qərarları diqqətə çatdırıb. O, proqramlarda iştirak hüququ olmayan şəxslər, seçim meyarları, iştirakçıların xərcləri, sənədlərin qəbulu və s. haqqında məlumat verib.
Daha sonra F.Kazımov və Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva tərəfindən doktorantura, dissertantura, xaricdə təhsil, beynəlxalq ikili diplom proqramları haqqında iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.
Görüşdə Elm və təhsil baş idarəsinin rəis müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov və Doktorantura şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər Gülalov da iştirak ediblər.

An educational workshop on admission to doctoral studies, study abroad and international dual degree programs
02.12.2019
An educational workshop for the heads of educational and international relations departments of scientific institutions and organizations of the Academy was held on November 29 in the Main building of ANAS.
The event was organized by the Head Office of Science and Education and International Relations Office of the Presidium of ANAS.
The workshop was opened by Fail Kazimov, head of the Head Office of Science and Education, PhD in Economics, who spoke on the decision of the Cabinet of Ministers of AR to amend the "Rules for the establishment of doctoral studies and admission to doctoral studies” dated November 13, 2019. He noted that, persons who earn a pass grade in a foreign language exam are allowed to pass the philosophy test. Those who have a valid foreign language certificate (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF) are exempt from the foreign language admission test.
According to F. Kazimov, results of exams in philosophy are evaluated as "acceptable" or "unacceptable", and only those who gain “acceptable" for the subject matter are allowed. According to the new rules, transfer of doctoral students from intamural studies into extramural studies and vice versa is carried out by the decision of the academic councils of the institutions and organizations in accordance with the charter governing the activities of these bodies.
He also touched upon the training of highly qualified scientific staff through the dissertation: “The right to obtain a doctorate in philosophy and sciences is occupied by the scientific and scientific-pedagogical cadres of higher education institutions, scientific institutions and organizations. Persons wishing to become a doctoral student require at least two years of scientific or pedagogical experience”, he noted.
F.Kazimov also brought to mind the rules of selection of citizens of the Republic of Azerbaijan, who will study at doctoral level in foreign universities, approved by the Cabinet of Ministers, funding their education, as well as implementation of international dual degree programs. He informed about those who are not eligible for the program, selection criteria, expenses of participants, paperwork and so on.
Later, F.Kazimov and head of the International Relations Office, PhD in Biology Associate Professor Esmira Alirzayeva responded questions of doctoral studies, dissertation, study abroad and international dual degree programs.
The meeting also attended by the deputy chief of the Main Department of Science and Education Office, PhD in technical sciences Assoc. Prof. Huseyn Huseynov and head Department of Doctoranture Doctor of Chemichal sciences Omar Gulalov.