Noyabrın 29-da AMEA-nın Əsas binasında akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının təhsil və beynəlxalq əlaqələr şöbələrinin müdirləri üçün maarifləndirici seminar keçirilib.
Tədbir AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil baş idarəsinin və Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Seminarı Elm və təhsil baş idarəsinin rəisi, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov açaraq Nazirlər Kabinetinin “Doktoranturaların yaradılması və doktoranturaya qəbul Qaydaları”nda dəyişiklik edilməsi barədə 13 noyabr 2019-cu il tarixli qərarından danışıb. Qeyd edib ki, doktoranturaya qəbul olmaq istəyənlər xarici dildən, fəlsəfədən və ixtisas fənnindən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində qəbul imtahanları verməlidirlər. O, qüvvədə olan beynəlxalq dil sertifikatına (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF) malik şəxslərin xarici dil üzrə qəbul imtahanından azad olunduqlarını diqqətə çatdırıb.
F.Kazımovun sözlərinə görə, fəlsəfə fənni üzrə imtahanın nəticəsi “məqbul” və ya “qeyri-məqbul”la qiymətləndirilir və ixtisas fənni imtahanına yalnız fəlsəfə fənnindən “məqbul” alan şəxslər buraxılır. İdarə rəisi bildirib ki, yeni qaydalara əsasən, doktorantların əyani təhsildən qiyabiyə və əksinə keçirilməsi ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilatın elmi şuralarının qərarı ilə həmin müəssisə və təşkilatların fəaliyyətini tənzimləyən nizamnaməyə uyğun olaraq həyata keçirilir.
Natiq, həmçinin dissertantlıq yolu ilə yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanması məsələsinə də toxunub: “Fəlsəfə və elmlər doktoru elmi dərəcəsini almaq hüququna əsas iş yeri ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilat olan elmi və elmi-pedaqoji kadrlar malikdirlər. Dissertant olmaq istəyən şəxslərdən azı iki il elmi və ya elmi-pedaqoji iş stajı tələb edilir”.
F.Kazımov, o cümlədən Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiqlənən xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrində doktorantura səviyyəsi üzrə təhsil alacaq Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının seçim qaydaları, onların təhsilinin, eləcə də beynəlxalq ikili diplom proqramlarının həyata keçirilməsinin maliyyələşdirilməsi barədə qərarları diqqətə çatdırıb. O, proqramlarda iştirak hüququ olmayan şəxslər, seçim meyarları, iştirakçıların xərcləri, sənədlərin qəbulu və s. haqqında məlumat verib.
Daha sonra F.Kazımov və Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva tərəfindən doktorantura, dissertantura, xaricdə təhsil, beynəlxalq ikili diplom proqramları haqqında iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.
Görüşdə Elm və təhsil baş idarəsinin rəis müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov və Doktorantura şöbəsinin müdiri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər Gülalov da iştirak ediblər.

Проведен просветительский семинар по приему в докторантуру, обучению за рубежом и международным программам двойного диплома
02.12.2019
29 ноября в Главном здании НАНА прошел просветительский семинар для руководителей отделов образования и международных связей научных учреждений и организаций академии.
Мероприятие было организовано Главным управлением по науке, образованию и Управлением международных связей Президиума НАНА.
Открыв семинар вступительным словом начальник Главного управления науки и образования доктор философии по экономике Фаил Казимов напомнил о постановлении Кабинета министров о внесении изменений в «Правила создания докторантуры и приема в докторантуру» от 13 ноября 2019 года.
Он отметил, что желающие поступить в докторантуру должны сдать вступительные экзамены по иностранным языкам, философии и специальностям в объеме учебных программ, действующих на степени магистратуры. Он отметил, что люди, имеющие действующий международный языковой сертификат (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF), освобождаются от вступительного экзамена по иностранному языку. Он довел до внимания, что желающие поступить в докторантуру сдают вступительные экзамены по иностранному языку, философии и по специальности, в объеме действующей программы для степени магистратуры высшего образования. Лица, обладающие международными сертификатами по знанию языка (IELTS, TOEFL, TestDaF, DELF, DALF), освобождаются от экзамена.
Экзамены по философии проводятся в соответствующих вузах, научных заведениях и организациях. Результат экзамена оценивается как «удовлетворительный» и «неудовлетворительный». Содержание (программа) экзамена определяется совместно НАНА и министерством образования.
Правом получить ученую степень «Доктор философии» и «Доктор наук» путем защиты диссертации, обладают научные и научно-педагогические кадры, работающие в вузах, научных заведениях и организациях. От лиц, желающих стать диссертантом, требуется не менее двухлетний научный или педагогический стаж.
Ф.Казымов также проинформировал об утвержденных Кабинетом министров постановлениях о правилах отбора граждан Азербайджанской Республики, которые будут обучаться в докторантуре в зарубежных вузах, финансирования их образования, а также реализации международных программ двойных дипломов. Он также дал информацию о лицах, которые не имеют права на участие в программе, критерии отбора, расходов участников, приеме документов и т.д.
Далее Ф.Казимов и начальник Управления международных связей доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева ответили на вопросы, связанные с докторантурой, диссертантурой, обучением за рубежом и международными программами двойных дипломов.
Во встрече также приняли участие заместитель начальника Главного управления науки и образования доктор философии по технике, доцент Гусейн Гусейнов и заведующий Отделом докторантуры доктор философии по химии Омар Гулалов.