“Elm” qəzetinin yeni nömrəsi çapdan çıxıb
Çoxsaylı mətbu orqanlar sırasında özünəməxsus yeri olan və öz dəst-xətti ilə seçilən “Elm” qəzetinin növbəti nömrəsi yeni dizayn və təkmilləşmiş məzmunda oxucuların ixtiyarına verilib.
1984-cü ildən nəşr olunmağa başlayan qəzetin redaktoru İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürovdur.
Qəzetin ilk səhifəsində ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi və Məhəmməd Hadinin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında sərəncamları, o cümlədən Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin vəfatının 16-ci ildönümü ilə bağlı AMEA Rəyasət Heyətində keçirilmiş “Heydər Əliyev: Ümummilli lider, zaman və müasir dövr” mövzusunda konfransla bağlı geniş material yer alıb.
Mətbu orqanın ikinci səhifəsində il ərzində Nəsimi irsinin tədqiqi və təbliği ilə bağlı AMEA-da görülən işlərin yekununa həsr edilmiş “Ey Nəsimi, cahanı tutdu sözün...” mövzusunda II beynəlxalq elmi konfrans haqqında ətraflı məlumat verilir.
“İnformasiya təhlükəsizliyinin aktual problemləri müzakirə edilib”, “AMEA-nın prezidenti İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda yaradılmış innovativ şəraitlə tanış olub” və “Akademik Ramiz Mehdiyev Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidentini qəbul edib” başlıqlı yazılarla qəzetin üçüncü səhifəsində tanış olmaq olar.
“Elm” qəzetinin dekabr buraxılışında, həmçinin “İki xalqın milli istiqlalının fədakarı – Əhməd bəy Ağaoğlu”, 35 yaşlı “ELM”, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyevin akademik Vaqif Fərzəliyevin 80 illik yubileyi ilə bağlı “Dünya elminə töhfələr verən görkəmli kimyaçı alim” başlıqlı məqalələri yer alıb.
Bundan əlavə, AMEA Rəyasət Heyətinin iclasları, AMEA-nın 2019-cu il üçün doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elanı, ümummilli lider Heydər Əliyevin anım günü ilə bağlı AMEA-da keçirilən tədbirlər, akademik Ramiz Mehdiyevin Cəlil Məmmədquluzadə nəslinin davamçıları və İran İslam Respublikasının Mədəniyyət və İslami Əlaqələr Təşkilatının sədri ilə görüşü, o cümlədən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin Rusiya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyevlə görüşü, Azərbaycan alimlərinin Macarıstanın paytaxtı Budapeştdə keçirilən IX Ümumdünya Elm Forumunda iştirakı s. barədə məlumatlar oxucuya təqdim edilir.

С новым дизайном и улучшенным контентом вышел новый номер газеты «Элм», которая занимает уникальное место среди многочисленных средств массовой информации и отличается собственным почерком.
На первой странице газеты представлен обширный материал, связанный с распоряжениями Президента Ильхама Алиева о праздновании 100-летия Национального музея истории Азербайджана и 140-летия со дня рождения Мухаммеда Хади, в том числе конференцией «Гейдар Алиев. Общенациональный лидер, время и современность», проведенной в Президиуме НАНА в связи с 16-летием со дня кончины общенационального лидера азербайджанского народа.
На второй странице органа печати представлена подробная информация о II Международной научной конференции «О Насими, твое слово покорило весь мир ...», посвященной итогам работы, проделанной НАНА в связи с исследованием и пропагандой наследия Насими в течение года.
Со статьями «Обсуждались актуальные проблемы информационной безопасности», «Президент НАНА ознакомился с инновационными условиями, созданными в Институте информационных технологий» и «Академик Рамиз Мехтиев принял вице-президента Национальной академии наук Грузии» можно ознакомиться на третьей странице газеты.
В декабрьском номере газеты «Элм» также нашли свое отражение статьи «Отверженец национальной независимости двух народов - Ахмед бек Агаоглу», «35-летняя «Наука», «Видный ученый-химик, вносящий вклад в мировую науку».
Кроме того, вниманию читателей представлены статьи, посвященные заседаниям Президиума НАНА, мероприятиям, посвященным памяти общенационального лидера Гейдара Алиева, приему в докторантуру и диссертация НАНА на 2019 год, встречам академика Рамиза Мехтиева с потомками рода Джалила Мамедгулузаде и др.
В состоящей из 16 страниц газете также содержатся материалы на русском языке.
Отметим, что редактором газеты «Элм», печатающейся с 1984 года, является заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров.