BDU-da biologiyanın müasir elmi istiqamətləri üzrə müzakirələr aparılıb
Görüşdə BDU-da fotosintez, fiziologiya, biofizika, biokimya, molekulyar biologiya və nanobiotexnologiya istiqamətlərinin perspektivləri və bu elm sahələri üzrə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Rektor E.Babayev S.Allahverdiyevin bitkilərin fiziologiyası və biokimyası, fotosintez və nanotexnologiyalara dair elmi araşdırmalarının nəticələrinin müntəzəm olaraq nüfuzlu jurnallarda dərc edildiyini və alimin elmi nailiyyətlərinin beynəlxalq miqyasda tanındığını bildirib.
O, aparıcı beynəlxalq jurnalların redaksiya heyətinin üzvü olan S.Allahverdiyevin son iki ildə Rusiyada və xaricdə elmin inkişafındakı xidmətlərinə görə biologiya sahəsində ən çox istinad olunan alim kimi “Scopus Awards” və ”Web of Science” mükafatlarına layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
S.Allahverdiyev müzakirə edilən istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında və inkişafında maraqlı olduğunu bildirib.

Состоялась встреча между ректором Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчином Бабаевым и заведующим лабораторией биоанотехнологий Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА и лабораторией управляемого фотобиосинтеза Института физиологии РАН, старшим научными сотрудником Института фундаментальных биологических проблем РАН, профессором МГУ им. М.В. Ломоносова и Московского физико-технического института Сулейманом Аллахвердиевым.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы научных направлений фотосинтеза, физиологии, биофизики, биохимии, молекулярной биологии и нанобиотехнологий, а также развитие сотрудничества в этих областях.
Ректор Э.Бабаев отметил, что результаты научных исследований С.Аллахвердиева по физиологии и биохимии растений, фотосинтезу и нанотехнологиям регулярно публикуются в авторитетных журналах, а научные достижения ученого признаны на международном уровне.
Он отметил, что С.Аллахвердиев, член редколлегии ведущих международных журналов, был удостоен премии «Scopus Awards» и «Web of Science» как самый цитируемый ученый в области биологии за его вклад в развитие науки в России и за рубежом за последние два года.
С.Аллахвердиев выразил заинтересованность в установлении и развитии сотрудничества в обсуждаемых областях.