Uzun müddət AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunda elmi işçi kimi fəaliyyət göstərmiş Pərvanə Hacıyeva Almaniyada elm sahəsində çalışan həmvətənlərimiz arasında professor elmi adına layiq görülən ilk azərbaycanlıdır. O, Almaniyanın Hamburq Universitetinin Tibb fakültəsinin biokimya üzrə professoru, eyni zamanda Alman Mitoxondrial Xəstəliklər Birliyində Mütəxəssislər qrupunun və Biokimya və Molekulyar Biologiya Cəmiyyətinin üzvüdür.
Pərvanə Hacıyeva 1991-1996-cı illərdə Bakı Dövlət Universitetində “tibbi biologiya” ixtisası üzrə təhsil alıb. AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunda elmi işçi kimi fəaliyyətə başlayan alim burada professor Ralfrid Həsənovun rəhbərliyi altında elmi tədqiqat layihələri üzərində işləyib. O, 1998-ci ildə İtaliyanın Florensiya şəhərində yerləşən Nüvəmaqnit Rezonansı Mərkəzində doktoranturaya daxil olub və professor İvano Bertininin rəhbərliyi altında metal proteinlərin struktur-bioloji araşdırılmasını aparıb.
Alim 2000-ci ildə Florensiya Universitetində “Təbii və modifikasiya olunmuş sitoxromların struktur və çeviklik xassələri” mövzusunda dissertasiya işini uğurla müdafiə edərək, kimya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini alıb. 2001-ci ildə Florensiya Universitetinin Kimya fakültəsinin nəzdində olan Nüvə Maqnit Rezonansı Mərkəzində elmi işçi kimi fəaliyyətə başlayıb.
2001-2002-ci illərdə elmi fəaliyyətini Münhen şəhərində yerləşən Maks Plank Elmi Tədqiqat Cəmiyyətinin Psixiatriya İnstitutunda davam etdirən P.Hacıyeva qocalma prosesində hüceyrələrdə baş verən dəyişikliklərlə bağlı tədqiqatlar üzərində işləyib. Onun tədqiqatlarının əsas istiqamətini sinir sistemindəki neyronların qocalması prosesi təşkil edir.
P.Hacıyeva 2002-ci ildə Almaniyanın Mayns Tibb Universitetinin Fizioloji Kimya İnstitutunda elmi işçi kimi fəaliyyətə başlayıb, 2006-cı ildə bu universitetin Patobiokimya İnstitutunda Oksidativ stress, antioksidantlar və mitofagiya adlı elmi işçi qrupunu yaradıb. O, rəhbərlik etdiyi qrupda biokimya sahəsində mövcud problemlərin dərindən araşdırılması ilə yanaşı, müxtəlif istiqamətlərdə görülən elmi layihələrin koordinasiyası ilə məşğul olub.
2016-cı ildə alim Mayns Tibb Universitetində biokimya sahəsi üzrə hazırladığı dissertasiya işini müdafiə edib və biokimya üzrə “venia legendi” elmi adına layiq görülüb. P.Hacıyeva həmin universitetin Tibb fakültəsində biokimya üzrə professor adını qazanaraq, hüceyrənin adaptasiya və metobalizmi üzrə elmi tədqiqat qrupunu yaradıb. O, tələbələrə müalicə işi fənni üzrə mühazirələr oxuyur, biologiya, kimya, əczaçılıq fənləri üzrə yerinə yetirilən elmi praktiki işlərə rəhbərlik edir.
P.Hacıyeva hazırda tibb sahəsində müxtəlif beynəlxalq jurnalların rəyçisidir. İngilis, alman, italyan və rus dillərini mükəmməl bilən alim elmi yaradıcılığı ilə yanaşı, poliqlot kimi də tanınır.

Первый азербайджанский ученый, получившая звание профессора в Германии
Парвана Гаджиева, долгое время работавшая научным сотрудником в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, стала первой азербайджанкой, получившей звание профессора среди наших соотечественников, работающих в Германии. Она является профессором по биохимии в медицинского факультета при Гамбургском университете, Германия, а также членом Немецкой экспертной группы по митохондриальным болезням и Общества биохимии и молекулярной биологии.
Парвана Гаджиева получала образование по специальности «медицинская биология» в Бакинском государственном университете в 1991-1996 гг. Ученый, которая начал свою карьеру как научный сотрудник в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, работала над исследовательскими проектами под руководством профессора Ральфрида Гасанова. В 1998 году она поступила в докторантуру в Центре ядерно-магнитного резонанса во Флоренции, Италия.
В 2000 году успешно защитила диссертацию на тему «Структурные и динамические свойства естественных и модифицированных цитохромов» в Университете Флоренции и получила докторскую степень по химии. Трудовую деятельность начала в 2001 году научным сотрудником в Центре ядерно-магнитного резонанса на химическом факультете Университета Флоренции.
Продолжая исследования в Институте психиатрии Научно-исследовательского общества Макса Планка в Мюнхене в 2001-2002 годах, П.Гаджиева занималась исследованиями, посвященными клеточным изменениям в процессе старения. Основным направлением ее исследований является процесс старения нейронов в нервной системе.
П.Гаджиева в 2002 году в Институте физиологической химии при Медицинском университете Майнца в Германии начала свою деятельность в качестве научного сотрудника, а в 2006 году она создала рабочую группу в Институте патобиохимии под названием «Оксидативный стресс, антиоксиданты и митофагия». В своей команде она работала над тщательным изучением существующих проблем в области биохимии, а также координировала различные научные проекты.
В 2016 году она защитила диссертационную работу в Медицинском университете Майнс и была удостоена звания «venia legendi» в области биохимии. П.Гаджиева получила звание профессора по биохимии на медицинском факультете того же университета и создала исследовательскую группу по клеточной адаптации и метаболизму.
П.Гаджиева в настоящее время является рецензентом различных международных медицинских журналов. В дополнение к своей научной работе она свободно владеет английским, немецким, итальянским и русским языками и известна как полиглот.