Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru İmran Cümşüdovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda (GEİ) olub.
GEİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərovla görüşdə iki qurum arasında birgə fundamental və tətbiqyönümlü elmi-tədqiqat işləri, həmçinin konfrans və seminarların təşkili məsələləri müzakirə edilib.
Z.Əkpərov rəhbərlik etdiyi müəssisənin Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik, Tərəvəzçilik, Meyvəçilik və Çayçılıq, Heyvandarlıq, Baytarlıq və digər elmi-tədqiqat institutları ilə müqavilələr imzaladığını və birgə layihələr həyata keçirdiyini söyləyib.
Sonra GEİ-nin şöbə müdirləri nazirliyin müvafiq institutları ilə birgə əməkdaşlıq imkanlarına dair öz təkliflərini səsləndiriblər.
Görüşdə çıxış edən İ.Cümşüdov tərəflər arasında koordinasiyalı şəkildə fəaliyyət üçün geniş imkanların olduğunu deyib. O, GEİ-nin alimləri ilə əmək bazarının tələblərinə uyğun yeni sortlar yaratmağın nəzərdə tutulduğunu bildirib.
Sonda birgə tədqiqatların aparılması üçün Koordinasiya Şurasının yaradılması və məqsədyönlü layihələrin hazırlanması qərara alınıb.

Делегация во главе с директором Центра аграрной науки и инноваций Министерства сельского хозяйства доктором философии по аграрным наукам Имраном Джумшудовым посетила Институт генетических ресурсов НАНА.
На встрече с директором ИГР, членом-корреспондентом НАНА Зейналом Акпаровым были обсуждены вопросы совместных фундаментальных и прикладных исследований между двумя учреждениями, а также организации конференций и семинаров.
З.Акпаров сообщил, что возглавляемое им научное учреждение подписало соглашения и реализовало совместные проекты с научно-исследовательскими институтами земледелия, овощеводства, садоводства, чаеводства, животноводства, ветеринарии и др. Министерства сельского хозяйства.
Затем заведующие отделами ИГР внесли свои предложения по сотрудничеству с соответствующими учреждениями министерства.
Выступая на встрече, И.Джумшудов сказал, что имеются широкие возможности для сотрудничества между сторонами. Он сказал, что с учеными ИГР планируется создать новые сорта, соответствующие требованиям рынка труда.
В заключение было решено создать Координационный совет для проведения совместных исследований и разработки целевых проектов.