Akademik İradə Hüseynova: “Dissertasiya işləri və elmi məqalələrin yazılması tam nəzarətdədir”
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu öz fəaliyyətini Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın koronavirus pandemiyası və xüsusi karantin rejimi ilə bağlı tələblərinə, eləcə də “Evdə qal, lakin elmi fəaliyyətdən kənarda qalma” çağırışlarına uyğun olaraq onlayn rejimdə davam etdirir.
Bu barədə AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin sədri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova müsahibə verib.
İradə Hüseynova institutun şöbə və laboratoriya müdirləri ilə hər səhər onlayn formada əlaqə saxlayaraq onların fəaliyyəti ilə maraqlandığını, tapşırıq və tövsiyələrini verdiyini, distant dərslərdə iştirak etdiyini bildirib. O, həmçinin rəhbəri olduğu doktorant və magistrantlara məsləhətlərini verdiyini, dissertasiya işləri və elmi məqalələrin yazılmasının tam nəzarətdə olduğunu qeyd edib.
İnstitut əməkdaşlarının COST proqramı üzrə meqalayihəyə qoşulduqlarını deyən akademik İ.Hüseynova Fransanın koordinatorluğu ilə həyata keçirilən, 22 Avropa ölkəsinin iştirak etdiyi “Oksigen zondlama – meyvələrin keyfiyyətinin biologiyası və texnologiyası üçün yeni vasitə” adlı bu layihədə rəhbərlik etdiyi qurumun əməkdaşlarının Azərbaycanı təmsil edəcəklərini nəzərə çatdırıb. Bununla əlaqədar, layihə iştirakçılarının e-COST sistemində qeydiyyatdan keçərək öz profillərini aktivləşdirdiyini vurğulayıb.
Alim bildirib ki, hazırda institutun elmi işçiləri elmi-tədqiqat nəticələrinin analizi və məqalələrin yazılması üzərində intensiv işləyirlər: “Son günlərdə 4 məqalə hazırlanaraq, “Journal of Agricultural Sciences”, “Bulgarian Journal of Agricultural Science”, “Journal of International Microbiology”, “International Journal of Molecular Sciences” kimi yüksək impak faktorlu beynəlxalq jurnallara təqdim edilib. “Gene” jurnalına çap üçün təqdim olunan məqaləyə gələn resenzent rəylərinin cavablandırılması üzrə işlər isə yekunlaşmaq üzrədir. Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyasının əməkdaşlarının apardıqları tədqiqatların nəticələrini əks etdirən məqalə 2.327 impakt faktora malik “Functional Plant Biology” jurnalında çapa qəbul olunub”.
O, öz elmi redaktorluğu ilə hazırlanan “Ali bitkilərdə karbonun ilkin assimilyasiyasının tənzimlənmə xüsusiyyətləri” adlı monoqrafiyanın tamamlanması üzrə işlərin davam etdirildiyini də bildirib.
İ.Hüseynova institutun doktorant və dissertantlarının tədqiqatlarının nəticələrini müxtəlif bioinformatik proqramlarla analiz etdiyini, onlar tərəfindən buğdadan və onun yabanı formalarından ayrılan Dreb geninin nukleotid ardıcıllıqlarının NCBİ beynəlxalq biotexnoloji məlumat bazasında yerləşdirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, son günlərdə gənc alimlər molekulyar biologiya sahəsində bir neçə beynəlxalq vebinarda iştirak ediblər. Aprelin 11-də Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Dünya və gənclər yeni şəraitdə” onlayn forumuna institutun 5 gənc alimi qatılıb.
İnstitut direktoru Bioinformatika və Beynəlxalq Hesablama struktur biologiyası laboratoriyalarının fəaliyyətində heç bir ləngimənin baş vermədiyini, plan üzrə nəzərdə tutulan tədqiqatların tam şəkildə yerinə yetirildiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin Beynəlxalq Hesablama struktur biologiyası laboratoriyasının müdiri, Kembric Universitetinin professoru Qərib Mürşüdovun həmişə olduğu kimi, onlayn rejimdə struktur biologiyanın əsasları və statistika sahəsində laboratoriya işçilərini istiqamətləndirməyə davam etdiyini vurğulayıb.
Alimin sözlərinə görə, institutun Təhsil şöbəsi AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “AMEA-nın magistrantları üçün distant (məsafədən) tədrisin təşkil edilməsi haqqında” Sərəncamının icrası ilə əlaqədar qısa müddət ərzində institutun professor-müəllim heyəti ilə magistrantlar arasında müxtəlif telekommunikasiya vasitələri ilə əlaqə yaradıb, tədris planlarında nəzərdə tutulan bütün ixtisas fənləri üzrə distant dərslərin aparılması təmin edilib. Eyni zamanda, II kursda təhsil alan magistrantlar distant olaraq elmi-pedaqoji təcrübəyə başlayıblar və elmi rəhbərləri ilə birgə onlayn rejimdə dissertasiya işlərinin yekunlaşdırılması üzərində işləyirlər.
“İnstitutun Beynəlxalq və İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsi də xüsusi karantin rejimində öz fəaliyyətini uğurla davam etdirir”, – deyən akademik İ.Hüseynova əməkdaşların gördüyü işlər, apardıqları araşdırmalar, distant təhsil, virtual dərslər, dünyada və ölkəmizdə koronavirus pandemiyası ilə bağlı son məlumatlar, bu virusla mübarizə məqsədilə görülən tədbirlər haqqında məlumatların müntəzəm olaraq imbb.az saytında işıqlandırıldığını vurğulayıb.
Qeyd edib ki, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi Əsərlərinin IV cildinə məqalələrin toplanmasına başlanılıb. Redaksiyanın elektron ünvanına daxil olan məqalələr rəyə göndərilir və redaksiya üzvlərinin onlayn müzakirəsinə təqdim olunur.
Akademik İ.Hüseynova, həmçinin rəhbərlik etdiyi qurumun alim və mütəxəssislərinin kütləvi informasiya vasitələrində koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar çoxsaylı çıxışlar etdiyini, müsahibələr verdiyini bildirib.

Academician Irada Huseynova: “Thesis and writing of scientific papers are under full control”
Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS continues its online activities in accordance with the requirements of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan in connection with the coronavirus pandemic and special quarantine regime.
This was given an interview by the vice-president of ANAS, chairman of the Division of Biological and Medical Sciences, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, academician Irada Huseynova.
Irada Huseynova noted that every morning she regularly communicates with the heads of departments and laboratories of the institute on the Internet, is interested in their activities, gives instructions and recommendations, and also attends distance classes. She also added that she holds consultations with her doctoral and graduate students and that the writing of dissertations and scientific papers is under full control.
Academician I. Huseynova said that the institute’s employees joined the mega-project under the COST program and noted that the institute’s scientists will represent Azerbaijan in the project “Oxygen sensing - a new tool for biology and fruit quality technology”, coordinated by France. In this regard, the project participants registered in the e-COST system and activated their profiles.
According to the scientist, at present the scientists of the institute are intensively working on the analysis of research results and writing papers: “In recent days, 4 papers have been prepared and submitted to such authoritative international journals with a high impact factor as “Journal of Agricultural Sciences”, “Bulgarian Journal of Agricultural Science”, “Journal of International Microbiology”, “International Journal of Molecular Sciences”. The work on the responses to the reviewers of the paper submitted for publication in the journal “Gene” is nearing completion. A paper reflecting the results of studies conducted by the Laboratory of Cellular Membrane Systems was accepted for publication in the journal Functional Plant Biology with an impact factor of 2,327."
She also said that work is underway to complete the monograph "Features of the regulation of the initial assimilation of carbon in higher plants", prepared under its scientific editorship.
I. Huseynova reported on the analysis of the research results of doctoral students and dissertators of the institute through various bioinformatics programs, and noted that the nucleotide sequences of the Dreb gene isolated from wheat and its wild species were placed in the NCBI international biotechnological database. She noted that in recent days, young scientists have participated in several international webinars in the field of molecular biology. Five young scientists of the institute took part in the online forum “Peace and youth in new conditions”, organized by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan on April 11.
The director of the institute noted that the laboratories of bioinformatics and international computational structural biology continue their activities and the planned studies are fully completed. She also added that the head of the International Laboratory for Computational Structural Biology, Professor at the University of Cambridge Garib Murshudov continues the on-line training of laboratory staff in the basics of structural biology and statistics.
According to the scientist, in connection with the implementation of the order of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev "On the organization of distance (remote) education for ANAS graduates", the institute's education department established contacts between the teaching staff and graduates of the institute using various means of communication in a short time, distance lessons in all specialties provided for in the curriculum.
“The Department of International Relations and Public relations of the institute also successfully continues its activities in a special quarantine regime,” said academician I. Huseynova and noted that the latest information on the coronavirus pandemic in our country and measures taken to prevent the spread of this infection are regularly published on the website imbb.az.
She noted that the collection of articles for the IV volume of scientific works of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology has begun. Papers sent to the editorial email address are sent for review and submitted to the editorial board for online discussion.
Academician I. Huseynova also added that the scientists and specialists of the institute made numerous reports and gave interviews in connection with the coronavirus pandemic in the media.