Aprelin 22-də Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin növbəti onlayn iclası keçirilib.
İclasda “Hərbi qulluqçuların statusu haqqında”, “İnzibati icraat haqqında”, “Təhsil haqqında” və “Elm haqqında” qanunlarda, Azərbaycan Respublikasının 1997-ci il 3 oktyabr tarixli 377-IQ nömrəli Qanunu ilə təsdiq edilmiş “Hərbi xidmətkeçmə haqqında” Əsasnamə”də və İnzibati Prosessual Məcəllədə dəyişiklik edilməsi barədə sənəd (ikinci oxunuş) müzakirə edilib.
Komitə sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Əliyev adı çəkilən qanunlara təklif olunan dəyişikliklər haqqında məlumat verib. Bildirib ki, ölkəmizdə elmi və elmi-pedaqoji kadrların attestasiyasının aparılmasını təkmilləşdirmək, elmi tədqiqatların səviyyəsini yüksəltmək məqsədi ilə Prezident İlham Əliyevin 2019-cu il 11 iyun tarixli Fərmanı ilə “Elmi dərəcələrin verilmə qaydası” və “Elmi adların verilmə qaydası” haqqında əsasnamələr təsdiq edilib. Fərmanda elmi dərəcələr və adların verilmə qaydaları, xarici ölkələrdə verilmiş elmi dərəcə və adların nostrifikasiyası, elmi dərəcədən və elmi addan məhrumetmə, elmi dərəcə və adların bərpası və digər məsələlər öz əksini tapıb. Mövcud layihə yuxarıda qeyd olunan Fərmanla əlaqədar hazırlanıb və müvafiq qanunvericiliyə uyğunlaşdırmaq məqsədi daşıyır.
Komitə üzvləri akademiklər İsa Həbibbəyli, Rafael Hüseynov, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı, professor Anar İsgəndərov və digərləri iclasda çıxış edərək sənədlə bağlı fikirlərini bildiriblər.

Состоялось очередное онлайн-заседание Комитета Милли Меджлиса по науке и образованию
На заседании обсуждался документ (во втором чтении) о внесении поправок в законы «О статусе военнослужащих», «Об административном производстве», «Об образовании и «О науке», в Положение «О прохождении военной службы», утвержденное законом Азербайджанской Республики № 377-IQ от 3 октября 1997 года, а также в Административно-процессуальный кодекс.
Председатель комитета, член-корреспондент НАНА Бахтияр Алиев рассказал участникам заседания о предлагаемых поправках в вышеуказанные законы. Он отметил, что для усовершенствования аттестации научных и научно-педагогических кадров в стране, повышения уровня научных исследований указом Президента Ильхама Алиева от 11 июня 2019 года были утверждены «Порядок присуждения ученых степеней» и «Порядок присуждения ученых званий». В указе отражены вопросы о правилах присуждения ученых званий и ученых степеней, нострификации ученых степеней и званий, полученных в зарубежных странах, а также правилах лишения ученых степеней и ученых званий, восстановления ученых степеней и званий и т.д. Данный проект подготовлен в связи с вышеназванным указом и нацелен на его приведение в соответствие с действующим законодательством.
Члены комитета – академики Иса Габиббейли и Рафаэль Гусейнов, член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы, профессор Анар Искендеров и другие выразили свои мнения по данному документу.
В заключение заседания было принято решение рекомендовать законопроект на рассмотрение на пленарном заседании Милли Меджлиса.