Mayın 15-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti onlayn iclası keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev açaraq AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) fəaliyyətinə dair bir sıra məsələlərin iclasda müzakirə olunacağını diqqətə çatdırıb. Akademik Ramiz Mehdiyev Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə yaradılmış Yüksək Texnologiyalar Parkının ölkəmizdə elmin kommersiyalaşdırılması və texnologiyaların transferi istiqamətində xüsusi rola malik olduğunu deyib.
Sonra YT Parkın direktoru, akademik Əli Abbasov AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının mövcud vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivlərinə dair təqdimatla çıxış edib. Yüksək texnologiyaların innovasiya və iqtisadiyyatda tətbiqinin vacibliyindən söz açan Əli Abbasov vurğulayıb ki, parkın inkişaf perspektivləri ilə bağlı nəzərdə tutulan layihələrin yüksək dinamikasının təmin edilməsinin əsas yolu elmi tədqiqat və təcrübə konstruktor işlərinin multidissiplinar yanaşma əsasında və məqsədyönlü innovasiya proqramları daxilində tətbiq edilməsidir. Hazırda MDB ölkələrində fəaliyyət göstərən Yüksək Texnologiyalar Parkları, onların investisiya mənbələri, rezidentləri və həyata keçirdikləri innovativ layihələr barədə məlumat verən akademik diqqətə çatdırıb ki, bu istiqamətdə uğur əldə etmək üçün milli kadr potensialına, perspektivli mühitə və maliyyə resurslarına ehtiyac var.
Akademik Əli Abbasov, həmçinin müxtəlif dövlət şirkətlərinin YT Parkın rezidentliyinə qəbul edilməsi, ali təhsil müəssisələrilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi, YT Parkın İnvestisiya Fondunun yaradılması, rəqəmsal xidmətlərin genişləndirilməsi, intellektual məhsulların reyestrinin formalaşdırılması, innovasiya ekosisteminin sağlamlaşdırılması məqsədilə uyğun qanunvericilik bazasının hazırlanması, parkın inkubasiya fəaliyyətinin bərpa edilməsi, o cümlədən dövlət təşkilatları və AMEA-nın institutlarının birgə iştirakı ilə yeni müəssisələrin təsis edilməsi və s. istiqamətlərdə müvafiq təkliflər səsləndirib. O, gələcək inkişaf perspektivində nəzərdə tutulan müddəaların həyata keçirilməsinin YT Parkın iqtisadi və intellektual potensialının inkişafına, AMEA-nın büdcədənkənar vəsaitlərinin artmasına, yerli və xarici investorların ölkəyə cəlbinə təkan verəcəyini söyləyib.
İclasda strateji hədəflərə nail olmaq üçün kifayət qədər geniş perspektivlərə malik olan YT Parkda layihələrin tətbiqi ilə bağlı müxtəlif təkliflər səsləndirilib, fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələrdə AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyli və İbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - Dilqəm Tağıyev, İradə Hüseynova, Rasim Əliquliyev, AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov, İşlər idarəsinin müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Elton Məmmədov, AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov və Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi-Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev iştirak ediblər.
Onlayn tədbirdə çıxış edən AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2016-cı ildə qəbul edilən "Elm haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunu elmtutumlu yeni texnologiyaların və yüksək texniki səviyyəli məhsulların işlənib hazırlanmasına və istehsalata tətbiqinə geniş imkanlar açır. Digər ölkələrdə mövcud olan Yüksək Texnologiyalar parklarının imkanlarının öyrənilməsinin zəruriliyinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə beynəlxalq təcrübənin AMEA YT Parkın gələcək fəaliyyətinə müsbət töhfə verəcəyini vurğulayıb. Akademik, o cümlədən perspektivli patentlərin istehsalatda tətbiqinin vacibliyini bildirib və akademiya alimlərinin yeni nailiyyətləri barədə AMEA Rəyasət Heyətinin mətbu orqanı olan "Elm" qəzetində mütəmadi məqalələrin dərc edildiyini söyləyib.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev milli iqtisadiyyatımıza töhfə vermək, eləcə də ölkədən xaricə valyuta axınının qarşısını almaq məqsədilə respublikanın təhsil və elmi müəssisələrinin tələbatları ilə bağlı monitorinqlərin aparılmasını və onların ehtiyaclarının qarşılanmasını təklif edib.
İclasda, həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində patent mərkəzinin yaradılması barədə təkliflər səsləndirilib.
Sonda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev çıxış edərək AMEA YT Parkın müasir tələblərə cavab verən və ölkə iqtisadiyyatına mühüm töhfələr verən quruma çevrilməsi, akademiya alimlərinin bugünə qədər əldə etdikləri patentlərin araşdırılması və perspektivli layihələrin maliyyələşdirilməsi, həmçinin postpandemiya dövründə respublikanın təhsil və elmi müəssisələrinin tələbatları ilə bağlı dəyirmi masaların keçirilməsi üçün müəyyən tapşırıqlar verib.

Состоялось онлайн-заседание Президиума НАНА
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев сообщил, что на заседании будут обсуждаться вопросы, связанные с деятельностью Парка высоких технологий НАНА (Парк ВТ). Академик Рамиз Мехтиев отметил, что созданный по Распоряжению Президента Ильхама Алиева Парк высоких технологий играет особую роль в сфере коммерциализации науки и трансфере технологий в нашей стране.
Затем директор Парка ВТ, академик Али Аббасов выступил с презентацией о нынешнем состоянии дел в Парке высоких технологий НАНА и перспективах его дальнейшего развития. Говоря о необходимости применения высоких технологий в инновациях и экономике, Али Аббасов подчеркнул, что основным способом обеспечения высокой динамики проектов, нацеленных на развитие парка, является применение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в ходе реализации целенаправленных инновационных программ, опираясь при этом на мультидисциплинарный подход. Рассказав о функционирующих в странах-участницах СНГ парках высоких технологий, их источниках инвестиций, резидентах и реализуемых ими инновационных проектах, академик отметил, что для достижения успехов в данной сфере есть необходимость в национальном кадровом потенциале, перспективной среде и финансовых ресурсах.
Академик Али Аббасов озвучил соответствующие предложения по таким вопросам, как принятие различных государственных компаний в резидентство Парка ВТ, усиление сотрудничества с высшими учебными заведениями, создание Инвестиционного фонда Парка ВТ, расширение цифровых услуг, формирование реестра интеллектуальной продукции, разработка законодательной базы для оздоровления инновационной экосистемы, восстановление инкубационной деятельности парка, в том числе создание новых учреждений при совместном участии государственных организаций и институтов НАНА и т.д. Он сообщил, что реализация предусмотренных мероприятий, нацеленных на дальнейшее развитие, будет способствовать развитию экономического и интеллектуального потенциала Парка ВТ, росту внебюджетных средств НАНА и привлечению местных и зарубежных инвесторов.
На заседании были озвучены различные предложения, связанные с применением проектов в Парке ВТ, имеющем достаточно широкие перспективы для достижения стратегических целей. В дискуссиях приняли участие первые вице-президенты НАНА, академики Иса Габиббейли и Ибрагим Гулиев, вице-президенты НАНА, академики Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова, Расим Алигулиев, академик-секретарь НАНА, член-корреспондент Аминага Садыгов, начальник Управления делами, доктор технических наук, профессор Эльтон Мамедов, директор Института нефтехимических процессов НАНА, академик Вагиф Аббасов и директор Научно-исследовательского института прикладной математики Бакинского Государственного Университета, академик Фикрет Алиев.
В своем выступлении на онлайн-мероприятии первый вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что принятый в 2016 году Закон Азербайджанской Республики «О науке» открывает широкие возможности для разработки и применения в производстве наукоемких новых технологий и высокотехнической продукции. Сказав, что необходимо изучить возможности парков высоких технологий, которые существуют в других странах, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что применение международного опыта в данной сфере принесет ощутимую пользу для дальнейшей деятельности Парка ВТ. Академик также рассказал о значении применения перспективных патентов в производстве и отметил, что в печатном органе Президиума НАНА – газете «Элм» («Наука») регулярно публикуются статьи о новых достижениях ученых академии.
Затем выступил вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев. Ученый предложил проводить мониторинги для выявления потребностей образовательных и научных учреждений республики и удовлетворять эти нужды, отметив, что таким образом можно добиться еще большего развития национальной экономики и предотвратить отток капитала из страны за рубеж.
На заседании также были озвучены предложения по созданию при Президиуме НАНА Патентного центра.
Далее выступил президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев. Руководитель НАНА дал соответствующие поручения, нацеленные на превращение Парка ВТ в организацию, отвечающую современным требованиям и приносящую весомую пользу экономике страны, рассмотрение полученных учеными академии патентов и финансирование перспективных проектов, а также проведение в период пост-пандемии круглых столов для выявления потребностей образовательных и научных учреждений республики.