AMEA Botanika İnstitutunda 3 iyun 2020-cu il tarixində keçirilən elmi şuranın növbəti iclasında İnstitutunun fəaliyyətinə dair bir sıra məsələlər müzakirə olunub. İclası İnstitutun direktoru akademik V.M.Əli-zadə açaraq xüsusi karantin rejimi müddətində İnstitutun elmi-təşkilati fəaliyyət barədə məlumat verib. 2020-ci ilin yarımillik hesabatlarına dair hazırlıq işlərinə başlandığını qeyd edən V.M.Əli-zadə ekspedisiyaların bərpası, həmçinin, Qırmızı Kitabin III nəşri üçün seçilmiş bitki və göbələk növlərinə dair vacib məlumatların toplanılması üzrə müəyyən tapşırıqlar verib.
İnstitutun elmi katibi b.ü.f.d. X.C.Xəlilova elmi şura üzvlərinə Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunması və davamlı istifadəsinə dair 2017-2020-ci illər üçün Milli Strategiyanın Tədbirlər Planını xatırladaraq strateji məqsədlər, milli hədəflər və fəaliyyətləri İnstitutun müvafiq şöbə və laboratoriyalarının öz hesabatlarında nəzərə almalarının zəruriliyini vurğulayıb. Mikologiya laboratoriyasının müdiri b.e.d. D.N.Ağayeva “Plant and Fungal Research” jurnalının 4-cü nəşrinin tərtibatı üzrə aparılan işlərdən danışıb. Həmçinin, Azərbaycan Botaniklər Cəmiyyətinin elmi əsərlərinin çap olunmasına dair məsələləri diqqətə çatdırıb. Sonda V.M.Əlizadə qısa müddət ərzində cəmiyyətin redaksiya heyətinin formalaşdırılması və sənədləşdirilməsinə dair göstəriş verib.

На очередном заседании Ученого совета, состоявшемся 3 июня 2020 года в Институте ботаники НАНА, обсуждался ряд вопросов, касающихся деятельности Института. Открывая совещание, директор института академик В.М. Али-заде проинформировала о научной и организационной деятельности института в условиях особого карантинного режима. Отмечая, что началась подготовка к полугодовым отчетам за 2020 год, В.М. Али-заде дала определенные указания по восстановлению экспедиций, а также по сбору важной информации о видах растений и грибов, отобранных для III –го издания Красной книги.
Ученый секретарь института д.б.н. Х.К.Халилова, ссылаясь на План действий Национальной стратегии по охране и устойчивому использованию биологического разнообразия в Азербайджанской Республике на 2017–2020 годы, подчеркнула необходимость учитывать в своих отчетах стратегические цели, национальные цели и деятельность соответствующих отделов и лабораторий Института.
Заведующий лабораторией микологии д.б.н. Д.Н. Агаева рассказала о работе, проведенной по оформлению 4-го издания журнала «Plant and Fungal Research». Она также затронула вопросы публикации научных работ Азербайджанского ботанического общества. В итоге В.М. Али-заде поручила сформировать и документировать редакционный состав общества в короткие сроки.