İyunun 10-da AMEA-nın 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş onlayn Ümumi yığıncağı keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Ümumi yığıncağın gündəliyindəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Azərbaycan elminin inkişafında xüsusi xidmətləri olmuş və dünyasını dəyişmiş görkəmli alimlərin xatirələri bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra akademik Ramiz Mehdiyev giriş nitqi ilə çıxış edərək, 2019-cu ildə elm sahəsində bir sıra uğurların əldə edildiyini və dövlət başçısının hər il olduğu kimi, bu il də Azərbaycan elminin inkişafına xüsusi diqqət yetirdiyini, elm sahəsinin inkişafı ilə bağlı mühüm qərarlar qəbul etdiyini bildirib. O, ölkə Prezidentinin fərman və sərəncamlarını, tapşırıqlarını rəhbər tutaraq, AMEA-nın uğurla fəaliyyət göstərdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, elmi-texniki potensialın qorunub sax­lanılması və inki­şaf etdirilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmi tədqiqatların əlaqələndirilməsi, elmi araşdırmaların ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafına yönəldilməsi AMEA-da həyata keçirilən işlərin əsasını təşkil edib.
Akademik Ramiz Mehdiyev hesabat ilində AMEA-nın Ümumi yığıncağında Akademiyanın Rəyasət Heyətinin yeni tərkibinin təsdiq edildiyini, “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün Milli İnkişaf Proqramı”nın qəbul edildiyini, elmimizin yeni prioritet istiqamətlərinin müəyyənləşdirildiyini, Akademiya Nizamnaməsinə bir sıra mühüm əlavə və dəyişikliklər olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturu müəyyənləşdirilib, Akademiyanın kadr təminatı, maliyyələşdirilməsi, innovasiya siyasəti sahəsində müşahidə olunan bir sıra neqativ hallar aradan qaldırıldıb. AMEA rəhbəri hazırda beynəlxalq elmi əməkdaşlıq, elm və təhsilin inteqrasiyası, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı, innovasiya siyasətinin yeni əsaslarla qurulması, büdcədənkənar vəsaitlərin əldə edilməsi, Akademiyanın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi istiqamətində işlərin davam etdirildiyini deyib.
O, həmçinin koronavirus pandemiyasının bütün bəşəriyyət üçün ciddi bir təhdidə çevrildiyi bir dövrdə Prezident İlham Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi ilə kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini, bu istiqamətdə düşünülmüş siyasət və çoxşaxəli qabaqlayıcı tədbirlərin öz müsbət nəticələrini verdiyini, insanların sağlamlığının qorunması və əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi üçün bütün lazımi işlərin görüldüyünü qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycan bu sahədə bir sıra beynəlxalq miqyaslı təşəbbüslərin də müəllifidir. Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının və Qoşulmama Hərəkatının Zirvə görüşlərinin keçirilməsi ilə bağlı ölkə başçısının təşəbbüslərini xüsusilə qeyd edən akademik Ramiz Mehdiyev bu tədbirlərdə aparılan müzakirələrin, qəbul olunmuş qərarların pandemiya böhranından çıxmaq üçün beynəlxalq birliyə mühüm töhfə olduğunu və koronavirusla mübarizənin Azərbaycan modelinin dünyanın bir sıra nüfuzlu beynəlxalq qurumları, o cümlədən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri pandemiya və onun doğurduğu reallıqların bütün dünyada fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatların inkişaf etdirilməsi zərurətini bir daha təsdiqlədiyini deyərək, respublikada bu istiqamətdə tədqiqatların əsas mərkəzi olan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının qarşısında bir sıra mühüm vəzifələrin dayandığını bildirib. O, rəhbərlik etdiyi qurumda pandemiya ilə mübarizə və postpandemiya dövründə qarşıda duran vəzifələrə dair artıq müvafiq təkliflərin hazırlandığını, konkret vəzifələrin müəyyənləşdirildiyini bildirib. Alim, ilk növbədə, biologiya və tibb elmlərinə diqqətin artırılmasını, xüsusilə də, molekulyar biotexnologiya, mikrobiologiya, immunologiya, virusologiya və infeksion xəstəliklər sahəsində tədqiqatların daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, eləcə də ictimai və humanitar elmlərin qarşısında mühüm vəzifələrin dayandığını, sosiologiya, iqtisadiyyat və digər elmi istiqamətlərin yeni səviyyədə inteqrasiyasına, multidissiplinar tədqiqatların genişləndirilməsinə ciddi ehtiyac olduğunu, ölkədə qeyri-neft sektorunun inkişafı, iqtisadi sektorların şaxələndirilməsi, neft və qaz gəlirlərindən asılılığın azaldılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü qeyd edib. Bildirib ki, Akademiya biliklər cəmiyyəti quruculuğunda daha yaxından iştirak etməli olduğunu bir vəzifə kimi müəyyənləşdirib. Akademik Ramiz Mehdiyev əlavə edib ki, alimlər milli iqtisadi təhlükəsizliyin tələblərinə müvafiq yeni iqtisadi modellərin işlənilib hazırlanmasına dəstək verməli, bio, nano, informasiya texnologiyaları və s. kimi aktual elmi istiqamətləri tədqiq etməli, milli proqram məhsulları sənayesinin formalaşması istiqamətində zəruri araşdırmalar aparmalıdırlar.
Sonra Akademiyanın 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov məruzə edib. O, bildirib ki, 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev elm sahəsi ilə bağlı 40-a yaxın fərman və sərəncam imzalayıb. Əminağa Sadıqov qeyd edib ki, AMEA-nın alimləri sənayenin, kənd təsərrüfatının, ümumilikdə ölkə iqtisadiyyatının, incəsənət və mədəniyyətin, səhiyyənin inkişafına, Azərbaycanın tarixinin və dilinin araşdırılmasına, qorunub saxlanılmasına xidmət edən, sosial məsələlərə dair 20-ə yaxın dövlət proqramının icrasında iştirak edib, bir sıra elmi tədqiqat işlərini və digər layihələri həyata keçiriblər.
Əminağa Sadıqov hesabat ilində AMEA-nın 23 oktyabr 2019-cu il ta­rix­li Ümu­mi yı­ğın­ca­ğın­da akademik Ramiz Mehdiyevin yekdilliklə AMEA-nın prezidenti seçildiyini və ölkə Prezidentinin 2019-cu il 23 oktyabr tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti vəzifəsinə təsdiq edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Ümu­mi yı­ğın­ca­qda, həmçinin AMEA Rə­ya­sət He­yə­ti­nin ye­ni tər­ki­bi müəyyənləşib, akademik İsa Həbibbəyli və akademik İbrahim Quliyev AMEA-nın birinci vitse-prezidenti vəzifələrinə seçiliblər. Ümu­mi yı­ğın­ca­ğın mü­va­fiq qə­rar­la­rı ilə AMEA Ni­zam­na­mə Ko­mis­si­ya­sı­nın səd­ri və tər­ki­bi təs­diq edil­ib, habelə Azər­bay­can Mil­li Elm­lər Aka­de­mi­ya­sı­nın Ni­zam­na­mə­sinə tək­lif olunan əla­və və də­yi­şik­lik­lər qə­bul olunub­, təsdiq edilməsi üçün ölkə Prezidentinə təqdim edilib. Dövlət başçısının 10 aprel 2020-ci il tarixli 986 nömrəli fərmanı ilə AMEA-nın Nizamnaməsinə müvafiq dəyişikliklər təsdiq edilib.
Akademik-katib əlavə edib ki, AMEA-nın Ümu­mi yı­ğın­ca­ğın­ın 28 de­kabr 2019-cu il ta­rix­li qərarı ilə “AMEA-nın 2020-2025-ci il­lər üçün in­ki­şaf proq­ra­mı” təs­diq edil­ib. İn­ki­şaf proq­ra­mı növ­bə­ti beş il üçün el­mi təd­qi­qat­la­rın prio­ri­tet istiqamətlərinin mü­əy­yən edil­mə­si, struk­tur is­la­hat­la­rı­nın apa­rıl­ma­sı, ida­rə­et­mə­nin tək­mil­ləş­di­ril­mə­si, el­mi inf­rast­ruk­tu­run mo­dern­ləş­di­ril­mə­si, elm, təh­sil və iq­ti­sa­diy­ya­tın in­teq­ra­si­ya­sı­, el­min ma­liy­yə­ləş­di­ril­mə­si­, alim­lə­rin so­si­al tə­mi­na­tı­nın yax­şı­laş­dı­rıl­ma­sı kimi mə­sə­lə­lə­ri əha­tə edir.
O, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturunun, idarəetmə və təşkilati sisteminin təkmilləşdirildiyini, elmi müəssisələrin fəaliyyətinin məqsədyönlü koordinasiyası üçün bir sıra mühüm tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Əminağa Sadıqov qeyd edib ki, hesabat ilində AMEA-nın elmi bölmələrinə daxil olan elmi müəssisələrdə 147 prob­le­m çərçivəsində 542 möv­zu üz­rə 1618 elmi tədqiqat işi aparılıb, onlardan 34 iş tətbiq olunub. 159 qrant üzrə işlər davam etdirilib, 36 patent alınıb.
Alim əlavə edib ki, hesabat ilində AMEA-nın el­mi müəs­si­sə­lə­r­ində 139 mühüm el­mi nə­­ticə əldə olunub. Akademiyanın alimləri tərəfindən 518 ki­tab, 9431 mə­qalə və te­zis, o cüm­lə­dən xa­ric­də 3107 mə­qalə və tezis çap etdiril­ib. İmpakt faktorlu jurnallarda dərc olunmuş 1051 məqaləyə 20500-dən çox istinad olunub.  Azərbaycanın elm və ali təhsil müəssisələrindən "Web of Science" bazasına bütün dövr ərzində (1975-2019) 17 mindən çox elmi əsər daxil olub. Bu elmi əsərlərin 12 mindən çoxu (71%-dən çoxu) AMEA-nın payına düşür. 2019-cu ildə "Web of Science" bazasına AMEA-nın 708 elmi əsəri daxil olub və bu əsərlərə 2000-ə yaxın istinad olunub. Onun sözlərinə görə, dünyanın nüfuzlu "Scopus" bazasında 2019-cu ildə dünya üzrə 5637 universitet və müəssisələr arasında AMEA 775-ci yerdədir. Bu bazada AMEA-nın elmi reytinqi həm Cənubi Qafqaz ölkələrinin, həm də Orta Asiya ölkələrinin akademiyaları sırasında sosial göstəricilər üzrə birinci yerdədir. Hazırda AMEA-nın 68 elmi jurnalının 5-i "Web of Science" bazasına daxildir.
Akademik-katib bildirib ki, ölkədə aparılan elmi tədqiqat işlərini əlaqələndirmək, müxtəlif elmi strukturları birgə tədqiqatlara cəlb etmək, elm və texnikanın nailiyyətlərinin təcrübədə istifadə edilməsinə kömək məqsədilə 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının və AMEA Rəyasət Heyətinin birgə iclasında elmi istiqamətlər üzrə 38 yeni elmi şuranın yaradılması haqqında birgə qərar qəbul edilib. Hesabat ilində Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının elmi şuralarında respublika üzrə qeydiyyata alınmış dissertasiya mövzuları haqqında məlumatların əlçatanlığının təmin edilməsi məqsədilə 2010-2019-cu illər üzrə qeydiyyata alınmış fəlsəfə doktorluğu üzrə 8054, elmlər doktorluğu üzrə 1416 dissertasiya mövzusu haqqında məlumatlar illər üzrə sistemləşdirilib və şuraların web-saytlarında yerləşdirilib. Həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə elmi istiqamətlər üzrə elmi şuralar haqqında Əsasnamə və elmi istiqamətlər üzrə elmi şuraların tərkibi təsdiq edilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 30 yanvar tarixli qərarı ilə Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının tərkibi 15 nəfərdən 26 nəfərə qaldırılıb.
"Elmlə təhsilin inteqrasiyası məsələsi də hər zaman AMEA-nın fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi diqqət mərkəzində olmuşdur", -deyə bildirən Ə.Sadıqov qeyd edib ki, AMEA-nın elmi müəssiə, idarə və təşkilatlarında çalışan əməkdaşların ümumi sayı 10036 nəfərdir. Elmi işçilərin ümumi sayı 4700, o cümlədən 581 nəfəri elmlər doktoru, 1925 nəfəri fəlsəfə doktorudur. Bildirilib ki, AMEA-nın tərkbi 168 üzvdən (67 həqiqi üzv, 101 müxbir üzv) ibarətdir. AMEA-nın doktoranturasına fəlsəfə doktoru hazırlığı proqramı üzrə 100 nəfər, elmlər doktoru hazırlığı üzrə 31 nəfər (12 əyani, 19 qiyabi), AMEA-nın dissertanturasına fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 68, elmlər doktoru hazırlığı üzrə 107 nəfər qəbul olub.
Azərbaycanda doktorantura təhsilinin Avropa ali təhsil məkanının tələblərinə uyğun yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun dəstəyi ilə “Nizami” layihəsi çərçivəsində doktorantura təhsili üzrə milli idarəetmə portalı yaradıldığını nəzərə çatdıran akademik-katib doktorant və tədqiqatçıların mübadiləsini həyata keçirmək və birgə elmi araşdırmalar aparmaq məqsədilə AMEA ilə Fransanın Monpelye Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında çərçivə sazişinin imzalandığını, həmçinin doktorantura təhsili ilə bağlı nümunəvi fərdi müqavilənin hazırlandığını bildirib.
Bildirilib ki, Dövlət İmtahan Mərkəzinin müvafiq əmri ilə AMEA-nın magistraturasına 22 ixtisas üzrə 120 nəfər qəbul edilib. 2018/2019-cu tədris ilində 12 ixtisas və 37 ixtisaslaşma üzrə 63 tələbə AMEA-nın magistraturasını bitirib.
AMEA-nın elmi müəssisələrində ali təhsil müəssisələrinin 10-dan çox baza kafedrası fəaliyyət göstərir. Ali təhsil müəssisələrində yaradılmış SABAH qruplarında təhsil alan tələbələr hesabat ilində AMEA-nın elmi müəssisələrində elmi təcrübə keçib. 2019-cu ildə alimlərimiz Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Dövlət İmtahan Mərkəzi ilə birlikdə 30-dək dərslik və dərs vəsaiti nəşr etdirib, tədris proqramları hazıryıblar.
Alimin sözlərinə görə, 2019-cu ildə AMEA-nın beynəlxalq elmi əlaqələri daha da genişlənib. AMEA-nın 500-dən çox əməkdaşı xarici ezamiyyələrdə olub, müxtəlif ölkələrdən olan həmkarları ilə tədqim etdikləri ikitərəfli və çoxtərəfli müştərək layihələrin qalibi olublar. “Horizon - 2020” proqramı üzrə 2, Koreyanın Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutunun (STEPİ) dəstəyilə 1, Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzinin dəstəyilə 8 layihənin icrası, həmçinin CERN və BNTİ ilə birlikdə ATLAS və ALICE layihələri çərçivəsində tədqiqatlar davam etdirilib.
Hesabat ilində AMEA ilə müxtəlif ölkələrin təşkilatları arasında alim və mütəxəssislərin mübadilə göstəriciləri üzrə Türkiyə və Rusiya ilk yerləri tutur. Bundan əlavə, MDB ölkələrindən Qazaxıstan və Özbəkistanla, qərb ölkələrindən İngiltərə və Avstriya ilə, şərq ölkələrindən Yaponiya və Koreya ilə alim və mütəxəssislərin mübadiləsi həyata keçirilib.
Əminağa Sadıqov 2019-cu ildə e-Azərbaycanın bir seqmenti olan e-elmin  və elmin informasiya təminatının formalaşdırılması və inkişafı istiqamətində işlərin davam etdirildiyini, bir sıra nəticələr əldə olunduğunu diqqətə çatdıraraq, müxtəlif təyinatlı informasiya sistemləri və veb-saytların istifadəyə verildiyini bildirib. Vurğulanıb ki, elektron elm mühitinə kiber-fiziki sistemlərin inteqrasiyası məsələləri tədqiq olunmuş və effektiv  həlləri təqdim olunmuş, vətəndaş elmi layihələrinin formalaşdırılması məsələləri tədqiq olunmuş və ümumiləşdirilmiş konseptual modeli işlənmişdir. Elektron elmin şəbəkə platforması olan "AzScienceNet" Elm Kompüter Şəbəkəsinin infrastrukturunun genişləndirilməsi, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının resurslarının AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzində saxlanılması və hostinq xidmətlərinin dəstəklənməsi, onun resurslarından səmərəli istifadə olunması, həmçinin Avropanın onlayn elm və təhsil mühitinə inteqrasiyası ilə əlaqədar işlər davam etdirilib.
Bildirilib ki, AMEA rəhbərliyi tərəfindən gənclər siyasəti hər il olduğu kimi, 2019-cu ildə də uğurla davam etdirilmişdir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasını təşkil edən 3000-dən artıq tələbə, magistr, doktorant və alim sayına, eləcə də bilik potensialına görə günümüzdə respublikanın ən böyük intellektual qüvvəsi hesab edilir. “Ma­gistr-2019”, “Gənc qadınlar elmdə”, “Gənc kimyaçılar elmdə” kimi bir sıra müsabiqələr, AMEA-da 35 yaşadək elmlər doktoru elmi dərəcəsi almış gənc alimlər üçün təsis edilib və digər mükafatlar gənc alimlərin intellektual fəaliyyətinin dəstəklənməsi və elmə həvəsləndirilməsi məqsədini daşıyıb.
Çıxışının sonunda AMEA-nın akademik-katibi Əminağa Sadıqov AMEA-nın qarşısında duran problem və perspektivlərdən danışaraq, qeyri-neft sektorunun inkişafı, elmi nəticələrin kommersiyalaşdırılması və innovasiya fəaliyyətinin gücləndirilməsi ilə bağlı məqsədyönlü tədbirlər görülməsinin zəruriliyindən söz açıb. “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün İnkişaf Proqramı”nın icrasından irəli gələn məsələləri və elmin qlobal çağırışlara uyğun inkişafını təmin etmək məqsədilə bir sıra vəzifələrin həyata keçirilməsinin məqsədəuyğunluğunu qeyd edib.
Sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri – akademik İsa Həbibbəyli və akademik İbrahim Quliyev, vitse-prezidentlər – akademik Tofiq Nağıyev, akademik Dilqəm Tağıyev, akademik İradə Hüseynova və akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək AMEA-nın 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı yüksək qiymətləndiriblər. Onlar rəhbərlik etdikləri elmi bölmələrə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatların əldə etdikləri ən mühüm nailiyyətlərdən söz açıb, bölmələrin qarşısında duran problem və vəzifələri müəyyənləşdirib, Azərbaycan elminin inkişafı ilə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.
Daha sonra AMEA-nın akademik-katibi AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov Akademiya üzvlərinin hesabata verdikləri qiymətlər və AMEA-nın ümumi yığıncağının onun əsasında hazırlanmış qərar layihəsini səsləndirib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik Ramiz Mehdiyev Akademiya üzvlərinin elektron poçt vasitəsilə təqdim etdikləri rəy, təklif və səslərini də nəzərə alaraq, qərar layihəsini səsə qoyub. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, AMEA-nın 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı təsdiq edilib.
İclasda digər bir sıra elmi-təşkilati məsələlərə də baxılıb. AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində Sərbəst Elektron Resurslar Mərkəzinin yaradılması, AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun adının dəyişdirilərək Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu adlandırılması, AMEA-nın Quba Regional Elmi Mərkəzinin yaradılması ilə əlaqədar məsələlər müzakirə olunub, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonda AMEA-nın prezidenti yekun nitqində Akademiyanın qarşısında yeni və daha mühüm vəzifələrin dayandığını, alimlərimizin bütün potensialını səfərbər edib ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi çoxşaxəli islahatlara həm elmi nailiyyətlər, həm də aktiv vətəndaş mövqeyi ilə dəstək verməli olduqlarını qeyd edib.

ANAS General Online Meeting Held
On June 10, General Online Meeting of the Azerbaijan National Academy of Sciences dedicated to the results of scientific, scientific and organizational activities of ANAS in 2019was held.
Initially, President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev acquainted the participants with the issues on the agenda.
At the meeting, a minute of silence was honored the memory of the late scientists who made a significant contribution to the development of domestic science.
Then, academician Ramiz Mehdiyev made an opening speech in which he noted that in 2019, considerable successes were achieved in the scientific field. Having said that the head of state always pays special attention to the development of science in Azerbaijan, the academician added that in his activity ANAS is guided by decrees, orders and instructions of President Ilham Aliyev. He said that the main activities of the Academy were measures aimed at preserving and developing scientific and technical potential, training highly specialized personnel, coordinating scientific research, and directing research results to the country's socio-economic, cultural and moral development.
Academician Ramiz Mehdiyev noted that at the last General Meeting of ANAS, the new composition of the Presidium of the Academy was approved, the “National Program for the Development of ANAS for the 2020-2025s” was adopted, new priority directions for the development of domestic science were identified, important changes and additions were made to the Charter of the Academy. In addition, over the past period, a new structure of the apparatus of the Presidium of ANAS was determined, some negative cases observed in staffing, financing and innovation policy were eliminated. The ANAS leader said that comprehensive measures aimed at international scientific cooperation, the integration of science and education, training highly specialized personnel, building innovative policies on new foundations, obtaining extrabudgetary funds, and strengthening the material and technical base of the Academy continue to be implemented.
Academician Ramiz Mehdiyev also noted that at a time when the coronavirus pandemic became a serious test for all mankind, comprehensive measures were taken under the direct supervision of President Ilham Aliyev, thanks to a sound policy and multifaceted proactive measures, positive results were obtained aimed at protecting human health and ensuring social protection of the population. He said that Azerbaijan is the author of a number of international initiatives in this area. Emphasizing the initiatives of the head of state in connection with the summits of the Cooperation Council of Turkic-speaking States and the Non-Aligned Movement, Academician Ramiz Mehdiyev added that the discussions that took place at these events and the resolutions adopted made a significant contribution to the process of overcoming the crisis created by the pandemic; The Azerbaijani model of the fight against coronavirus was highly praised by reputable international organizations of the world, including the World Health Organization.
ANAS leader noted that the pandemic and emerging new realities once again emphasized the need for the development of fundamental and applied scientific research around the world; The National Academy of Sciences of Azerbaijan, which is the main center of such research in the country, faces important tasks. He said that the organization he led had already prepared relevant proposals to combat the pandemic and the challenges facing the post-pandemic period, identified specific tasks. The scientist emphasized that in the first place it is necessary to pay attention to the development of biological and medical sciences, to further expand research in the field of molecular biotechnology, microbiology, immunology, virology and infectious diseases. The academician noted that social and human sciences also face important tasks, there is a serious need for integrating sociology, economics and other scientific sectors at a new level, expanding multidisciplinary research; important measures are being taken in the country to develop the non-oil sector, branch out economic sectors, and reduce dependence on oil and gas revenues. He added that one of the important tasks of the Academy is to participate more actively in building a knowledge society. Academician Ramiz Mehdiyev emphasized that scientists should participate in the development of new economic models in accordance with the requirements of national economic security, study such relevant scientific fields as bio, nano, information technologies, etc., conduct the necessary research aimed at the formation of a national industry software products.
Then the academician-secretary of ANAS, corresponding member of Aminaga Sadigov delivered a lecture on the scientific, scientific and organizational activities of the Academy in 2019. He noted that in 2019, President of Azerbaijan Ilham Aliyev signed about 40 decrees and orders in the field of science. A. Sadigov brought to the attention that ANAS scientists took part in the implementation of about 20 state programs covering social issues serving the development of industry, agriculture, the country's economy, art and culture, healthcare, research and preservation of the history and language of Azerbaijan. performed a number of research projects and other projects.
Aminaga Sadigov noted that academician Ramiz Mehdiyev was unanimously elected President of ANAS at the General Meeting of ANAS on October 23, 2019 and was approved as president of the Azerbaijan National Academy of Sciences by order of the President of the Republic of Azerbaijan on October 23, 2019. The new composition of the Presidium of ANAS was also determined at the General Meeting, academician Isa Habibbayli and academician Ibrahim Guliyev were elected as the first vice-president of ANAS.
The relevant decisions of the General Meeting approved the chairman and composition of the ANAS Statutory Commission, as well as the proposed additions and amendments to the Charter of the National Academy of Sciences of Azerbaijan were adopted and submitted for approval to the President of the country. Corresponding amendments to the Charter of ANAS were approved by Decree of the President of the country dated April 10, 2020 No. 986.
The academician-secretary added that the “ANAS Development Program for 2020–2025” was approved by the decision of the ANAS General Meeting of December 28, 2019. The development program for the next five years covers the identification of priority areas of scientific research, carrying out structural reforms and improving management, modernizing the scientific infrastructure, strengthening the integration of science, education and the economy, improving the financing of science, improving the social security of scientists and other issues.
He also noted that the new structure, management system and organizational system of the Presidium of ANAS has been improved, a number of important measures have been taken for the purposeful coordination of the activities of scientific institutions.
Aminaga Sadigov noted that in the reporting year, 1618 research works on 542 topics, covering 147 problems, 34 of which found their practical application, were carried out in scientific institutions that are part of the scientific divisions of ANAS. Work continued on 159 grants, 36 patents received.
The scientist added that in the reporting year 139 important scientific results were obtained in the scientific institutions of ANAS. Academy scientists published 518 books, published 9431 articles and abstracts, including 3107 articles and abstracts were published abroad. 1,051 articles published in impact factor journals have been cited more than 20,500 times. Over the entire period (1975-2019), more than 17,000 scientific works were included in the database “Web of Science” from domestic scientific and higher educational institutions. More than 12,000 (more than 71%) of these scientific works are accounted for by ANAS. In 2019, 708 scientific works of ANAS were included in the Web of Science database, and these works were cited more than 2,000 times. According to him, in 2019 ANAS took 775th place among 5637 universities and research institutions in the world in the Scopus database. According to social indicators, the ANAS scientific rating ranks first among the academies of the South Caucasus and Central Asia. Currently, 5 of 68 ANAS scientific journals are included in the Web of Science database.
In order to coordinate scientific research in the country, attract various scientific structures to joint research, promote the application of science and technology in practice, in 2019 at a joint meeting of the Council for the Coordination of Scientific Research and the Presidium of ANAS, a joint decision was made on Creation of 38 new scientific councils in scientific fields. In order to ensure the availability of information on the topics of dissertations registered in the scientific councils of the Council for the Coordination of Scientific Research in the reporting year, information on 8054 master's and 1416 doctoral dissertations registered in 2010-2019 was systematized by year and posted on the websites of councils . Also, the Regulation on scientific councils in scientific areas and the composition of scientific councils in scientific areas were approved by a corresponding decision of the Presidium of ANAS, the academician-secretary noted.
It was noted that by the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated January 30, 2020, the composition of the Council for the Coordination of Scientific Research was increased from 15 to 26 people.
“The issue of the integration of science and education has always been in the spotlight as one of the priorities of ANAS,” said A. Sadigov, noting that the total number of employees working in scientific institutions, departments and organizations of ANAS is 10,036 people. The total number of researchers is 4700, including 581 doctors of sciences and 1925 doctors of philosophy. It was noted that the structure of ANAS coThe ANAS structure consists of 168 members (67 active members, 101 corresponding members). 100 people entered the doctoral program of ANAS according to the program of training for doctors of philosophy, 31 people went to the program of preparation of doctors of science (12 full-time, 19 correspondence), 68 people went to the dissertation of ANAS according to the program of training doctors of philosophy, 107 people - according to the program of training doctors.
Noting that within the framework of the Nizami project, with the support of the Institute of Information Technologies, a national management portal for doctoral studies was created with the aim of restructuring and developing doctoral studies in Azerbaijan in accordance with the requirements of the European Higher Education Area, the scientific secretary brought to attention that between ANAS and the University of Montpellier France signed a framework cooperation agreement, as well as a model individual agreement in connection with the education in doctoral studies.
It was noted that, by order of the State Examination Center, 120 people were admitted to the magistracy of ANAS in 22 specialties. In the academic year 2018/2019, ANAS graduated from 63 undergraduates in 12 specialties and 37 specializations.
In scientific institutions of ANAS, there are more than 10 basic departments of higher educational institutions. In the reporting year, students enrolled in SABAH groups created in higher educational institutions underwent scientific practice in scientific institutions of ANAS. In 2019, our scientists, together with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the State Examination Center, published about 30 textbooks and teaching aids, developed training programs.
According to the scientist, in 2019 the international scientific relations of ANAS expanded even more. More than 500 ANAS employees were on business trips abroad and won bilateral and multilateral joint projects presented by their colleagues from different countries. Research continued on the implementation of 2 projects under the Horizon 2020 program, 1 with the support of the Korea Institute for Science and Technology Policy (STEPI), 8 with the support of the Ukrainian Science and Technology Center, as well as ATLAS and ALICE projects with CERN and BNTİ.
In the reporting year, Turkey and Russia took first place in terms of the exchange of scientists and specialists between ANAS and organizations of different countries. In addition, there was an exchange of scientists and experts with Kazakhstan and Uzbekistan from the CIS countries, England and Austria from the western countries, as well as Japan and Korea from the eastern countries.
Aminaga Sadigov noted that in 2019, work continued on the formation and development of electronic science and information support for science, which is a segment of electronic Azerbaijan, a number of results were achieved, various information systems and websites were launched. It was noted that the issues of integrating cyberphysical systems into the electronic scientific environment were studied and effective solutions were presented, questions of the formation of civilian scientific projects were studied, and a generalized conceptual model was developed. Work continued on expanding the infrastructure of the AzScienceNet Scientific Computer Network, the electronic science network platform, storing the resources of scientific institutions and ANAS organizations in the AzScienceNet network data center and supporting hosting services, efficient use of its resources, and integration into the European scientific and educational space.
It was noted that youth policy was successfully continued by the ANAS leadership in 2019, like every year. Today, Azerbaijan National Academy of Sciences is considered the largest intellectual force in the country, since it consists of more than 3,000 students, masters, doctoral students and scientists who form the Council of Young Scientists and Specialists. A number of competitions were organized, such as “Master in 2019”, “Young Women in Science”, “Young Chemists in Science” for young scientists under the age of 35 with a doctorate in ANAS, as well as other awards aimed at supporting intellectual the activities of young scientists and the promotion of science.
At the end of his speech, ANAS Academician Secretary Aminaga Sadigov spoke about the problems and prospects facing ANAS, the need for targeted measures to develop the non-oil sector, commercialize scientific results and strengthen innovation. He noted the problems arising in connection with the implementation of the “ANAS Development Program for 2020–2025” and the feasibility of implementing a number of tasks to ensure the development of science in accordance with global challenges.