İyunun 10-da AMEA-nın 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş onlayn Ümumi yığıncağı keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Ümumi yığıncağın gündəliyindəki məsələləri diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Azərbaycan elminin inkişafında xüsusi xidmətləri olmuş və dünyasını dəyişmiş görkəmli alimlərin xatirələri bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra akademik Ramiz Mehdiyev giriş nitqi ilə çıxış edərək, 2019-cu ildə elm sahəsində bir sıra uğurların əldə edildiyini və dövlət başçısının hər il olduğu kimi, bu il də Azərbaycan elminin inkişafına xüsusi diqqət yetirdiyini, elm sahəsinin inkişafı ilə bağlı mühüm qərarlar qəbul etdiyini bildirib. O, ölkə Prezidentinin fərman və sərəncamlarını, tapşırıqlarını rəhbər tutaraq, AMEA-nın uğurla fəaliyyət göstərdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, elmi-texniki potensialın qorunub sax­lanılması və inki­şaf etdirilməsi, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, elmi tədqiqatların əlaqələndirilməsi, elmi araşdırmaların ölkənin sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafına yönəldilməsi AMEA-da həyata keçirilən işlərin əsasını təşkil edib.
Akademik Ramiz Mehdiyev hesabat ilində AMEA-nın Ümumi yığıncağında Akademiyanın Rəyasət Heyətinin yeni tərkibinin təsdiq edildiyini, “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün Milli İnkişaf Proqramı”nın qəbul edildiyini, elmimizin yeni prioritet istiqamətlərinin müəyyənləşdirildiyini, Akademiya Nizamnaməsinə bir sıra mühüm əlavə və dəyişikliklər olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturu müəyyənləşdirilib, Akademiyanın kadr təminatı, maliyyələşdirilməsi, innovasiya siyasəti sahəsində müşahidə olunan bir sıra neqativ hallar aradan qaldırıldıb. AMEA rəhbəri hazırda beynəlxalq elmi əməkdaşlıq, elm və təhsilin inteqrasiyası, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı, innovasiya siyasətinin yeni əsaslarla qurulması, büdcədənkənar vəsaitlərin əldə edilməsi, Akademiyanın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi istiqamətində işlərin davam etdirildiyini deyib.
O, həmçinin koronavirus pandemiyasının bütün bəşəriyyət üçün ciddi bir təhdidə çevrildiyi bir dövrdə Prezident İlham Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi ilə kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini, bu istiqamətdə düşünülmüş siyasət və çoxşaxəli qabaqlayıcı tədbirlərin öz müsbət nəticələrini verdiyini, insanların sağlamlığının qorunması və əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi üçün bütün lazımi işlərin görüldüyünü qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycan bu sahədə bir sıra beynəlxalq miqyaslı təşəbbüslərin də müəllifidir. Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının və Qoşulmama Hərəkatının Zirvə görüşlərinin keçirilməsi ilə bağlı ölkə başçısının təşəbbüslərini xüsusilə qeyd edən akademik Ramiz Mehdiyev bu tədbirlərdə aparılan müzakirələrin, qəbul olunmuş qərarların pandemiya böhranından çıxmaq üçün beynəlxalq birliyə mühüm töhfə olduğunu və koronavirusla mübarizənin Azərbaycan modelinin dünyanın bir sıra nüfuzlu beynəlxalq qurumları, o cümlədən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri pandemiya və onun doğurduğu reallıqların bütün dünyada fundamental və tətbiqi elmi tədqiqatların inkişaf etdirilməsi zərurətini bir daha təsdiqlədiyini deyərək, respublikada bu istiqamətdə tədqiqatların əsas mərkəzi olan Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının qarşısında bir sıra mühüm vəzifələrin dayandığını bildirib. O, rəhbərlik etdiyi qurumda pandemiya ilə mübarizə və postpandemiya dövründə qarşıda duran vəzifələrə dair artıq müvafiq təkliflərin hazırlandığını, konkret vəzifələrin müəyyənləşdirildiyini bildirib. Alim, ilk növbədə, biologiya və tibb elmlərinə diqqətin artırılmasını, xüsusilə də, molekulyar biotexnologiya, mikrobiologiya, immunologiya, virusologiya və infeksion xəstəliklər sahəsində tədqiqatların daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, eləcə də ictimai və humanitar elmlərin qarşısında mühüm vəzifələrin dayandığını, sosiologiya, iqtisadiyyat və digər elmi istiqamətlərin yeni səviyyədə inteqrasiyasına, multidissiplinar tədqiqatların genişləndirilməsinə ciddi ehtiyac olduğunu, ölkədə qeyri-neft sektorunun inkişafı, iqtisadi sektorların şaxələndirilməsi, neft və qaz gəlirlərindən asılılığın azaldılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü qeyd edib. Bildirib ki, Akademiya biliklər cəmiyyəti quruculuğunda daha yaxından iştirak etməli olduğunu bir vəzifə kimi müəyyənləşdirib. Akademik Ramiz Mehdiyev əlavə edib ki, alimlər milli iqtisadi təhlükəsizliyin tələblərinə müvafiq yeni iqtisadi modellərin işlənilib hazırlanmasına dəstək verməli, bio, nano, informasiya texnologiyaları və s. kimi aktual elmi istiqamətləri tədqiq etməli, milli proqram məhsulları sənayesinin formalaşması istiqamətində zəruri araşdırmalar aparmalıdırlar.
Sonra Akademiyanın 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov məruzə edib. O, bildirib ki, 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev elm sahəsi ilə bağlı 40-a yaxın fərman və sərəncam imzalayıb. Əminağa Sadıqov qeyd edib ki, AMEA-nın alimləri sənayenin, kənd təsərrüfatının, ümumilikdə ölkə iqtisadiyyatının, incəsənət və mədəniyyətin, səhiyyənin inkişafına, Azərbaycanın tarixinin və dilinin araşdırılmasına, qorunub saxlanılmasına xidmət edən, sosial məsələlərə dair 20-ə yaxın dövlət proqramının icrasında iştirak edib, bir sıra elmi tədqiqat işlərini və digər layihələri həyata keçiriblər.
Əminağa Sadıqov hesabat ilində AMEA-nın 23 oktyabr 2019-cu il ta­rix­li Ümu­mi yı­ğın­ca­ğın­da akademik Ramiz Mehdiyevin yekdilliklə AMEA-nın prezidenti seçildiyini və ölkə Prezidentinin 2019-cu il 23 oktyabr tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti vəzifəsinə təsdiq edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, Ümu­mi yı­ğın­ca­qda, həmçinin AMEA Rə­ya­sət He­yə­ti­nin ye­ni tər­ki­bi müəyyənləşib, akademik İsa Həbibbəyli və akademik İbrahim Quliyev AMEA-nın birinci vitse-prezidenti vəzifələrinə seçiliblər. Ümu­mi yı­ğın­ca­ğın mü­va­fiq qə­rar­la­rı ilə AMEA Ni­zam­na­mə Ko­mis­si­ya­sı­nın səd­ri və tər­ki­bi təs­diq edil­ib, habelə Azər­bay­can Mil­li Elm­lər Aka­de­mi­ya­sı­nın Ni­zam­na­mə­sinə tək­lif olunan əla­və və də­yi­şik­lik­lər qə­bul olunub­, təsdiq edilməsi üçün ölkə Prezidentinə təqdim edilib. Dövlət başçısının 10 aprel 2020-ci il tarixli 986 nömrəli fərmanı ilə AMEA-nın Nizamnaməsinə müvafiq dəyişikliklər təsdiq edilib.
Akademik-katib əlavə edib ki, AMEA-nın Ümu­mi yı­ğın­ca­ğın­ın 28 de­kabr 2019-cu il ta­rix­li qərarı ilə “AMEA-nın 2020-2025-ci il­lər üçün in­ki­şaf proq­ra­mı” təs­diq edil­ib. İn­ki­şaf proq­ra­mı növ­bə­ti beş il üçün el­mi təd­qi­qat­la­rın prio­ri­tet istiqamətlərinin mü­əy­yən edil­mə­si, struk­tur is­la­hat­la­rı­nın apa­rıl­ma­sı, ida­rə­et­mə­nin tək­mil­ləş­di­ril­mə­si, el­mi inf­rast­ruk­tu­run mo­dern­ləş­di­ril­mə­si, elm, təh­sil və iq­ti­sa­diy­ya­tın in­teq­ra­si­ya­sı­, el­min ma­liy­yə­ləş­di­ril­mə­si­, alim­lə­rin so­si­al tə­mi­na­tı­nın yax­şı­laş­dı­rıl­ma­sı kimi mə­sə­lə­lə­ri əha­tə edir.
O, həmçinin AMEA Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturunun, idarəetmə və təşkilati sisteminin təkmilləşdirildiyini, elmi müəssisələrin fəaliyyətinin məqsədyönlü koordinasiyası üçün bir sıra mühüm tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Əminağa Sadıqov qeyd edib ki, hesabat ilində AMEA-nın elmi bölmələrinə daxil olan elmi müəssisələrdə 147 prob­le­m çərçivəsində 542 möv­zu üz­rə 1618 elmi tədqiqat işi aparılıb, onlardan 34 iş tətbiq olunub. 159 qrant üzrə işlər davam etdirilib, 36 patent alınıb.
Alim əlavə edib ki, hesabat ilində AMEA-nın el­mi müəs­si­sə­lə­r­ində 139 mühüm el­mi nə­­ticə əldə olunub. Akademiyanın alimləri tərəfindən 518 ki­tab, 9431 mə­qalə və te­zis, o cüm­lə­dən xa­ric­də 3107 mə­qalə və tezis çap etdiril­ib. İmpakt faktorlu jurnallarda dərc olunmuş 1051 məqaləyə 20500-dən çox istinad olunub.  Azərbaycanın elm və ali təhsil müəssisələrindən "Web of Science" bazasına bütün dövr ərzində (1975-2019) 17 mindən çox elmi əsər daxil olub. Bu elmi əsərlərin 12 mindən çoxu (71%-dən çoxu) AMEA-nın payına düşür. 2019-cu ildə "Web of Science" bazasına AMEA-nın 708 elmi əsəri daxil olub və bu əsərlərə 2000-ə yaxın istinad olunub. Onun sözlərinə görə, dünyanın nüfuzlu "Scopus" bazasında 2019-cu ildə dünya üzrə 5637 universitet və müəssisələr arasında AMEA 775-ci yerdədir. Bu bazada AMEA-nın elmi reytinqi həm Cənubi Qafqaz ölkələrinin, həm də Orta Asiya ölkələrinin akademiyaları sırasında sosial göstəricilər üzrə birinci yerdədir. Hazırda AMEA-nın 68 elmi jurnalının 5-i "Web of Science" bazasına daxildir.
Akademik-katib bildirib ki, ölkədə aparılan elmi tədqiqat işlərini əlaqələndirmək, müxtəlif elmi strukturları birgə tədqiqatlara cəlb etmək, elm və texnikanın nailiyyətlərinin təcrübədə istifadə edilməsinə kömək məqsədilə 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının və AMEA Rəyasət Heyətinin birgə iclasında elmi istiqamətlər üzrə 38 yeni elmi şuranın yaradılması haqqında birgə qərar qəbul edilib. Hesabat ilində Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının elmi şuralarında respublika üzrə qeydiyyata alınmış dissertasiya mövzuları haqqında məlumatların əlçatanlığının təmin edilməsi məqsədilə 2010-2019-cu illər üzrə qeydiyyata alınmış fəlsəfə doktorluğu üzrə 8054, elmlər doktorluğu üzrə 1416 dissertasiya mövzusu haqqında məlumatlar illər üzrə sistemləşdirilib və şuraların web-saytlarında yerləşdirilib. Həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə elmi istiqamətlər üzrə elmi şuralar haqqında Əsasnamə və elmi istiqamətlər üzrə elmi şuraların tərkibi təsdiq edilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 30 yanvar tarixli qərarı ilə Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının tərkibi 15 nəfərdən 26 nəfərə qaldırılıb.
"Elmlə təhsilin inteqrasiyası məsələsi də hər zaman AMEA-nın fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi diqqət mərkəzində olmuşdur", -deyə bildirən Ə.Sadıqov qeyd edib ki, AMEA-nın elmi müəssiə, idarə və təşkilatlarında çalışan əməkdaşların ümumi sayı 10036 nəfərdir. Elmi işçilərin ümumi sayı 4700, o cümlədən 581 nəfəri elmlər doktoru, 1925 nəfəri fəlsəfə doktorudur. Bildirilib ki, AMEA-nın tərkbi 168 üzvdən (67 həqiqi üzv, 101 müxbir üzv) ibarətdir. AMEA-nın doktoranturasına fəlsəfə doktoru hazırlığı proqramı üzrə 100 nəfər, elmlər doktoru hazırlığı üzrə 31 nəfər (12 əyani, 19 qiyabi), AMEA-nın dissertanturasına fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 68, elmlər doktoru hazırlığı üzrə 107 nəfər qəbul olub.
Azərbaycanda doktorantura təhsilinin Avropa ali təhsil məkanının tələblərinə uyğun yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun dəstəyi ilə “Nizami” layihəsi çərçivəsində doktorantura təhsili üzrə milli idarəetmə portalı yaradıldığını nəzərə çatdıran akademik-katib doktorant və tədqiqatçıların mübadiləsini həyata keçirmək və birgə elmi araşdırmalar aparmaq məqsədilə AMEA ilə Fransanın Monpelye Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında çərçivə sazişinin imzalandığını, həmçinin doktorantura təhsili ilə bağlı nümunəvi fərdi müqavilənin hazırlandığını bildirib.
Bildirilib ki, Dövlət İmtahan Mərkəzinin müvafiq əmri ilə AMEA-nın magistraturasına 22 ixtisas üzrə 120 nəfər qəbul edilib. 2018/2019-cu tədris ilində 12 ixtisas və 37 ixtisaslaşma üzrə 63 tələbə AMEA-nın magistraturasını bitirib.
AMEA-nın elmi müəssisələrində ali təhsil müəssisələrinin 10-dan çox baza kafedrası fəaliyyət göstərir. Ali təhsil müəssisələrində yaradılmış SABAH qruplarında təhsil alan tələbələr hesabat ilində AMEA-nın elmi müəssisələrində elmi təcrübə keçib. 2019-cu ildə alimlərimiz Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Dövlət İmtahan Mərkəzi ilə birlikdə 30-dək dərslik və dərs vəsaiti nəşr etdirib, tədris proqramları hazıryıblar.
Alimin sözlərinə görə, 2019-cu ildə AMEA-nın beynəlxalq elmi əlaqələri daha da genişlənib. AMEA-nın 500-dən çox əməkdaşı xarici ezamiyyələrdə olub, müxtəlif ölkələrdən olan həmkarları ilə tədqim etdikləri ikitərəfli və çoxtərəfli müştərək layihələrin qalibi olublar. “Horizon - 2020” proqramı üzrə 2, Koreyanın Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutunun (STEPİ) dəstəyilə 1, Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzinin dəstəyilə 8 layihənin icrası, həmçinin CERN və BNTİ ilə birlikdə ATLAS və ALICE layihələri çərçivəsində tədqiqatlar davam etdirilib.
Hesabat ilində AMEA ilə müxtəlif ölkələrin təşkilatları arasında alim və mütəxəssislərin mübadilə göstəriciləri üzrə Türkiyə və Rusiya ilk yerləri tutur. Bundan əlavə, MDB ölkələrindən Qazaxıstan və Özbəkistanla, qərb ölkələrindən İngiltərə və Avstriya ilə, şərq ölkələrindən Yaponiya və Koreya ilə alim və mütəxəssislərin mübadiləsi həyata keçirilib.
Əminağa Sadıqov 2019-cu ildə e-Azərbaycanın bir seqmenti olan e-elmin  və elmin informasiya təminatının formalaşdırılması və inkişafı istiqamətində işlərin davam etdirildiyini, bir sıra nəticələr əldə olunduğunu diqqətə çatdıraraq, müxtəlif təyinatlı informasiya sistemləri və veb-saytların istifadəyə verildiyini bildirib. Vurğulanıb ki, elektron elm mühitinə kiber-fiziki sistemlərin inteqrasiyası məsələləri tədqiq olunmuş və effektiv  həlləri təqdim olunmuş, vətəndaş elmi layihələrinin formalaşdırılması məsələləri tədqiq olunmuş və ümumiləşdirilmiş konseptual modeli işlənmişdir. Elektron elmin şəbəkə platforması olan "AzScienceNet" Elm Kompüter Şəbəkəsinin infrastrukturunun genişləndirilməsi, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının resurslarının AzScienceNet şəbəkəsinin Data Mərkəzində saxlanılması və hostinq xidmətlərinin dəstəklənməsi, onun resurslarından səmərəli istifadə olunması, həmçinin Avropanın onlayn elm və təhsil mühitinə inteqrasiyası ilə əlaqədar işlər davam etdirilib.
Bildirilib ki, AMEA rəhbərliyi tərəfindən gənclər siyasəti hər il olduğu kimi, 2019-cu ildə də uğurla davam etdirilmişdir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasını təşkil edən 3000-dən artıq tələbə, magistr, doktorant və alim sayına, eləcə də bilik potensialına görə günümüzdə respublikanın ən böyük intellektual qüvvəsi hesab edilir. “Ma­gistr-2019”, “Gənc qadınlar elmdə”, “Gənc kimyaçılar elmdə” kimi bir sıra müsabiqələr, AMEA-da 35 yaşadək elmlər doktoru elmi dərəcəsi almış gənc alimlər üçün təsis edilib və digər mükafatlar gənc alimlərin intellektual fəaliyyətinin dəstəklənməsi və elmə həvəsləndirilməsi məqsədini daşıyıb.
Çıxışının sonunda AMEA-nın akademik-katibi Əminağa Sadıqov AMEA-nın qarşısında duran problem və perspektivlərdən danışaraq, qeyri-neft sektorunun inkişafı, elmi nəticələrin kommersiyalaşdırılması və innovasiya fəaliyyətinin gücləndirilməsi ilə bağlı məqsədyönlü tədbirlər görülməsinin zəruriliyindən söz açıb. “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üçün İnkişaf Proqramı”nın icrasından irəli gələn məsələləri və elmin qlobal çağırışlara uyğun inkişafını təmin etmək məqsədilə bir sıra vəzifələrin həyata keçirilməsinin məqsədəuyğunluğunu qeyd edib.
Sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri – akademik İsa Həbibbəyli və akademik İbrahim Quliyev, vitse-prezidentlər – akademik Tofiq Nağıyev, akademik Dilqəm Tağıyev, akademik İradə Hüseynova və akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək AMEA-nın 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı yüksək qiymətləndiriblər. Onlar rəhbərlik etdikləri elmi bölmələrə daxil olan elmi müəssisə və təşkilatların əldə etdikləri ən mühüm nailiyyətlərdən söz açıb, bölmələrin qarşısında duran problem və vəzifələri müəyyənləşdirib, Azərbaycan elminin inkişafı ilə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.
Daha sonra AMEA-nın akademik-katibi AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov Akademiya üzvlərinin hesabata verdikləri qiymətlər və AMEA-nın ümumi yığıncağının onun əsasında hazırlanmış qərar layihəsini səsləndirib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik Ramiz Mehdiyev Akademiya üzvlərinin elektron poçt vasitəsilə təqdim etdikləri rəy, təklif və səslərini də nəzərə alaraq, qərar layihəsini səsə qoyub. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, AMEA-nın 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı təsdiq edilib.
İclasda digər bir sıra elmi-təşkilati məsələlərə də baxılıb. AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində Sərbəst Elektron Resurslar Mərkəzinin yaradılması, AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun adının dəyişdirilərək Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu adlandırılması, AMEA-nın Quba Regional Elmi Mərkəzinin yaradılması ilə əlaqədar məsələlər müzakirə olunub, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Sonda AMEA-nın prezidenti yekun nitqində Akademiyanın qarşısında yeni və daha mühüm vəzifələrin dayandığını, alimlərimizin bütün potensialını səfərbər edib ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi çoxşaxəli islahatlara həm elmi nailiyyətlər, həm də aktiv vətəndaş mövqeyi ilə dəstək verməli olduqlarını qeyd edib.

Состоялось Общее онлайн-собрание НАНА
10 июня состоялось Общее онлайн-собрание Национальной академии наук Азербайджана, посвященное итогам научной и научно-организационной деятельности НАНА в 2019 году.
Вначале президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев ознакомил участников мероприятия с вопросами, стоящими на повестке дня.
На заседании минутой молчания была почтена память покойных ученых, внесших весомый вклад в развитие отечественной науки.
Затем академик Рамиз Мехтиев выступил со вступительной речью, в которой отметил, что в 2019 году в научной сфере были достигнуты немалые успехи. Сказав, что глава государства всегда оказывает особое внимание развитию науки в Азербайджане, академик добавил, что в своей деятельности НАНА руководствуется указами, распоряжениями и поручениями Президента Ильхама Алиева. Он сообщил, что основу деятельности Академии составили мероприятия, нацеленные на сохранение и развитие научно-технического потенциала, подготовку высокоспециализированных кадров, координацию научных исследований, направление результатов исследований на социально-экономическое и культурно-нравственное развитие страны.
Академик Рамиз Мехтиев отметил, что на прошлом Общем собрании НАНА был утвержден новый состав Президиума Академии, принята «Национальная программа развития НАНА на 2020-2025-е годы», определены новые приоритетные направления развития отечественной науки, внесены важные изменения и дополнения в Устав Академии. Помимо этого, за истекший период была определена новая структура аппарата Президиума НАНА, устранены некоторые негативные случаи, наблюдавшиеся в кадровом обеспечении, финансировании и инновационной политике. Руководитель НАНА сообщил, что в настоящее время продолжают реализовываться комплексные меры, направленные на международное научное сотрудничество, интеграцию науки и образования, подготовку высокоспециализированных кадров, построение инновационной политики на новых основах, получение внебюджетных средств, усиление материально-технической базы Академии.
Академик Рамиз Мехтиев также отметил, что в период, когда пандемия коронавируса стала серьезным испытанием для всего человечества, под непосредственным руководством Президента Ильхама Алиева были предприняты комплексные меры, благодаря продуманной политике и многогранным упреждающим мероприятиям были получены положительные результаты, направленные на защиту здоровья людей и обеспечение социальной защиты населения. Он сообщил, что Азербайджан является автором ряда международных инициатив в данной сфере. Особо отметив инициативы главы государства в связи с проведением саммитов Совета сотрудничества тюркоязычных государств и Движения неприсоединения, академик Рамиз Мехтиев добавил, что дискуссии, которые прошли на этих мероприятиях, и принятые постановления внесли весомый вклад в процесс выхода из кризиса, созданного пандемией; азербайджанская модель борьбы с коронавирусом получила высокую оценку со стороны авторитетных международных организаций мира, в том числе Всемирной организации здравоохранения.
Руководитель НАНА отметил, что пандемия и возникшие новые реалии еще раз подчеркнули необходимость в развитии фундаментальных и прикладных научных исследований во всем мире; перед Национальной академией наук Азербайджана, являющейся основным центром подобных исследований в республике, стоят важные задачи. Он сообщил, что в руководимой им организации уже подготовлены соответствующие предложения по борьбе с пандемией и задачами, стоящими в период пост-пандемии, определены конкретные задачи. Ученый подчеркнул, что в первую очередь необходимо направить внимание на развитие биологических и медицинских наук, еще более расширить исследования в области молекулярной биотехнологии, микробиологии, иммунологии, вирусологии и инфекционных заболеваний. Академик отметил, что перед общественными и гуманитарными науками также стоят важные задачи, чувствуется серьезная необходимость в интеграции социологии, экономики и прочих научных отраслей на новом уровне, расширении мультидисциплинарных исследований; в стране осуществляются важные мероприятия, нацеленные на развитие ненефтяного сектора, разветвление экономических секторов, уменьшение зависимости от нефтегазовых доходов. Он добавил, что одной из важных задач Академии является еще более активное участие в построении общества знаний. Академик Рамиз Мехтиев подчеркнул, что ученые должны участвовать в разработке новых экономических моделей в соответствии с требованиями национальной экономической безопасности, изучать такие актуальные научные отрасли, как био, нано, информационные технологии и т.д., вести необходимые исследования, направленные на формирование национальной индустрии программной продукции.
Затем академик-секретарь НАНА, член-корреспондент Аминага Садыгов выступил с докладом о научной и научно-организационной деятельности Академии в 2019 году. От отметил, что в 2019 году Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал около 40 указов и распоряжений в области науки. А.Садыгов довел до внимания, что ученые НАНА приняли участие в реализации около 20 государственных программ, охватывающих социальные вопросы, служащие развитию промышленности, сельского хозяйства, экономики страны, искусства и культуры, здравоохранения, исследованию и сохранению истории и языка Азербайджана. выполняли ряд научно-исследовательских работ и других проектов.
Аминага Садыгов отметил, что академик Рамиз Мехтиев был единогласно избран президентом НАНА на Общем собрании НАНА 23 октября 2019 года и был утвержден на должность президента Национальной академии наук Азербайджана распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 23 октября 2019 года. На Общем собрании был также определен новый состав Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли и академик Ибрагим Гулиев были избраны в пост первого вице-президента НАНА.
Соответствующими постановлениями Общего собрания были утверждены председатель и состав Уставной комиссии НАНА, а также предложенные дополнения и поправки к Уставу Национальной академии наук Азербайджана были приняты и представлены на утверждение Президенту страны. Соответствующие поправки к Уставу НАНА были утверждены Указом Президента страны от 10 апреля 2020 года № 986.
Академик-секретарь добавил, что «Программа развития НАНА на 2020–2025 годы» была утверждена решением Общего собрания НАНА от 28 декабря 2019 года. Программа развития на следующие пять лет охватывает определение приоритетных областей научных исследований, проведение структурных реформ и совершенствование управления, модернизацию научной инфраструктуры, укрепление интеграции науки, образования и экономики, улучшение финансирования науки, улучшение социального обеспечения ученых и другие вопросы.
Он также отметил, что усовершенствована новая структура, система управления и организационная система Президиума НАНА, принят ряд важных мер для целенаправленной координации деятельности научных учреждений.
Аминага Садыгов отметил, что в отчетном году в научных учреждениях, входящих в состав научных отделений НАНА, было выполнено 1618 научно-исследовательских работ по 542 темам, охватывающим 147 проблем, 34 из которых нашли свое практическое применение. Продолжена работа по 159 грантам, получено 36 патентов.
Ученый добавил, что в отчетном году в научных учреждениях НАНА было получено 139 важных научных результатов. Учеными Академии изданы 518 книг, опубликованы 9431 статья и тезис, в том числе 3107 статей и тезисов были опубликованы за рубежом. 1 051 статья, опубликованная в импакт-факторных журналах, цитировалась более 20 500 раз. За весь период (1975-2019) из отечественных научных и высших учебных заведений в базу данных «Web of Science» были включены более 17 000 научных трудов. Более 12 000 (более 71%) этих научных работ приходится на долю НАНА. В 2019 году 708 научных работ НАНА были включены в базу данных «Web of Science», и эти труды цитировались более 2000 раз. По его словам, в 2019 году НАНА заняла 775-е место среди 5637 университетов и научных учреждений в мире в базе «Scopus». По социальным показателям научный рейтинг НАНА занимает первое место среди академий Южного Кавказа и Центральной Азии. В настоящее время 5 из 68 научных журналов НАНА включены в базу данных «Web of Science».
Академик-секретарь отметил, что в целях координации научных исследований в стране, привлечения различных научных структур к совместным исследованиям, содействия применению достижений науки и техники на практике, в 2019 году на совместном заседании Совета по координации научных исследований и Президиума НАНА было принято совместное решение о создании 38 новых научных советов по научным направлениям. В целях обеспечения доступности информации по темам диссертаций, зарегистрированных в научных советах Совета по координации научных исследований в отчетном году, информация о 8054 кандидатских и 1416 докторских диссертациях, зарегистрированных в 2010-2019 гг., была систематизирована по годам и размещена на веб-сайтах советов. Также соответствующим решением Президиума НАНА были утверждены Положение о научных советах по научным направлениям и состав научных советов по научным направлениям.
Было отмечено, что решением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 30 января 2020 года состав Совета по координации научных исследований был увеличен с 15 до 26 человек.
«Вопрос об интеграции науки и образования всегда был в центре внимания как один из приоритетов деятельности НАНА», - сказал А.Садыгов, отметив, что общее количество сотрудников, работающих в научных учреждениях, отделах и организациях НАНА, составляет 10036 человек. Общее количество научных сотрудников составляет 4700, в том числе 581 доктор наук и 1925 докторов философии. Было отмечено, что структура НАНА состоит из 168 членов (67 действительных членов, 101 член-корреспондент). 100 человек поступили в докторантуру НАНА по программе подготовки докторов философии, 31 человек – по программе подготовки докторов наук (12 очные, 19 заочные), 68 человек поступили в диссертантуру НАНА по программе подготовки докторов философии, 107 человек - по программе подготовки докторов наук.
Отметив, что в рамках проекта «Низами» при поддержке Института информационных технологий был создан национальный портал управления для докторантуры с целью реструктуризации и развития докторантуры в Азербайджане в соответствии с требованиями Европейского пространства высшего образования, ученый секретарь довел до внимания, что между НАНА и Университетом Монпелье Франции было подписано рамочное соглашение о сотрудничестве, а также типовое индивидуальное соглашение в связи с образованием в докторантуре.
Было отмечено, что по приказу Государственного экзаменационного центра 120 человек были приняты в магистратуру НАНА по 22 специальностям. В 2018/2019 учебном году магистратуру НАНА окончили 63 магистранта по 12 специальностям и 37 специализациям.
В научных учреждениях НАНА насчитывается более 10 базовых кафедр высших учебных заведений. В отчетном году студенты, обучающиеся в группах SABAH, созданных в высших учебных заведениях, проходили научную практику в научных учреждениях НАНА. В 2019 году наши ученые совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики и Государственным экзаменационным центром издали около 30 учебников и учебных пособий, разработали учебные программы.
По словам ученого, в 2019 году международные научные связи НАНА еще более расширились. Более 500 сотрудников НАНА были в командировках за рубежом и выиграли двусторонние и многосторонние совместные проекты, представленные их коллегами из разных стран. Продолжались исследования по реализации 2 проектов в рамках программы Горизонт 2020, 1 при поддержке Корейского института научно-технической политики (STEPI), 8 при поддержке Украинского научно-технического центра, а также проектов ATLAS и ALICE с CERN и BNTİ.
В отчетном году Турция и Россия заняли первое место по показателям обмена учеными и специалистами между НАНА и организациями разных стран. Кроме того, проводился обмен учеными и специалистами с Казахстаном и Узбекистаном из стран СНГ, Англией и Австрией из западных стран, а также Японией и Кореей из восточных стран.
Аминага Садыгов отметил, что в 2019 году продолжилась работа по формированию и развитию электронной науки и информационного обеспечения науки, которая является сегментом электронного Азербайджана, достигнут ряд результатов, запущены различные информационные системы и веб-сайты. Было отмечено, что изучены вопросы интеграции киберфизических систем в электронную научную среду и представлены эффективные решения, изучены вопросы формирования гражданских научных проектов и разработана обобщенная концептуальная модель. Продолжена работа по расширению инфраструктуры Научно-компьютерной сети «AzScienceNet», сетевой платформы электронных наук, хранению ресурсов научных учреждений и организаций НАНА в Центре данных сети AzScienceNet и поддержке услуг хостинга, эффективному использованию его ресурсов, а также интеграции в европейское научно-образовательное пространство.
Было отмечено, что молодежная политика была успешно продолжена руководством НАНА в 2019 году, как и каждый год. Сегодня Национальная академия наук Азербайджана считается крупнейшей интеллектуальной силой в стране, поскольку в ее состав входят более 3000 студентов, магистров, докторантов и ученых, которые формируют Совет молодых ученых и специалистов. Был организован ряд конкурсов, таких как «Магистр-2019», «Молодые женщины в науке», «Молодые химики в науке» для молодых ученых в возрасте до 35 лет со степенью доктора наук в НАНА, а также другие награды, направленные на поддержку интеллектуальной деятельности молодых ученых и поощрение науки.
В конце своего выступления академик-секретарь НАНА Аминага Садыгов рассказал о проблемах и перспективах, стоящих перед НАНА, о необходимости принятия целенаправленных мер по развитию ненефтяного сектора, коммерциализации научных результатов и усилению инноваций. Он отметил проблемы, возникающие в связи с реализацией «Программы развития НАНА на 2020–2025 годы» и целесообразность реализации ряда задач по обеспечению развития науки в соответствии с глобальными вызовами.
Выступившие далее первые вице-президенты НАНА - академик Иса Габиббейли и академик Ибрагим Гулиев, вице-президенты - академик Тофик Нагиев, академик Дильгам Тагиев, академик Ирада Гусейнова и академик Расим Алгулиев высоко оценили отчет о научной и научно-организационной деятельности НАНА в 2019 году. Они рассказали о важнейших достижениях научных учреждений и организаций, входящих в руководимые ими научные отделения, определили проблемы и задачи, стоящие перед отделениями, и высказали свои предложения по развитию отечественной науки.
Затем академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов озвучил оценки членов Академии и подготовленный на их основе проект решения общего собрания НАНА.
На мероприятии президент НАНА академик Рамиз Мехтиев с учетом мнений, предложений и голосов, поданных членами Академии по электронной почте, вынес проект решения на голосование. По результатам голосования был утвержден отчет НАНА о научной и научно-организационной деятельности за 2019 год.
На собрании также был рассмотрен ряд других научных и организационных вопросов. Были обсуждены вопросы, связанные с созданием Центра свободных электронных ресурсов при Президиуме НАНА, переименованием Института философии НАНА в Институт философии и социологии, созданием Губинского регионального научного центра НАНА, и приняты соответствующие решения.
В заключение президент НАНА отметил, что перед Академией стоят новые и более важные задачи. В этой связи отечественные ученые должны мобилизовать весь потенциал и поддержать многоплановые реформы, проводимые президентом Ильхамом Алиевым, как с научными достижениями, так и с активной гражданской позицией.