AMEA Botanika İnstitutunun “Bitki ehtiyatları” şöbəsinin elmi işçisi Aydan Zeynalova və İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.e.d., professor Eldar Novruzovun həmmüəllif olduğu “Phenolic fingerprint in wild growing pomegranate fruits from Azerbaijan” adlı məqalə İtaliyanın nüfuzlu “Advances in Horticultural Science” jurnalında (2020-ci ilin 34 sayı, 3 buraxılışı) nəşr olunub.
Sözügedən məqalə İtaliya Milli Tədqiqat Şurasının Florensiya bölməsinin Davamlı Bitki Mühafizəsi İnstitutunun (CNR-IPSP) alimləri ilə müştərək tədqiqatlar çərçivəsində yabanı nar bitkisidən alınan şirənin tərkibindəki bioloji fəal maddələrin kəmiyyət və keyfiyyət tərkibinin araşdırılmasına həsr olunmuşdur. Məqalənin nəticələri göstərir ki, Azərbaycanda bitən yabanı nar nümunələri bioloji aktiv metabolitlərin perspektivli mənbəyidir və stress şəraitində seleksiya proqramlarında yüksək qida və tibbi xüsusiyyətlərə malik yeni sortlarının yaradılmasında donor kimi istifadə edilə bilər.

Статья ученых Института ботаники НАНА опубликована в престижном индексируемом журнале
Статья под названием “Phenolic fingerprint in wild growing pomegranate fruits from Azerbaijan”, опубликована в итальянском журнале «Advances in Horticultural Science» (№34, 3 выпуск 2020). Автор статьи  научный сотрудник отдела “Растительные ресурсы”  Института Ботаники Айдан Зейналова. Соавтором является заместитель директора по научной  части института, д.б. н., профессор Эльдар Новрузов.
Статья посвящена результатам изучения количественного и качественного состава биологически активных веществ в соке дикого граната, проведенного  в совместном исследовании с учеными Института устойчивой защиты растений (CNR-IPSP) Флорентийского отделения Итальянского национального исследовательского совета.
Результаты статьи показывают, что выращенные в Азербайджане образцы дикого граната, являются перспективным источником биологически активных метаболитов и могут быть использованы в качестве донора при создании новых сортов с высокими питательными и лечебными свойствами в селекционных программах в условиях стресса.