Aprelin 6-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, Rəyasət Heyətinin üzvləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclası akademik Ramiz Mehdiyev açaraq yığıncağın gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
Sonra akademik Ramiz Mehdiyev Azərbaycan Respublikasında elmin inkişafında böyük xidmətlərinə görə ölkə başçısı tərəfindən “Şərəf” ordeninə layiq görülən akademik Nailə Vəlixanlıya ordeni təqdim edib. Həmçinin akademik Ramiz Mehdiyev tərəfindən akademiklər Cəmil Əliyev, Tofiq Nağıyev və AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanova ölkəmizdə elmin inkişafındakı xidmətlərinə görə AMEA-nın Fəxri fərmanı təqdim olunub.
Daha sonra iclasda elmi-təşkilati məsələlər müzakirə edilib. Müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ AMEA-da aparılacaq elmi tədqiqat işlərinin planlarının təsdiq edilməsi haqqında olub. Mövzu ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Adil Qəribov bildirib ki, elmi müəssisə və təşkilatların həm cari il, həm də 2021-2025-ci illəri əhatə edən elmi tədqiqat işlərinin planları hazırlanıb. Akademik-katib diqqətə çatdırıb ki, iş planları müəssisələr tərəfindən elmi bölmələrə təqdim olunub, geniş müzakirələr aparıldıqdan sonra ümumiləşdirilərək AMEA Rəyasət Heyətinə göndərilib. Akademik Adil Qəribov iş planlarının hazırlanması zamanı Azərbaycan dövlətinin maraqları, müasir dövrün çağırışları və real nəticələrə hədəflənən tədqiqatların nəzərə alındığını söyləyib.
Müzakirələrdən sonra AMEA Rəyasət Heyəti akademiyada aparılacaq elmi tədqiqat işlərinin planlarını təsdiq edib.
Həmçinin Akademiyanın çoxcəhətli fəaliyyətinin idarəolunması, daha dinamik və çevik şəkildə fəaliyyət göstərməsi məqsədilə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının və AMEA-nın elmi bölmələrinin təklifləri və müəssisələrin xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla, Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının yeni strukturu təsdiqlənib.
İclasın müzakirəsinə çıxarılan növbəti məsələ AMEA-da Büdcə xərclərinə nəzarət komissiyasının yaradılması haqqında olub. Müzakirələr nəticəsində akademik Adil Qəribovun sədrliyi ilə sözügedən komissiyanın yaradılmasına dair qərar qəbul edilib.
Yığıncaqda AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında baş direktor, icraçı direktor, Təchizat və xidmət şöbəsi müdiri və menecer vəzifələrinin əməkhaqlarının “Elm və elmi xidmət sahəsinə aid olan qulluqçu vəzifələrinin Vahid Tarif-İxtisas Sorğu Kitabçası”na əsasən ödənməsi də qərara alınıb.
Daha sonra iclasın gündəliyinə Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyinin qeyd edilməsinə dair AMEA-nın Tədbirlər planının təsdiqi məsələsi çıxarılıb. Mövzu ilə bağlı məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısı tərəfindən Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalanıb və bununla əlaqədar AMEA-ya müvafiq tapşırıqlar verilib. Akademik sözügedən Sərəncamdan irəli gələrək AMEA-nın Tədbirlər planının hazırlandığını və artıq bir sıra müəssisələr tərəfindən tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA Rəyasət Heyəti qeyd olunanları nəzərə alaraq Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyinin qeyd edilməsinə dair AMEA-nın Tədbirlər planını təsdiqləyib.
Tədbirdə, həmçinin “Elm və həyat” elmi-populyar jurnalının 60 illik, AMEA-nın müxbir üzvləri Bəxtiyar Əliyev və Ramiz Alıquliyevin 60, Nüşabə Araslının 80 və texnika elmləri doktoru Mahir Rəsulovun 70 illik yubileyləri haqqında müvafiq qərarlar qəbul olunub.
İclasda AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin elmi müəssisələrinin, eləcə də A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun Elmi şurasının yeni tərkibi təsdiqlənib.
Daha sonra AMEA-nın Biofizika İnstitutunda fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturanın yaradılması haqqında qərar qəbul olunub.
Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarları ilə akademik Rasim Əliquliyev İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun, müxbir üzv Namiq Cəlilov isə N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının baş direktoru vəzifələrinə təsdiq ediliblər.
Sonda bir sıra elmi-təşkilati və kadr məsələlərinə baxılıb.
Qeyd olunan məsələlər ətrafında AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, vitse-prezidentlər – akademik İsa Həbibbəyli, akademik Tofiq Nağıyev, akademik İradə Hüseynova, akademik Rasim Əliquliyev, akademik-katib, akademik Adil Qəribov və İşlər idarəsinin müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Elton Məmmədov çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

The next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held on April 6.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev, members of the Presidium and relevant persons.
Academician Ramiz Mehdiyev opened the meeting and informed the participants about the agenda of the meeting.
Then, academician Ramiz Mehdiyev presented the order to academician Naila Valikhanli, who was awarded the Order of "Sharaf" by the President for his great contribution to the development of science in the Republic of Azerbaijan. Also, academician Ramiz Mehdiyev presented academicians Jamil Aliyev, Tofig Nagiyev and corresponding member of ANAS Gorkhmaz Imanov with the Honorary Decree of ANAS for their services in the development of science in our country.
Then scientific and organizational issues were discussed at the meeting. The first issue discussed was the approval of plans for scientific research at ANAS.
Then scientific and organizational issues were discussed at the meeting. The first issue discussed was the approval of plans for scientific research at ANAS. Speaking on the subject, Academician-Secretary of ANAS, Academician Adil Garibov said that plans of scientific research work of scientific institutions and organizations covering both the current year and 2021-2025 have been prepared. The academician-secretary noted that the work plans were submitted to the scientific departments by the enterprises, summarized after extensive discussions and sent to the Presidium of ANAS. Academician Adil Garibov said that the interests of the Azerbaijani state, the challenges of modern times and research aimed at real results were taken into account during the preparation of work plans.
After the discussions, the Presidium of ANAS approved the plans of scientific research work to be carried out at the academy.
Also, in order to manage the multifaceted activities of the Academy, to operate more dynamically and flexibly, a new structure of scientific institutions and organizations of the Academy was approved, taking into account the proposals of the Presidium of ANAS and scientific departments of ANAS and the characteristics of enterprises.
The next issue discussed at the meeting was the establishment of the Commission on Control over Budget Expenditures at ANAS. As a result of the discussions, a decision was made to establish the commission under the chairmanship of Academician Adil Garibov.
At the meeting, it was decided to pay the salaries of general director, executive director, head of Procurement and service department and manager in scientific institutions and organizations of ANAS according to the "Unified Tariff-Specialty Questionnaire".
Then the issue of approval of the Action Plan of ANAS on the celebration of the 200th anniversary of Ashig Alasgar was put on the agenda of the meeting. Giving information on the subject, academician Isa Habibbayli said that the President signed an order on the celebration of the 200th anniversary of Ashig Alasgar and gave relevant instructions to ANAS in this regard. Based on the Order, the academician noted that the Action Plan of ANAS has been prepared and events have already been held by a number of enterprises.
Taking into account the above-mentioned, the Presidium of ANAS approved the Action Plan of ANAS on the celebration of the 200th anniversary of Ashig Alasgar.
Relevant decisions were made on the 60th anniversary of the popular science magazine "Science and Life", the 60th anniversary of the corresponding members of ANAS Bakhtiyar Aliyev and Ramiz Aliguliyev, the 80th anniversary of Nushaba Arasli and the 70th anniversary of Doctor of Technical Sciences Mahir Rasulov.
The meeting approved the new composition of the scientific institutions of the Department of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS, as well as the Scientific Council of the Institute of History named after A.A.Bakikhanov.
Then a decision was made to establish a doctoral program for the training of doctors of philosophy and sciences at the Institute of Biophysics of ANAS.
By the relevant decisions of the Presidium, academician Rasim Alguliyev was appointed director general of the Institute of Information Technologies, corresponding member of ANAS Misir Mardanov Institute of Mathematics and Mechanics, and corresponding member Namig Jalilov director general of Shamakhi Astrophysics Observatory named after N.Tusi.
At the end, a number of scientific-organizational and personnel issues were considered.
The first vice-president of ANAS, academician Dilgam Tagiyev, vice-presidents - academician Isa Habibbayli, academician Tofig Nagiyev, academician Irada Huseynova, academician Rasim Alguliyev, academician-secretary, academician Adil Garibov and head of the Department of Affairs, technical sciences Doctor, Professor Elton Mammadov made a speech and voiced his views and suggestions.