AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) baş direktoru, akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Respublikası Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) sədr müavini Zəkiyyə Mustafayeva və Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən Analitik Ekspertiza Mərkəzinin müdiri Xalid Bayramlı ilə görüşüb.
Görüşdə Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, MBBİ-nin elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələmdar Məmmədov, MBBİ-nin və Zoologiya İnstitutunun alimləri iştirak ediblər.
Akademik İradə Hüseynova qonaqlara bitki xəstəlikləri üzrə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda aparılan elmi-tədqiqat işləri, müvafiq laboratoriyalarda yaradılmış şərait və müasir tələblərə cavab verən maddi-texniki baza, eləcə də beynəlxalq mərkəzlərlə əməkdaşlıq əlaqələri barəsində geniş məlumat verib. O, institutda mövcud olan təcrübəli kadr potensialı haqqında danışaraq qonaqları aparıcı mütəxəssislərlə tanış edib.
AQTA-nın sədr müavini Zəkiyyə Mustafayeva bitki sağlamlığı sahəsində birgə elmi araşdırmaların həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, həmçinin bu sahədə təcrübə mübadiləsinin əməkdaşlığın inkişafına töhfə verəcəyini, elmi-nəzəri tədqiqatlarda və agentliyin laboratoriyaları üçün kadr hazırlığında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının dəstəyinə ümid bəslədiklərini bildirib. Zəkiyyə Mustafayeva akademik İradə Hüseynovanı mütəxəssislərlə birgə AQTA-ya dəvət edib.
Sonra Xalid Bayramlı həyata keçiriləcək birgə fəaliyyətlərlə əlaqədar təkliflər haqqında məlumat verib.
Görüşdə bitki karantin xəstəliklərinin effektiv identifikasiyası, Azərbaycanın kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracı ilə bağlı problemlər, mütəxəssislər arasında daimi dialoqun təmin olunması və ortaq maraq doğuran digər məsələlər də müzakirə edilib.

Вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологии (ИМББ) академик Ирада Гусейнова встретилась с заместителем председателя Агентства продовольственной безопасности (АПБ) Закией Мустафаевой и директором Центра аналитической экспертизы при Институте продовольственной безопасности Азербайджана Халидом Байрамли.
Во встрече приняли участие генеральный директор Института микробиологии член-корреспондент НАНА Панах Мурадов, заместитель директора по научной работе ИМББ доктор философии по биологии, доцент Аламдар Мамедов, ученые ИМББ и Института зоологии НАНА.
Академик Ирада Гусейнова проинформировала гостей о проводимых в Институте молекулярной биологии и биотехнологий исследованиях болезней растений, условиях, созданных в соответствующих лабораториях, материально-технической базе, отвечающей современным требованиям, а также о сотрудничестве с международными центрами. Рассказав об кадровом потенциале данного научного учреждения, академик познакомила гостей с ведущими специалистами.
Заместитель председателя АПБ АР Закия Мустафаева подчеркнула важность совместных исследований в области охраны здоровья растений. Она также подчеркнула, что обмен опытом в этой области будет способствовать развитию сотрудничества, выразила надежду, что Национальная академия наук Азербайджана будет оказывать поддержку в проведении научно-теоретических исследований и подготовке кадров для лабораторий агентства. Закия Мустафаева вместе со специалистами пригласила академика Ираду Гусейнову в АПБ.
Затем Халид Байрамлы проинформировал о предложениях по совместной деятельности.
На встрече также обсуждались вопросы эффективного выявления карантинных заболеваний растений, проблемы, связанные с экспортом азербайджанской сельхозпродукции, обеспечение постоянного диалога между специалистами и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.