Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin müəssisələrində təhsil alan I kurs magistrantların birgə mühazirələri keçirilib
05.10.2021
Oktyabrın 4-də AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) müəssisələrində “Biologiya” ixtisası üzrə təhsil alan I kurs magistrantlarının “Biologiyanın tarixi və metodologiyası” və “Biologiyanın müasir problemləri” ixtisaslaşma fənləri üzrə birgə mühazirələri keçirilib.
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda baş tutan mühazirələrdə bu müəssisədən 10 magistrant (“Molekulyar biologiya” ixtisaslaşması üzrə 3, “Biokimya” üzrə 3, “Biotexnologiya” üzrə 3 magistrant), Genetik Ehtiyatlar İnstitutundan 6 magistrant (“Genetika” ixtisaslaşması üzrə 3, “İnsan genetikası” üzrə 3),  Mikrobiologiya İnstitutundan 3 magistrant (“Mikrobiologiya” ixtisaslaşması üzrə) və Botanika İnstitutundan 3 magistrant (“Botanika” ixtisaslaşması üzrə) iştirak edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova dərslərin gedişatı ilə tanış olub.
Qeyd etmək lazımdır ki, AMEA-nın magistraturasında ümumi ixtisas fənlərin birgə tədris olunması ilk dəfə həyata keçirilir. “Biologiyanın tarixi və metodologiyası” kursu AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov tərəfindən tədris olunur. “Biologiyanın müasir problemləri” fənninin isə BTEB-in müxtəlif institutlarından olan aparıcı alimlər tərəfindən tədris edilməsi nəzərdə tutulub.

Conducted joint lectures of first-year undergraduates, studying in institutions of the Department of Biological and Medical Sciences
05.10.2021
Conducted joint lectures of first-year undergraduates studying in institutions of the Department of Biological and Medical Sciences
On October 4, there were joint lectures on the specialties "History and Methodology of Biology" and "Modern Problems of Biology" for first-year undergraduates majoring in "Biology", studying in the Department of Biology and Medicine.
In lectures delivered at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS, 10 undergraduates from this institution, 6 undergraduates from the Institute of Genetic Resources, 3 undergraduates from the Institute of Microbiology and 3 undergraduates from the Institute of Botany have participated.
Vice-President of ANAS, Chairman of the Academic Council of the Department of Biological and Medical Sciences, acad. Irada Huseynova got acquainted with the course.
Note that the joint teaching of general disciplines in the master's program of ANAS is the first. The course "History and Methodology of Biology" is conducted by ANAS corresponding member Ibrahim Azizov. The subject "Modern problems of biology" will be presented by leading scientists from various institutions of DBMS.