Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin müəssisələrində təhsil alan I kurs magistrantların birgə mühazirələri keçirilib
05.10.2021
Oktyabrın 4-də AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) müəssisələrində “Biologiya” ixtisası üzrə təhsil alan I kurs magistrantlarının “Biologiyanın tarixi və metodologiyası” və “Biologiyanın müasir problemləri” ixtisaslaşma fənləri üzrə birgə mühazirələri keçirilib.
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda baş tutan mühazirələrdə bu müəssisədən 10 magistrant (“Molekulyar biologiya” ixtisaslaşması üzrə 3, “Biokimya” üzrə 3, “Biotexnologiya” üzrə 3 magistrant), Genetik Ehtiyatlar İnstitutundan 6 magistrant (“Genetika” ixtisaslaşması üzrə 3, “İnsan genetikası” üzrə 3),  Mikrobiologiya İnstitutundan 3 magistrant (“Mikrobiologiya” ixtisaslaşması üzrə) və Botanika İnstitutundan 3 magistrant (“Botanika” ixtisaslaşması üzrə) iştirak edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova dərslərin gedişatı ilə tanış olub.
Qeyd etmək lazımdır ki, AMEA-nın magistraturasında ümumi ixtisas fənlərin birgə tədris olunması ilk dəfə həyata keçirilir. “Biologiyanın tarixi və metodologiyası” kursu AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov tərəfindən tədris olunur. “Biologiyanın müasir problemləri” fənninin isə BTEB-in müxtəlif institutlarından olan aparıcı alimlər tərəfindən tədris edilməsi nəzərdə tutulub.

4 октября были проведены совместные лекции по дисциплинам специализации «История и методология биологии» и «Современные проблемы биологии» магистрантов первого курса по специальности «Биология», обучающихся в учреждениях Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) НАНА.
На лекциях, проводимых в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, приняли участие 10 магистрантов из этого учреждения, 6 магистрантов из Института генетических ресурсов, 3 магистранта из Института микробиологии и 3 магистранта из Института ботаники.
Вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук академик Ирада Гусейнова ознакомилась с ходом занятий.
Отметим, что совместное преподавание общеобразовательных дисциплин в магистратуре НАНА осуществляется впервые. Курс «История и методология биологии» ведет член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов. Предмет «Современные проблемы биологии» будут вести ведущие ученые из различных институтов ОБМН.