Mərkəzi Nəbatat Bağında Zəfər Gününə həsr olunmuş ağacəkmə aksiyası keçirilir
AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağında 8 noyabr - Zəfər Gününə həsr olunmuş ağacəkmə aksiyasına start verilib.
Müəssisə əməkdaşlarının iştirakı ilə keçirilən aksiyada ağaclar əkilən ərazi daşlardan, kollardan, tullantılardan, qurumuş ağac kötüklərindən təmizlənib, bura əkin üçün hazır vəziyyətə gətirilib.
Aksiya çərçivəsində ümumilikdə 5000-ə yaxın dekorativ və meyvə ağacları əkilib, ağaclara aqrotexniki qulluq olunub. Bununla yanaşı, Bağın girişində yeni güllər əkilib, infrastruktur yenilənib.
Rəhbərlik tərəfindən yeni əkilən ağaclara qulluq göstərilməsi üçün suvarma sisteminin quraşdırılması nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Mərkəzi Nəbatat Bağında işlərin keyfiyyətlə həyata keçirilməsi rəhbərlik tərəfindən daim nəzarətdə saxlanılır. Hazırda təxminən 3 hektar ərazidə aparılan abadlıq işləri çərçivəsində ən son texnologiyalardan istifadə olunmaqla kommunikasiya və elektrik xətləri çəkilir, işıq dirəkləri yenilənir.
Bu yaxınlarda Mərkəzi Nəbatat Bağında qızılgül kolleksiyası da yaradılıb, Cənub bölgəsindən meyvə tingləri gətirilib. Bağda Azərbaycanın hər bir guşəsinə dair kolleksiya sahələrinin yaradılması, eyni zamanda xarici ölkələrdən kolleksiya nümunələrinin gətirilməsi nəzərdə tutulur.

A tree-planting campaign dedicated to November 8 - Victory Day has started in the Central Botanical Garden of ANAS.
During the action with the participation of employees of the enterprise, the area where the trees were planted was cleared of stones, bushes, waste, dried tree stumps and brought to a state ready for planting.
In total, about 5000 ornamental and fruit trees were planted and agro-technical care was provided to the trees. At the same time, new flowers were planted at the entrance to the garden, and the infrastructure was renewed.
The management plans to install an irrigation system to care for the newly planted trees.
It should be noted that the quality of work in the Central Botanical Garden is constantly monitored by the management. At present, communication and power lines are being laid and light poles are being renewed using the latest technologies as part of the landscaping work carried out on an area of about 3 hectares.
A collection of roses has recently been established in the Central Botanical Garden, and fruit seedlings have been brought from the southern region. It is planned to create collection areas in each corner of Azerbaijan in the garden, as well as to bring collection samples from foreign countries.