MBBİ-nin Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib
İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova iclası giriş sözü ilə açaraq şura üzvlərini gündəlikdə duran məsələlərlə tanış edib. O bildirib ki, bu günkü iclasda “Bitkilərin ətraf mühitin stres amillərinə cavab reaksiyalarının molekulyar-genetik və proteomik tədqiqi” mövzusu ətrafında tədqiqat aparan Genomun quruluşu və ekspressiyası və Bioadaptasiya laboratoriyalarının hesabatı dinləniləcək.
Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d. Ələmdar Məmmədov qeyd olunan mövzu ətrafında laboratoriyada görülən işlər və əldə olunan nəticələr, nəşr olunan məqalələr, kadr hazırlığı haqqında şura üzvlərinə məlumat verib. Qeyd olunub ki, laboratoriyada cari ildə buğda bitkisində duzadavamlılıqla əlaqəli genlərinin ekspresiya analizi aparılıb, abiotik stresə məruz qalmış bitkilərdə DNT zədələnmələrinin və reparasiyasının total transkriptom səviyyəsində spesifik monoklonal antitellər vasitəsilə müqayisəli tədqiqi həyata keçirilib. Kadr hazırlığı çərçivəsində doktorant Fidan Hüseynova Fransanın Montpelye Universitetinin  Biomühəndislik və nanoelmlər laboratoriyasında təhsilini uğurla başa vurub və dissertasiya işinin müdafiəsinə hazırlaşır. AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi ilə birgə elmi tədqiqatların aparılmasını və kadr hazırlığını nəzərdə tutan müqavilə çərçivəsində Lənkəran Dövlət Universitetinin “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə dissertantı Suğra Həmidova dissertasiya işinin yerinə yetirilməsi üçün həmin bölgədən toplanan bitki nümunələrinin analizini institiutun Bioadaptasiya laboratoriyasında həyata keçirib.
Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçiləri biologiya elmləri doktoru Tofiq Allahverdiyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktorları Samirə Rüstəmova, Nərgiz Sultanova, Gülnarə Balakişiyeva tərəfindən cari ildə görülən işlər, nəşr olunan məqalələr, yerinə yetirilən qrant layihələri, yerli və xarici ezamiyyələr barəsində şura üzvlərinə ətaflı hesabat verilib. Qeyd olunub ki, cari ildə qoyulan mövzuya uyğun olaraq su qıtlığı və rehidratasiya şəraitində kontrast buğda genotiplərinin fizioloji statusu qeyri-invaziv rəqəmsal fenotipləmə üsulu ilə qiymətləndirilib,  DREB1 transkripsiya faktoru geninin ekspresiyası və antioksidant müdafiə sistemi komponentləri öyrənilib, buğda bitkisində quraqlıq və yüksək temperatura davamlılığa cavabdeh genlər şəbəkəsinin ekspresiya analizi həyata keçirilib. Azərbaycanda bitkilərdə yayılan virus və fitoplazma xəstəliklərinin epidemiologiyası, molekulyar-genetik xarakteristikası, patogen-sahib bitki əlaqələrinin və patogenlərə qarşı davamlılıq mexanizmlərinin tədqiqi sahəsində maraqlı nəticələr əldə olunub. Laboratoriyalarda tədqiqatlar beynəlxalq elmi mərkəzlər və universitetlərlə sıx əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilib. Əksəriyyəti gənclərdən ibarət olan laboratoriyada kadr hazırlığı uğurla davam etdirilib. Belə ki, cari ildə laboratoriyanın “Bitki fiziologiyası” ixtisası üzrə dissertantı Lalə Aydınlı dissertasiya işini müdafiə edib, “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə dissetant Gülnar Abdullayeva İslam İnkişaf bankının PhD üzrə təqaüd proqramı çərçivəsində Böyük Britaniyanın Oksford Universitetində doktorantura təhsilini davam etdirməkdədir. Laboratoriyanın kiçik elmi işçisi Sabina Ömərova “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində keçirilən müsabiqənin qalibi kimi Fransanın Monpelye Universitetində təhsil almaq hüququ əldə edib.
Çıxışlar ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, sual və təkliflər səsləndirilib. İclasın sonunda hesabatların yekdilliklə qəbul olunması barədə qərar qəbul olunub.

The annual reports continue at the institute
The regular meeting of the Scientific Council at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies was held on December 7. Opening the meeting, the vice-president of ANAS, director-general of the institute academician Irada Huseynova acquainted the council members with the issues on the agenda. She said that today the laboratory of Genome structure and expression would deliver an annual report on “Molecular-genetic and proteomic study of plant responses to environmental stressors”.
The head of the laboratory of Genome structure and expression, Ph.D. Alamdar Mammadov gave detailed information to the council members on the work carried out and results obtained on the mentioned topic at the laboratory, published articles, staff training. It was noted that the laboratory conducted an analysis of genes related to salt tolerance in wheat this year, a comparative study of DNA damage and repair of abiotic stress plants at the level of the total transcriptome using specific monoclonal antibodies. As part of the staff training, doctoral student Huseynova Fidan has successfully completed her education at the Laboratory of Bioengineering and Nanoscience at the University of Montpellier in France and is preparing to defend her dissertation.
Within the conducting joint research and staff training with the Lankaran Regional Scientific Center of ANAS, Hamidova Sugra, a dissertation student of Lankaran State University, majoring in "Molecular Biology", analyzed plant samples collected from the region at the Institute's Bioadaptation Laboratory.
Leading researchers of the Laboratory of Bioadaptation, Doctor of Biological Sciences Tofik Allahverdiev, Doctors of Philosophy in Biology Samira Rustamova, Nargiz Sultanova, Gulnara Balakishieva spoke in detail about the work done this year, published articles, grant projects, local and foreign science trips. It was noted that this year, using non-invasive digital phenotyping, the physiological status of contrasting wheat genotypes under conditions of water shortage and rehydration was assessed, the expression of the DREB1 transcription factor gene and components of the antioxidant defense system were studied, and the expression of the network of genes responsible for the tolerance of wheat plants to drought and high temperatures was analyzed. Interesting results were obtained in the field of epidemiology of the spread of viral and phytoplasmic plant diseases in Azerbaijan, molecular genetic characteristics, pathogen-host relationships in plants and studies of the mechanisms of resistance to pathogens. Research in laboratories was carried out in close cooperation with international research centers and universities. The laboratory has successfully continued training mainly young personnel. So, this year Lala Aydinli defended her dissertation in the specialty "Plant Physiology", and Gulnar Abdullayeva, a candidate for the degree in Molecular Biology, continues her doctoral studies at Oxford University in the UK under the doctoral scholarship program of the Islamic Development Bank. The junior researcher of the laboratory, Sabina Omarova, got the opportunity for doctoral studies at the University of Montpellier in France, having won the competition "State Program for Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023".
After the speeches, extensive discussions took place. At the end of the meeting, a unanimous decision was made to approve the reports.